Кулак
Кулак Shutterstock

За домашнє насильство, побої, грабіж – пробаційний нагляд: зловмисників не садитимуть за ґрати – навіщо це

Читайте по-русски
Закон про Пробаційний нагляд набуде чинності 28 березня 2024 року

Домашнє насильство, побої, мордування, грабіж, експлуатація дітей – тепер за ці злочини можуть не ув'язнювати. 26 вересня Володимир Зеленський підписав закон про Пробаційний нагляд. Новий вид покарання набуде чинності за пів року. Та він уже викликав неабияке обурення у суспільстві. Що означає "Пробаційний нагляд" та чи справді він може "розв'язати руки" зловмисникам – дізнавався Олександр Карамушка.

Якщо у мене зараз вкрадуть, наприклад, ось цей ранець та поб'ють прямо тут на вулиці, то зловмиснику може загрожувати багато років позбавлення волі. Втім з березня 24 року за таке за ґрати можуть і не садити. Буде покарання іншим – лайтовішим – так званий пробаційний нагляд.

Верховна Рада ухвалила закон 23 серпня. А через місяць президент його підписав. Пробаційний нагляд передбачає не ув'язнення, а саме нагляд за кривдником. Суд вирішує не саджати зловмисника до тюрми, а відправляє його до реабілітаційного центру, працевлаштовує, обмежує у пересуванні. Періодично потрібно відмічатися в органах із питань пробації. Подібні заходи призначають на термін від 1 до 5 років.

"Тобто суд фактично буде прописувати людині, що треба зробити, аби вона не була відсторонена від соціуму. І на той момент, коли вона відбуде покарання, вона буде максимально соціалізованою і буде готова вступити в суспільство…", – каже юристка Лілія Мамедова.

Проте, попри гуманні цілі, закон уже викликав хвилю нарікань серед українців.

"Побої та мордування, домашнє насильство, погроза вбивства, не надання допомоги хворому медпредставнику, насильницькі донорства, експлуатація дітей, примушення до вступу в статевий зв'язок…", – перераховує директорка ГО "Всеукраїнська Ліга "Легалайф" Юлія Дорохова.

Це ще не всі злочинні діяння, за які може бути застосовано пробаційний нагляд. Їх налічують більш як 30. Юлія Дорохова три десятиріччя бореться за права жінок. Вважає новий закон злочином насамперед проти них.

"Насильники зараз будуть гуляти на вулиці. Знати, що вони пішли до пробації відмітились разок і все. Я звертаюся до Верховної Ради й дуже прошу переглянути це питання. Я звертаюся до нашого президента і прошу його підтримати нас, жінок, дати нам захист", – закликає Юлія Дорохова.

За статистикою Міністерства внутрішніх справ, від початку року в Україні зафіксовано понад 190 тисяч заяв про домашнє насильство. До повномасштабного вторгнення статистика була ще гіршою – більш як 300 тисяч випадків побиття у родині. Одна з таких жертв – Яна. Про неї "5 канал" знімав сюжет 2 роки тому. Ми змінили ім'я і не показували обличчя заради її безпеки. Ця історія складна: побої та образи Яна терпіла понад 10 років. З жінки знущався батько трьох її дітей.

"Коли він приходив, у мене починали труситися руки. І самі по собі лилися сльози. Очі в нього були скажені. Погляд скляний. У нього зразу проявлялася сильна агресія. Він бив мене і дітей", – розповідає жертва домашнього насильства Яна.

Зрештою, Яна наважилася втекти від кривдника і почати нове життя. Та експерти наголошують, подібних хепіендів не так багато, не всі жінки здатні піти від чоловіка-тирана, і тим більше написати на нього заяву до поліції. В умовах пробаційних норм зробити це буде ще складніше.

"Пом'якшення відповідальності звісно розв'язує руки, якщо раніше ти за це міг отримати реальний строк у в'язниці, а зараз просто будеш ходити відмічатися, то спрацьовує механізм захисний, тепер за це не так суворо карають – я можу собі це дозволити", – пояснює психологиня Олена Шершньова.

Проте у пробаційних нормах є і свої переваги, переконана Марина Легенька. Жінка є одною з очільниць громадської організації з протидії домашньому насильству.

"Пробація є плюсом в цілому для осіб, які можуть бути виправлені без ізоляції від суспільства. Це є добре. І є певні особи, які можуть бути виправлені", – переконана віцепрезидентка ГО "Ла Страда – Україна".

Більш того, пробаційний нагляд не скасовує кримінального покарання. "За ґрати" чи "на волю" – вирішуватиме саме суд.

"Стаття 129 Кримінального кодексу з позначкою один "Домашнє насильство" вона залишається, вона є чинною. Вона передбачає ряд інших кримінальних покарань. Зокрема це і штраф, обмеження волі, позбавлення волі, але в тому числі вона передбачає можливість проходження пробаційної програми для осіб, які вчинили домашнє насильство", – наголошує Марина Легенька.

Така практика з "перевихованням" злодіїв уже давно існує у світі.

"Як показує практика, в них рівень злочинності набагато нижче. Особи, які відбули покарання, у них максимально соціалізовані й готові до того, що вони будуть максимально жити в соціалізованому суспільстві", – зауважує юристка.

Фахівці в галузі права радять почекати. Усе залежатиме від того, як судова система зможе втілити в життя пробаційні норми покарання.

"Це вам не 100-відсоткова гарантія, яку вам ніхто не може дати того, що у вас буде саме пробаційний нагляд. Це буде враховувати суд з певних пом'якшувальних обставин з урахуванням повної вашої ситуації", – додає фахівчиня.

Закон про Пробаційний нагляд набуде чинності 28 березня 2024 року.

Олександр Карамушка, Валентин Стрєльцов, Микола Чоботарьов, "5 канал"

Читайте також: Як гартувати моральний дух і долати бойовий стрес: психологи ЗСУ розповіли про роботу на фронті.

Дивіться також відео: "Навіть САМИЙ ПОТУЖНИЙ ПІХОТИНЕЦЬ - ЗЛАМАЄТЬСЯ". Лідія Середюк про систему психологічного супроводу.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Кількість зниклих безвісти після теракту у Грозі зросла до 5 – серед них двоє дітей
Наступний матеріал
На росії порушили справу "про держзраду" проти адвоката Порошенка Іллі Новікова – що відомо
Loading...
Що робити, якщо ви стали свідком домашнього насильства: пояснюють юристи

Що робити, якщо ви стали свідком домашнього насильства: пояснюють юристи

Сексуальне насильство під час війни: що дає статус потерпілої особи та як отримати безоплатну допомогу юристів – Мін'юст

Сексуальне насильство під час війни: що дає статус потерпілої особи та як отримати безоплатну допомогу юристів – Мін'юст

Поліція Київщини схопила чоловіка, який цієї ночі зґвалтував у Броварах 4-річну дівчинку

Поліція Київщини схопила чоловіка, який цієї ночі зґвалтував у Броварах 4-річну дівчинку

Під час окупації Київщини російські снайпери зґвалтували 4-річну дівчинку та її матір – Reuters

Під час окупації Київщини російські снайпери зґвалтували 4-річну дівчинку та її матір – Reuters

GIDNA: фахові психологи допомагають жінкам, які пережили сексуальне насилля під час війни

GIDNA: фахові психологи допомагають жінкам, які пережили сексуальне насилля під час війни

Накачували дівчат наркотиками, ґвалтували і викладали це в інтернет: що відомо про скандал із горе-блогерами

Накачували дівчат наркотиками, ґвалтували і викладали це в інтернет: що відомо про скандал із горе-блогерами