Під час повномасштабного вторгнення українські юристи та адвокати об'єдналися, щоб безоплатно надавати юридичну допомогу нашим громадянам. До того ж зробити це можна з будь-якого куточка світу.
Отримати юридичну допомогу з питань мобілізації, життя в окупації, бізнесу під час війни та багатьох інших тепер українці можуть у телефоні безоплатно. Надають її українські фахівці на волонтерських засадах. Зараз у такому форматі працює вже 31 юрист. Для того, щоб отримати консультацію, потрібно знайти у Telegram "Юрштаб" і поставити своє запитання ботові.
"У боті спілкуються живі юристи, не роботи і пояснюється людською простою мовою для того, щоб було зрозуміло абсолютно усім. Нашими ІТвцями була розроблена така функція при якій дані користувачі вони не збираються у базу ми проводимо наші консультації абсолютно анонімно з двох сторін для того, щоб люди мали більше довіри, не соромилися ставити деякі питання", – каже організаторка ініціативи "Юрштаб" Юлія Соловйова.
Допомагати вирішили від початку повномасштабного вторгнення. Юлія каже, за перший тиждень до неї особисто звернулися сотні людей, а скоординувати всіх до знайомих юристів просто фізично не встигала.
"Я зрозуміла, що треба зробити волонтерську ініціативу, яка безоплатно надавала допомогу нашим громадянам. За весь час у нас вже оброблено 10706 запитів", – додала жінка.
Одним із перших до Юлії звернувся підприємець Олександр із Рівного. Він цікавився, як узаконити свою благодійну діяльність. Чоловік запустив у своїй мережі кав'ярень ініціативу – 1 гривня на армію з кожної чашки кави. Тож Юлія спрямувала його до фахівця з "Юрштабу".
"Юрштаб" надав спеціаліста, а саме юриста з корпоративного управління, який проконсультував нас саме в питанні як реєструється благодійний фонд, що він собою являє, який функціонал несе, хто може бути засновниками, в чому різниця використання своїх коштів та залучення до проведення зборів", – повідомив власник мережі кав'ярень "Dream Coffee" Олександр Слободенюк.
Ще на низку запитань Олександр отримав відповідь протягом 3 годин. Юрист Шаді каже, це один із популярних запитів, бо ж від початку великої війни українці масово почали допомагати хто чим може. Лише у своїй практиці юрист нарахував більше 400 таких запитів.
"Люди цікавляться як зареєструватися, які документи, які тонкощі, що треба знати, як отримати статус неприбутковості – ось ці всі питання пов'язані із організаційним процесом з легалізацією волонтерської організації шляхом створення благодійного фонду, або громадської організації", – наголосив юрист-волонтер ініціативи "Юрштаб" Шаді Саад.
Також зараз багато запитань стосуються життя в окупації, розповідає Олена. Наприклад, чи можна працювати на підприємстві, яке зараз підконтрольне рашистам.
"Взагалі запити є динамічними в залежності від того, в якому періоді ми перебуваємо, тому що наприклад на початку війни дуже популярними були запити – це перетин кордону і мобілізація, зараз трішки вщухає ця активність. Зараз навпаки зростає популярність запитів як зареєструвати бізнес і запити стосовно трудових відносин, сімейних відносин, спадщина", – підсумувала координаторка юридичного напрямку ініціативи "Юрштаб" Олена Смоляк.
Згодом "Юрштаб" планують запустити на незалежному сайті та створити бот у Viber, аби ще більше українців змогли отримати юридичну допомогу.
Софія Норенко, Микола Довгий, "5 канал"
Читайте також: МЗС: Україна залучила найкращих юристів світу, щоб змусити рф виплатити репарації за заподіяні збитки