Вітаміни
Вітаміни Shutterstock

Із 1 березня ліки подешевшають на 30%: як реагують українці – відео

Читайте по-русски
Представники п'яти аптечних мереж уклали декларацію про доступність лікарських засобів

Ліки подешевшають. Міністерство охорони здоров'я оприлюднило перелік сотні найпопулярніших медикаментів українського виробництва, відпускні ціни на які з 1 березня знизять на 30 відсотків. До списку увійшли препарати від застуди, алергії, для нормалізації тиску, заспокійливі та вітаміни. У який спосіб планують знизити ціни і як на це реагують люди – у сюжеті нашої Діани Шликової.

Ліки в аптеках стають менш доступними, кажуть мешканці столиці. Надто важко пенсіонерам, хоча саме вони є головними споживачами фармацевтичного ринку.

Пенсіонерка Олена:

"Якщо пенсія дуже маленька, то тоді постає питання або ліки купити, або хліб з молоком. То на ліки треба трошки знизити ціну. Не тільки у старих людей, а ще й у молодих стресовий стан буває, і ліки всі приймають".

Пенсіонерка Лідія:

"Здається, що воно ще подорожало. Для пенсіонерів це дуже дорого. Не можу нічого купити за свої три тисячі. І чоловік так само. Дві пляшечки взяла, дві тисячі гривень заплатила. І все. І не купила те, що треба".

На завищені ціни на ліки відреагував Володимир Зеленський:

"Ціни абсолютно неадекватні. Аптечні мережі та виробники повинні дати більш комфортні умови нашим людям".

Представники п'яти аптечних мереж уклали декларацію про доступність лікарських засобів. У документі йдеться про зменшення вартості медикаментів на всіх етапах продажу: виробники знижують відпускні ціни, дистриб'ютори – гуртові, аптеки – роздрібні. Розмір знижки визначатимуть виробники, а продавці готові відповідно зменшити свою націнку. 

Для споживачів стануть доступнішими препарати від кашлю і застуди, антигістамінні, протизапальні, протиревматичні ліки, вітаміни, ліки для нормалізації тиску, заспокійливі, краплі для очей та спреї для носа. Аптеки закликали виробників і дистриб'юторів приєднатися до цієї ініціативи. 

"Ми прагнемо до приведення регуляції нашого фармацевтичного ринку до європейських стандартів, забезпечення українців доступними та якісними ліками. Важливо, що законодавчі зміни у цій галузі ми напрацьовуємо разом з учасниками ринку. Адже ці зміни торкнуться всіх – виробників, дистриб'юторів та аптечні мережі", – зауважив голова Комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Із 1 березня українські виробники на 30% мають знизити відпускні ціни на сотню найпопулярніших ліків. Таке рішення ухвалила Рада національної безпеки і оборони. Уряд виділив понад 6 млрд грн на розширення програми "Доступні ліки". А вже з липня всі аптеки країни зобов'яжуть укласти договір із НСЗУ та працювати за цією програмою.

"Обмеження максимальної торговельної націнки для аптек – не більше 35% для безрецептурних препаратів і регресивну шкалу для рецептурних. Постачальники зможуть додавати не більше 8% до гуртової ціни залежно від вартості препарату. Будемо посилювати контроль за наявністю лікарських засобів у лікарнях. Пацієнти повинні отримувати ліки в лікарнях безоплатно. Держава за це платить у межах програми медичних гарантій. Усе це дозволить ще як мінімум 500-м тисячам українців заощадити кошти на лікуванні", – сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

В Україні планують створити національний каталог цін на лікарські засоби в межах нового закону про державну реєстрацію медикаментів. За результатами аналізу міністерства охорони здоров'я, люди часто купують в аптеках препарати, які зазвичай використовують під час стаціонарного лікування. 

Це може свідчити про те, що лікарня, яка отримує кошти за програмою медичних гарантій, фактично не забезпечена необхідними ліками і змушує пацієнтів відшкодовувати їх власним коштом.

"Національний каталог цін передбачає, що кожен виробник або імпортер має прийти до регулятора і зареєструвати відпускну ціну. Ми її прореферуємо, що відбувається в країнах східної Європи. Порівняємо за цінами, які там, і не дозволимо реєструвати в Україні за ціною, дорожче, ніж у чотирьох-п'яти країнах, з якими порівнюємо. І від нього вже чіткі націнки, скільки може націнити дистриб'ютор і скільки може націнити аптека", – пояснив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Чи стануть з 1 березня ліки доступнішими для українців – залежатиме від того, як оперативно аптеки запровадять нові ціни та як ефективно держава контролюватиме цей процес.

Діана Шликова, Олексій Тищенко, "5 канал"

Читайте також: у Харківській обласній лікарні, що була під ворожим вогнем, почався ремонт, замінять і обладнання.

Дивіться також: 

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Кличко у Європарламенті отримав премію за внесок у зміцнення демократії
Наступний матеріал
Перевірка намірів кремля: держсекретар США Рубіо почав виправдовувати перемовини з рф перед європейцями
Loading...
"Я втомився чекати": Зеленський доручив терміново знизити ціни на ліки та пригрозив посадовцям звільненнями

"Я втомився чекати": Зеленський доручив терміново знизити ціни на ліки та пригрозив посадовцям звільненнями

Україна дістала можливість продавати ліки на основі медичного канабіса

Україна дістала можливість продавати ліки на основі медичного канабіса

В Японії вчені тестують препарат, який допоможе виростити нові зуби – подробиці

В Японії вчені тестують препарат, який допоможе виростити нові зуби – подробиці

Уряд розширює програму "Доступні ліки"

Уряд розширює програму "Доступні ліки"

Кабінет міністрів поверне державний контроль за якістю ліків з початку нового року

Кабінет міністрів поверне державний контроль за якістю ліків з початку нового року

Українці зможуть витратити "тисячу Зеленського" на ліки

Українці зможуть витратити "тисячу Зеленського" на ліки