"Жити не лише на лікарняному ліжку": в Україні стартує пілотний проект із трансплантації

Трансплантація в Україні 5 канал
В Україні запускають пілотний проект із трансплантації органів від неродинного донора. Дотепер на такі операції співвітчизники мусили вирушати за кордон

Для того, щоб жити, українка Ольга Кравченко вже п'ятнадцять років тричі на тиждень приходить до лікарні – очищати кров. Дівчина народилася з патологією: нирки були значно менших розмірів, але перші ускладнення проявилися в одинадцять років, коли захворіла на запалення нирок. 

"Два роки я лікувалася, а в тринадцять років нирки перестали працювати. Я опухла, сильний набряк був, було важко до школи ходити. Дуже бліда була, потім здала аналізи і з'ясувалося, що нирки відмовили", – пригадує Оля.

Із того часу дівчина дізналася, що таке гемодіаліз – коли замість власної нирки кров фільтрує штучна. Їй діагностували ниркову недостатність. "Ти – підліток. Тобі гуляти, бігати, а замість цього – на діалізі. Трубки, голки, кров. Було складно", – визнає Оля.

Ольга Кравченко
Ольга Кравченко5 канал

Нині – не простіше, бо під час гемодіалізу разом із шкідливими речовинами вимиваються й корисні, тому організм дає збої. Єдина альтернатива для Ольги – це трансплантація нирок. 

"Можливість жити людям не тільки в умовах діалізного центру, як це є зараз, але жити, не прив'язуючись постійно до технічних умов машин. Тому для неї, я вважаю, це буде найбільш дорогоцінний подарунок", – каже завідувач відділу діалізу Київської міської клінічної лікарні №5 Віктор Куліш.

Трансплантація в Україні
Трансплантація в Україні5 канал

Ще з дитинства Ольга Кравченко стояла в черзі на трансплантацію в Україні, але родинного донора – немає. А механізм трансплантації від сторонніх людей (зазвичай – це жертви ДТП) в українській системі охорони здоров'я не працює.

Немає жодного центру, який за лічені години доправить хворого та сумісний донорський орган в одну операційну залу. Відсутня й санавіація та офіційний реєстр донорів. А ще донедавна навіть самі лікарі не розуміли, хто повинен діагностувати смерть головного мозку у потенційного донора.

Трансплантація схема
Трансплантація схема5 канал

Лише дві нирки від померлих пересадили торік в Україні, і лише в Запоріжжі. Зважаючи на таку ситуацію, з наступного року МОЗ запускає пілотний проект у шести містах країни – Києві, Запоріжжі, Одесі, Львові, Дніпрі та Харкові. Там нині є фахівці та відповідне обладнання. На це в держбюджеті передбачено 112 мільйонів гривень.

На що їх вистачить, та чому Ольга Кравченко не скористається пілотним проектом – дізнайтеся з сюжету:

Леся Головата, Михайло Третяк та Андрій Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
Найпопулярніші в Світі: YouTube назвав топ-10 музичних кліпів 2017
Наступний матеріал
Один з найстаріших у Європі: чому Київський велотрек вкрився 8-метровими тріщинами
Loading...