Домашнє насильство
Домашнє насильство Depositphotos

Збільшення кількості випадків домашнього насилля: що робити та куди звертатися потерпілим – сюжет

Читайте по-русски
До поліції звертається невеликий відсоток жінок, які потерпають від домашнього насилля

Кількість зафіксованих випадків домашнього насильства зросла вдвічі, – порахували у поліції. Такий сплеск правоохоронці пов'язують із карантинними заходами. Адже родини почали значно більше часу проводити в закритих приміщеннях, без альтернативи відпочити. Це провокує кривдників частіше чинити насилля. Що робити жертвам та як захистити себе від домашніх тиранів, дізнавалися журналісти "5 каналу".

Анастасія Юрчик, їй 25 років і вона жертва домашнього насильства. Синець на оці – наслідок останньої зустрічі з колишнім чоловіком. Побої, знущання та приниження жінка терпіла два роки у шлюбі, але і після розлучення насилля не припиняється.

"Ніби все нормально було. Стосунки, коли я була вагітна, на 9-му місяці побив мене. Бувало, по носі вдарив кулаком, чи по нирках. З ножиком навіть. На вулиці бив. Пиво вилив на мене, бичок кидав у мене", – розповідає жертва домашнього насилля Анастасія Юрчик.

На свого кривдника жінка постійно скаржиться у поліцію. Лише цього року написала з десяток заяв. Але той продовжує їй дошкуляти, порушуючи встановлені судом приписи.

"Знімала побої, але забирала на рахунок побоїв, бо він мені погрожував. Казав, щось зробить мені. Неодноразово вікна зеленкою обливав. Казав, мене кислотою облиє. Переслідує мене, старшу дочку", – додає жінка.

Поліція щодня фіксує нові виклики через домашнє насильство. А від початку пандемії та карантину кількість звернень істотно побільшала.

"Це може бути мама, щодо якої син вчиняє, це може бути дружина, відносно якої діти вчиняють або чоловік. Нема одного типу жінок, які звертаються. Це може бути зовсім різний соціальний стан. Як бідні, так і багаті", – розповідає керівник дільничих офіцерів Дмитро Савицький.

До поліції звертається невеликий відсоток жінок, які потерпають від домашнього насилля, розповідають у громадській організації, що допомагає захищати права жінок. Жертви потребують розради та допомоги.

"Зараз є складніше. Зараз ми маємо більше звернень до нас. Маємо такі жорсткіші історії. Зараз є багато стресу в результаті цієї економічної кризи і в результаті того, що маємо локдаун", – зазначає заступниця керівника Центру "Жіночі перспективи" Марта Чумало.

У громадській організації радять усім жертвам – не терпіти насильство, а звертатися до поліції по допомогу. Нині закон про домашнє насилля зобов'язує кривдників відповідати за свої вчинки.

"Коли дзвоните в 102, відповідно, просите зв'язатися з поліцією протидії. Приїжджають кваліфіковані працівники. Після цього "Поліна" завозить у кризовий центр, там протягом 3-10 днів надається перша допомога", – розповідає юристка "Соціального готелю".

Насамперед із жертвами насилля обов'язково працює психолог. Також медики. Після медогляду – скривджені переїжджають у спеціальний соціальний готель. Ми свідомо не показуємо обличчя його працівників та не називаємо адресу. Тут жінки можуть спокійно проживати до пів року.

"Можемо надати юридичну допомогу, розлучення, припис. Головне, щоб жінка погодилася і попросила те, що ми можемо їй надати", – додає юристка.

Працівники готелю кажуть, із психологічно та навіть фізично пригніченими людьми працювати нелегко. Однак тут допомагають повністю змінити життя жертв домашнього насилля.

"Посприяти і переведенню дітей з шкіл, садочків в інші школи. Якщо необхідно, сприяємо працевлаштуванню. Ми допомагаємо знайти, укласти договір, отримати пільгу на якісь комунальні послуги", – підсумовує юристка.

Тим часом Анастасія готує заяву до суду на колишнього чоловіка. Хоче отримати обмежувальний припис на 6 місяців – він заборонить кривднику контактувати з нею та дІтьми. А згодом жінка планує позбавити тирана батьківських прав.

Марта Шикула , Євген Радіон, Львів, "5 канал"

Попередній матеріал
У Раді обговорюють можливих претендентів на місце Степанова: про кого йде мова – включення
Наступний матеріал
На кордоні Киргизстану і Таджикистану почалися бої – країни стягують військову техніку
Loading...

У Києві жертвою розпусника стала 10-річна дівчинка – нападник виявився працівником школи

Поліція затримала чоловіка, який зґвалтував 9-річну дівчинку

В АРМА заявили про скоординовані погрози і залякування

"Не контролювала емоцій": на Львівщині вчителька побила школяра – відео

МВС: У 2020-му поліцейські отримали на 54% більше заяв про домашнє насильство, ніж минулого року

Приниження, шантаж і побиття: історії домашнього насильства українок та шляхи порятунку