Домашнє насильство
Домашнє насильство fakty.ictv.ua

"Захищатися не соромно": як протидіяти домашньому насильству – сюжет

Уже з нового року домашніх насильників каратимуть не лише штрафом або приписами, а й кидатимуть за ґрати

Сімейні драми киянки Марини (ім'я змінене на прохання постраждалої – ред.) активно обговорює уся інтернет-спільнота. Допомогти матері чотирьох дітей вже відгукнулися десятки соцслужб, громадських організацій, поліція та прокуратура. Такий широкий резонанс спричинив пост молодої жінки у Facebook, де вона відверто зізналася – вже кілька років потерпає від домашнього насильства. Чоловік Марини – усе заперечує. Де правда у цій історії? Як протидіяти домашньому насильству? Ірина Сисак поспілкувалася не лише з Мариною та її чоловіком, а й з жінкою, яка потерпала через домашнє насильство, але зуміла покарати колишнього чоловіка через суд. 

"Я вже декілька років перебуваю під дуже жорстким домашнім насильством – фізичним, емоційним, фінансовим", – такими словами Марини відкриває свою сімейну таємницю, про яку мовчала тривалий час. Також додає фото, яке було зроблене у 2016-му після чергового конфлікту з чоловіком.

Нині жінка зі сльозами зізнається – терпіти більше несила: "Я намагаюся не реагувати в деяких моментах, терпіти, мовчати, мовчати, але він розпалював, не зупинявся, і якщо я щось починала говорити у відповідь – все, це вибух, це бум, були і плювки в обличчя, і в вуха".

Після оприлюднення допису, в квартирі жінки вже не раз побувала поліція. Чоловік Марини хоч і забрав речі з домівки, пробує повернутися, тому поруч із потерпілою та дітьми завжди її друзі.

Марина каже: "Діти знаходяться весь час в цих сварках, вони чують всю лайку, яку він говорить, я просила його неодноразово: "Будь ласка, давай не при дітях". Але він каже: "Нічого страшного, це життя, хай знають".

Чоловік Марини – Кирило (ім'я змінене на прохання постраждалої – ред.) – насильство щодо неї заперечує. Кирило розповідає, до дружини завжди ставився добре, повністю забезпечував, возив за кордон на відпочинок. Також показує фото з дітьми, де вони разом щасливі та усміхнені. А світлину із закривавленою Мариною пояснює випадковістю.

"Це було вночі при вимкненому світлі, я рухався, щоб її зупинити, і чолом ми зіткнулися з її переніссям, це був дуже сумний інцидент, який трапився абсолютно випадково", – говорить чоловік.

Водночас, зізнається, серйозні конфлікти в сім'ї були. Однак, за його версією, і сам потерпав від дружини: "У мене в цьому році досить багато було прецедентів та інцидентів, зафіксованих із поліцією, зворотного насильства в сторону мене і моїх дітей".

Що відбувалось в сім'ї Марини та Кирила, з'ясовують правоохоронні органи. 

"На чоловіка було складено протокол на вчинення домашнього насильства. Там саме, що сімейна була сварка, чоловік не бив жінку. Також правоохоронці підключать профільні служби, аби вони допомогли сім'ї розібратися в ситуації", – роз'яснюють у поліції.

Тим часом, за офіційною статистикою, більш як 110 тисяч українок торік звернулися до поліції зі скаргою на побої. Неофіційна цифра потерпілих – у рази більша. За неофіційною статистикою, від домашнього насильства страждає кожна 6 жінка України. За даними ООН, кожна третя жінка світу. А про свою проблему відкрито говорить лише 1 з 10. Всі решта через страх залишитися напризволяще, втратити батька для дітей та годувальника сім'ї – просто мовчать.

Припинити знущання може обмежувальний припис, який виносить суд, або ж на кривдника накладуть адміністративний штраф.

Юрист Марина Легенька розповідає: "Сума досить незначна, це до 150 гривень, і враховуючи судовий збір, який становить уже 270 гривень, тому штраф це не є ефективна міра стягнення".

Позбутися психологічного насильства наважилася Наталя Чиханцова. Жінка не боїться розповідати власну історію. Колишній чоловік упродовж двох років погрожував їй, переслідував та залякував. Вона подала до суду – і виграла позов.

5 канал

"Йому заборонили наближатися до місця, де я проживаю, до місця моєї роботи на відстань 100 метрів, і до місця проживання моїх батьків. Йому заборонили мені телефонувати, писати СМСки, та розшукувати через 3-і осіб", – розповідає дівчина.

Наталя закликає жінок не мовчати, тому що переконана – захищатися не соромно. Психологи також радять не залишатися зі своєю проблемою наодинці.

"Намагатися жити далі, виходити з цієї ситуації комфортно для своєї психіки, для добробуту родини, коли є діти, щоб не продовжувати перебувати під тиском та в ситуації насильства", – каже віце-президент ГО "Ла Страда-Україна" Катерина Черепаха. 

Уже з нового року домашніх насильників каратимуть не лише штрафом або приписами, а й кидатимуть за ґрати. Відповідні новації прописані в новому законі, який уже ухвалила Верховна Рада.

Ірина Сисак, Олександр Горнейчук, Олена Сорокіна, "5 канал"

Попередній матеріал
Архієрейський собор вирішив, що Константинополь може надавати автокефалію без згоди інших церков
Наступний матеріал
Тато у декреті: що буде у новому Законі про рівні права у догляді за дитиною
Loading...
Сальма Хайєк знялася у провокаційній фотосесії на тему насильства над жінками

Сальма Хайєк знялася у провокаційній фотосесії на тему насильства над жінками

На Донеччині правоохоронці посилили охорону публічного порядку: що відомо

На Донеччині правоохоронці посилили охорону публічного порядку: що відомо

ДТП на Львівщині: п'яний поліцейський на смерть збив двох хлопців на скутері

ДТП на Львівщині: п'яний поліцейський на смерть збив двох хлопців на скутері

Вербував неповнолітніх дівчат: у Дніпрі іноземець організував секс-бізнес

Вербував неповнолітніх дівчат: у Дніпрі іноземець організував секс-бізнес

Смертельна ДТП на Рівненщині: підлітки на мотоциклі влетіли у дерево

Смертельна ДТП на Рівненщині: підлітки на мотоциклі влетіли у дерево

Порошенко розповів, скільки жінок служать у лавах ЗСУ

Порошенко розповів, скільки жінок служать у лавах ЗСУ