5.ua

Зеленський хоче переїхати з Банкової: Про таємниці Адміністрації Президента

Читайте по-русски
Виїхати з будівлі сталінської естетики хотіли ще при попередніх президентах. Але плани швидко розбивалися об реальність

Іронія долі, але цього тижня вираз "президентський квартал" набув набагато ширшого змісту. Проте зараз згадаємо саме про будівлі президентського комплексу між Банковою та Шовковичною.

Ідея-фікс перенести офіс глави держави – це вже з розряду легенд і казок, щось типу метро на Троєщину. Виїхати з будівлі сталінської естетики хотіли ще за часів Ющенка. Але плани швидко розбивалися об реальність. За 5 років не знайшли фінансування навіть на повноцінний ремонт Маріїнського палацу. Комунікаційний фактор – комплекс владних будівель на Банковій, Шовковичній, Інститутській, Грушевського створювався ще при СРСР.

Серед аргументів була піша доступність між офісами. Всі будівлі мають підземні рівні й десятки, якщо не сотні кілометрів комунікацій. Зокрема й секретних, захищених від зовнішнього прослуховування. Перенести лише президентський офіс кудись – це помножити довжину дротів на відстань. Знайти десь місце під увесь владний квартал, включно із урядом і парламентом? Це місце треба викупити в міста чи приватного власника, воно не має заважати логістиці киян, бути зручним для роботи функціонерів.

А ще такий комплекс, навіть якщо лише для одного президента, треба побудувати. За усіма вимогами 21 століття. Це гроші. Мільярди гривень. Хто профінансує? Вчителі? Лікарі? Армія? Ну і ще один фактор – час. Побудова такого комплексу будівель – це точно довше, ніж одна президентська каденція. Нова штаб-квартира НАТО будувалася на території колишнього аеродрому сім років! Вона коштувала один мільярд 200 мільйонів євро.

Тож хіба що Зеленський перекочує до вертолітного майданчика Януковича, де був його передвиборчий штаб. Але й там – бізнес структури й оренда. Треба домовлятися.

Вулиця Банкова в урядовому кварталі. Її стратегічне значення відоме не лише киянам. Частину вулиці займає офіс президента України. Кількаповерхова споруда у стилі сталінського ампіру, де працює глава держави і його апарат. А
ще так званий будинок з химерами для прийому поважних гостей.

"Пригадую цю вулицю, ще коли в будинку з химерами була поліклініка. Моя бабуся проживала на Бесарабці, й доводилося кілька разів ходити з нею в цю поліклініку. Там фантастичні ліпнини, інтер’єри. Всі оці мармурові окраси", – пригадує києвознавець Дмитро Савченко.

Дослідник міста також пригадує, як вулиця Банкова була проїзною. Без огорожі. Хоча завжди під пильним оком спецслужб через стратегічний об'єкт.

"Будівля в різні часи так чи інакше притягувала до себе чи то військових, чи то генерал-губернаторів, чи керманичів країни. Тут був і генштаб армії Української Народної Республіки, і генштаб Української Держави гетьмана Скоропадського", – розповідає Дмитро Савченко.

Адміністрація президента, історичне фото
Адміністрація президента, історичне фото5 канал / Час. Підсумки тижня

За часів радянської влади, коли на старому фундаменті 19 ст. побудували нову "фортецю", сюди заселили штаб Київського військового округу. А після Другої світової тут осіло ЦК компартії. Від неї будівля й перейшла у спадок президентам України.

Для того, щоб потрапити туди, в Адміністрацію президента, необхідно подолати кілька пунктів охорони. Пред’явити документи і здати на перевірку свої речі. На цьому під’їзді знаходиться другий пункт охорони.

Коридори влади не такі вже й неприступні. Особливо перші поверхи.

"Коли влада, яка прийшла після Майдану, асоціювалася з патріотизмом, ми вперше влаштували в Адміністрації виставку для всіх людей. У вихідні тут були екскурсії, могли приходити люди, дивитися і згадувати тих, хто цю Україну будував", – розповідає керівник Головного департаменту управління інформаційної політики Адміністрації президента Андрій Жигулін.

На поверх вище – ще одна виставка. Теж великих українців. Сучасників. 

– Жодна виставка не була без уваги гостя. Вони разом спускалися, є фотографій багато, коли президент своїм іноземним колегам показує воїнів.

– Я бачу, тут кожні 10 метрів розвішені відеокамери…

– Це теж особливість роботи.

– Це так на кожному поверсі?

– Так, а ви й не помітили?

– І десь є людина, яка сидить, і в неї 500 моніторів спостереження?

– Один великий, скажімо так.

Андрій Жигулін демонструє один зі стандартних кабінетів керівника Адміністрації зовсім не середньої ланки. Може використовуватися заступником Адміністрації або керівником якогось великого департаменту. Головні атрибути в кабінеті чиновника такого рангу – телефони спецзв’язку.

Спецзв'язок
Спецзв'язок5 канал / Час. Підсумки тижня

– Це прямий зв'язок із президентом. Якщо його піднімеш, то в нього на пульті висвітиться кнопка, що його викликають. Він відповість або передзвонить. Навпроти цього світла є табличка з прізвищем і доступ до таких телефонів в обмеженого кола людей, які можуть напряму набрати президента.

– А ми можемо зараз комусь подзвонити, ну наприклад, ось цього телефона слухавку підняти?

– Ні. Для того, щоб користуватися цими телефонами, треба доступ до державної таємниці.

"Цей зв'язок, як би це не було для багатьох дивно, але він є захищений. Ви жодного разу не побачите в інтернеті інформацію, щоб хтось записав розмову по закритому зв’язку", – розповідає начальник Управління державної охорони Валерій Гелетей. 

Такий зв'язок використовують не лише в комунікації між собою представники української влади. Міжнародні переговори часто ведуться теж по ньому. Але для зберігання секретності розмов одного спецзв’язку замало. Приміщення теж має бути захищене.

"Не можна ж працювати в умовах, коли в нас звичайне вікно, з якого за 300 метрів поставити техніку, і все чути, що ми говоримо. Або не повинно бути місця, де президент незахищений, тому що снайпер може в будь-який час із двох тисяч метрів із хорошим снайперським обладнанням влучати", – розповідає Гелетей.

Є сполучення з цією станцією Кабінету міністрів. А оскільки є сполучення зі станцією "Хрещатик" із Кабміну, то однозначно має бути прохід до метрополітену, оскільки ці будівлі є однолітками, і з Адміністрації президента.

Дослідники підземелля з’ясували, що невидимі канали проходять не лише урядовим кварталом, а й можуть вивести за його межі.

"Від будівлі АПУ можна пішки дійти підземеллями до нашого Генштабу на Повітрофлотському проспекті", – стверджує Дмитро Савченко.

Генштаб ЗСУ
Генштаб ЗСУвідкриті джерела

Десятиліттями розбудовували та удосконалювали Адміністрацію на Банковій. Інфраструктуру, безпеку, контроль...

"Як тільки ми почули про те, що можливий переїзд Адміністрації, звичайно, ми сконтактували з керівником охорони Зеленського – нині ми вже говоримо, президента Зеленського – і хотіли почути, як нам далі бути. От ми об’їздили всюди. Подивилися і ВДНХ, і Мистецький арсенал. І начебто є будівлі, які.. Теоретично це можливо. Але це буде і багато часу, і грошей. Я не в захваті, яку б будівлю не запропонували. От виїхали ми за межі міста теоретично і знайшли якусь будівлю. Це зразу вся та влада, яка співпрацювала з президентом, їй прийдеться також в’їжджати туди", – пояснює Гелетей.

Змінити робочу прописку з вулиці Банкової планували й попередники нинішнього президента. Віктор Ющенко почав втілювати цю ідею в Маріїнському палаці.

"І не встиг. Потім уже Петро Олексійович продовжував відбудову. Вже тільки останні півтора роки ми почали використовувати Маріїнський палац", – додає Гелетей.

Тоді й закінчили реставрацію та підготовку робочого кабінету президента з усіма захищеними комунікаціями, а також зали для прийому делегацій у Маріїнському палаці. Проте місця для пів тисячі працівників Адміністрації тут немає. Як і захищених вікон чи підземних приміщень та тунелей, аналогічних до Банкової.

Ідея Володимира Зеленського про переїзд із будівлі Адміністрації нині виявилася неможливою для втілення. Але перед камерами він продовжує це планувати:

"Я от дивлюся і думаю: так коли ми переїжджаємо?", – запитує Зеленський.

Ірина Герасимова, Дмитро Демішев, Сергій Клименко та Сергій Новіков, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Супутники SpaceX пролетіли над Україною – подробиці
Наступний матеріал
Концерт ОЕ, тріщина на мості та привітання "із запахом шаурми" від президента – як минув День Києва
Loading...

"Надіяться на присутність": Зеленського запросили в Канаду 2 липня – посол розповів подробиці

"З убивцями домовлятися не можна": вдови загиблих бійців ЗСУ пікетують АП через референдум за мир з РФ

Зеленський призначив нового заступника голови АП України

У Зеленського запевняють, що Богдан не підпадає під люстрацію, але в законі написано протилежне

Богдан допускає проведення референдуму щодо рішень про мирні угоди з Росією

Зеркаль розглядається як дипломатичний радник Зеленського – ЗМІ