Роман Труба
Роман Труба YouTube / Укрінформ

Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках – подробиці

Читайте по-русски
Висновок закордонного експерта: на цих записах голос Романа Труби, інформують журналісти

Журналісти "WATCHDOGS.Розслідування" отримали неспростовні докази справжності плівок, на яких фігурує ексдиректор ДБР Роман Труба. Експертизу замовили за кордоном. Про це повідомляє телеканал "Прямий".

Як відомо, "плівки Труби" підірвали інформаційний простір кілька місяців тому. На тих записах директор Державного бюро розслідувань наговорив на кілька кримінальних справ, зауважує журналіст-розслідувач "Прямого" Ілля Лукаш. Труба роздавав вказівки, які не мав права роздавати, доповідав про хід розслідувань людям, яким не мав право доповідати. Було тільки запитання, чи справжні ті записи. Записи були опубліковані в анонімному телеграм-каналі "Трубу прорвало", а достовірність джерела перевірити було неможливо.

"Тому ми, як добросовісні журналісти, довгий час змушені були користуватися формулюванням "голос, схожий на голос директора ДБР". Хоч як би це не було незграбно, але то було юридично правильно", – інформує журналіст Ілля Лукаш.

При цьому журналіст повідомив: "Але тепер нарешті ці докази у нас є. Нам вдалося отримати юридично значуще підтвердження справжності записів, опублікованих телеграм-каналом "Трубу прорвало".

Журналіст "Прямого" зауважив: "Коли Роман Труба звітував перед журналістами 9-го жовтня 2019 року, він не знав, що запис саме цього брифінгу стане джерелом даних для біометричного аналізу голосу директора ДБР. До скандалу із "прослушкою" залишалося більше місяця".

Журналіст нагадує, що телеграм-канал "Трубу прорвало" був створений 19 листопада. Невідомі автори опублікували перші 10 файлів із записами розмов із кабінету Труби. Згодом протягом грудня-січня публікації продовжилися. Усього на сьогодні оприлюднено 20 файлів. Деякі розмови лише за своїм змістом тягнуть на реальний вирок. Наприклад, сакраментальний дзвінок якомусь "Андрію Йосиповичу", імовірно, Богдану.

17 липня Роман Труба зателефонував, імовірно, Андрію Богдану: "Андрій Йосипович, я тобі обіцяю, що я всьо зроблю! Дивись, щоб ти зрозумів: у мене, 25 слідчих, бл**ь, я не можу з ними всю країну перевернути. Але ця справа для нас пріоритетна!"

Але директор ДБР не має права розповідати про хід розслідувань нікому, навіть Богдану. А вже обіцяти комусь, що певну справу буде розслідувано як треба, – це злочин. І Труба, як фаховий юрист, це знав, пише журналіст. Тому він ніколи так і не визнав напряму, що голос на записах належить саме йому.

Вимога фоноскопічної експертизи – правомірна, суспільство повинно знати, чий голос на плівці. Тому журналісти "Прямого" вирішили таку експертизу провести. І навіть дещо більше! Звичайну фоноскопічну експертизу могли б зробити, наприклад, у Київському інституті судових експертиз. Але редакція каналу відшукала експерта-криміналіста аж у Канаді – Штефана Паушака.

Експерт із голосового аналізу Штеван Паушак розповів: "У мене було багато різних справ у Центрі криміналістичних досліджень, але я продовжував те, з чого починав – дослідження з голосової ідентифікації. Я працював з усіма типами магнітних записів – аудіо, відео, усі варіанти. Але я завжди був зосереджений саме на ідентифікації голосу".

Доктор Штеван Паушак – один із провідних фахівців із біометричної ідентифікації голосу в Канаді. Понад 20 років він пропрацював у Центрі криміналістичних досліджень Торонто, це один із найбільших інститутів такого типу у Північній Америці. Сьогодні Штеван Паушак очолює власну криміналістичну компанію, і має понад 40 років досвіду. Він неодноразово аналізував плівки, що мали політичне значення, тому чудово розуміє ступінь відповідальності.

Паушак двічі проаналізував файли, опубліковані каналом "Трубу прорвало". Перший етап – звичайна спектрографія. Її могли би зробити і в Україні. Але канадський експерт має доступ і до набагато кращих технологій, він провів біометричну ідентифікацію голосу.

Для біометричної ідентифікації голосу Романа Труби було використано вже відомий вам запис брифінгу директора ДБР від 9 жовтня. Його порівняли із записами нібито "прослушки".

"Точна ідентифікація голосу надзвичайно важлива. Голоси на записах говорять, що Державне бюро розслідувань може відкрити і закрити будь-яке кримінальне провадження за вказівкою із Офісу президента. Мова не про мораль, мова про злочин!" – наголошує журналіст "Прямого".

Результатів роботи канадського експерта Штевана Паушака чекали понад місяць.

Канадський експерт резюмував: "Імовірність дуже висока. Надзвичайно висока, я б сказав. Гадаю, у мене було дуже небагато справ, де б співпадіння було би настільки ж надійним, як у цій. Головним чином це тому, що у вас є дуже багато зразків його голосу". 

Із усього масиву записів для аналізу було обрано п'ять файлів. Пояснюємо, що тут до чого: найважливіший показник біометричної ідентифікації – коефіцієнт імовірності, співвідношення схожих і несхожих рис. Якщо цей коефіцієнт більше 100, ідентифікація успішна. Як видно, у файлах Труби ці коефіцієнти не просто більші від сотні, деякі більші на порядок: шістсот, шість з половиною тисяч, сім тисяч.

Висновок експерта: на цих записах голос Романа Труби. І жодних обмовок!

Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках
/
Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках
Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках
/
Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках
Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках
/
Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках
Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках
/
Журналісти отримали докази справжності голосу Труби на скандальних плівках

Повідомимо, що повноваження директора Державного бюро розслідувань Романа Труби достроково припиняться в момент вступу в силу закону про реформу ДБР, прийнятого 3 грудня Верховною Радою. Так, парламент проголосував у другому читанні за президентський законопроєкт, що передбачає дочасне припинення повноважень голови Державного бюро розслідувань Романа Труби та його заступників. Згідно із законом, очільник бюро самостійно буде здійснювати керівництво органом, не розділяючи повноваження із заступниками, як це визначав закон.

Статті про проведення конкурсу на заступників керівника ДБР виключаються, натомість директор ДБР отримує повноваження особисто призначати і звільняти своїх заступників. Також у документі виключається участь прем'єр-міністра у призначенні директора ДБР. Директор ДБР призначається на посаду президентом України за поданням комісії з проведення конкурсу.

Крім того, 3 грудня, у день голосування за законопроєкт про перезавантаження ДБР, посипалася свіжа порція компроматів.

Новий "злив" інформації складається з трьох частин.

У першій звучать голоси, схожі на голоси директора ДБР Романа Труби та керівника патронатної служби ДБР Олександра Удовиченка. Співрозмовники обговорюють можливість закриття кримінальної справи, яка заважає олігарху Ігорю Коломойському. Нібито напередодні Удовиченку з цим питанням дзвонив глава Офісу президента Андрій Богдан.

У другій частині компроматів йдеться про ймовірне втручання керівника НАБУ Артема Ситника в американські вибори у 2016 році. У дописі на телеграм-каналі стверджується, що 13 вересня 2019 року Труба заслухав хід справи щодо Ситника, після цього до кабінету зайшов вищезгаданий Олександр Удовиченко. У цей момент чоловік із голосом, схожим на Трубу, нібито розмовляв по телефону з Андрієм Богданом і сказав йому: "Ти знаєш, я не підведу, все, що я обіцяв – у нас так і йде".

У третьому епізоді йдеться про розслідування щодо Порошенка. Стверджується, що на аудіозаписі Труба розмовляє з керівником управління організації досудових розслідувань Бюро Олегом Корецьким. Співрозмовник, схожий на Трубу, обурюється, що ймовірний Корецький допитує Порошенка не по тій справі.

В останньому на 3 грудня дописі автори телеграм-каналу анонсують нову порцію компроматів та передають "особливий привіт Арсену Авакову, який просить Трубу не розслідувати порушення його підлеглих, які фабрикують цілий ряд резонансних справ". Та обіцяють: далі буде.

Таким чином, після відсторонення Романа Труби, тимчасовим виконувачем обов'язків директора Державного бюро розслідувань призначили депутата від "Слуги народу" Ірину Венедиктову.

Нагадаємо, що Офіс генпрокуратура України відкрив справу проти ексглави Державного бюро розслідувань Романа Труби. Також у мережі з'явився аудіозапис розмови ексдиректора ДБР Романа Труби з його "правою рукою" Ігорем Щербиною, який отримує від свого шефа відповіді на тестові завдання конкурсного відбору на посаду слідчих Держбюро розслідувань для трьох своїх людей.

Попередній матеріал
Кулеба відреагував на заяву Арахамії в Давосі: "Курс на членство в ЄС залишається незворотним"
Наступний матеріал
Арахамія поспілкувався з російськими пропагандистами у Давосі – про що говорили
Loading...