Трансплантація
Трансплантація 5 канал

Трансплантація обличчя: українські лікарі зробили перший крок до унікальних операцій

Українські медики прагнуть опанувати операції з повної трансплантації обличчя, адже натепер цього потребують півсотні українців, тоді як в усьому світі подібних успішних пересадок було лише 35

Щоб перейняти досвід, в Україну запросили іноземних колег - всесвітньо відомих хірургів. Але не тільки брак досвіду заважає, а зволікання народних обранців, неспроможних доопрацювати законодавчу базу.

  • Українські реалії

За півроку після операції сумчанин Ігор Бондаренко вже без остраху дивиться у дзеркало, хоча і пережив п'ять операцій. У перші дні Нового року чоловік повернувся додому з обпаленим обличчям. Що з ним сталося, не пам’ятає. Болю, каже, не відчував, бо був у стані шоку.

Як згодом засвідчив результат аналізу, алкоголь Ігор не вживав. Від дня трагедії пацієнт ще досі не був удома.

"Спочатку зробили вдома пересадку шкіри з ніг на обличчя. Потім знімали шматок шкіри зі спини. М'язи накладали. Усе це шкіра зі спини. Я рот не відкриваю з однієї сторони – там немає м'язів. Усе воно горіло", - розповідає пацієнт Національного інституту хірургії та трансплантології ім. Шалімова Ігор Бондаренко.

Такого втручання в Україні досі не робили. Утім, медики називають його "операцією відчаю", адже половина обличчя Ігоря матиме вигляд маски з відсутністю міміки. Замість вуха і ока будуть протези. Лікарі кажуть, що Ігорю варто було б робити трансплантацію.

  • Трансплантація обличчя: світовий досвід

В Україні трансплантацій обличчя не виконують. У світі таких пересадок було лише 35, із них п'ять виконав пластичний хірург Омер Озкан. Із Туреччини він прилетів, щоб поділитися досвідом із українськими колегами.

"Я не лише пластичний, але й мікросудинний хірург. І саме така широка спеціалізація дозволяє мені робити повну трансплантацію обличчя. Але перед цим необхідно виконати серію підготовчих операцій", - розповідає професор університету Акденіз (Туреччина) та пластичний хірург Омер Озкан.

У 2012 році Омер Озкан у Туреччині зробив першу трансплантацію обличчя. Один із його пацієнтів уже став батьком. Це Реджеп Серт. У 2007-му він під час чистки рушниці випадково вистрелив собі в обличчя. Залишився без лівого ока, частини щелепи і втратив третину зубів. Нове обличчя чоловік отримав чотири роки тому. Пацієнту пересадили обличчя польського туриста, який помер від серцевого нападу під час відпустки у Туреччині.

Операція з пересадки тривала шість годин. Як вона проходить, чого бракує українським лікарям та пацієнтам для таких операцій та чи можливо проводити їх в Україні вже незабаром – дивіться у сюжеті:

За приблизними підрахунками медиків, повної трансплантації обличчя потребують до півсотні українців. Є серед них і військовослужбовці, травмовані на Донбасі. 

Людмила Павленко та Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
Нардеп про справу Дейдея: Донині комітет завжди приймав рішення, яке влаштовувало ГПУ
Наступний матеріал
Небезпека Азовського пляжу: що виявили на всіх маріупольських пляжах
Loading...