Maruv, нацвідбір Євробачення-2019
Maruv, нацвідбір Євробачення-2019 фото UA:Перший

"Євробачення-2019": співочі граблі, або Пісенний скандал з політичним присмаком

Читайте по-русски
В країні величезна кількість людей, яким відверто начхати, що музикант концертує в Росії, не помічає війни і веде риторику "а що такого, я проти насилля, давайте всі дружити". Тобто одним болить війна, а іншим буде цілком комфортно і в федеральному окрузі Малоросія

Щоб закрити тему "Євробачення". І це не про пісні і танці. В цій проблемі є дві важливі площини.

Перша – жорстока реальність – в країні величезна кількість людей, яким відверто начхати, що музикант концертує в Росії, не помічає війни і веде риторику "а що такого, я проти насилля, давайте всі дружити". Тобто одним болить війна, а іншим буде цілком комфортно і в федеральному окрузі Малоросія. Це реальність. Друга площина – якщо країні і суспільству важливо, щоб музикант, який загортатиметься в наш прапор на міжнародному конкурсі, не лише класно співав, а ще й усвідомлював, за що воює країна і розумів ці сенси, в разі чого. Тож треба думати, кого запрошувати на національні відбори. Думати ДО початку, встановлюючи правила і умови. А не ПІСЛЯ, виправдовуючись.

А якщо взяти ширше – це ж не лише в музикантах проблема. В нас представники НАН України в Москві перед Путіним кажуть, що вони частинка "русскаго міра" і після цього лишаються представниками Академії наук України. Спортсмени, яким "спорт поза політикою"... Чому так? Можливо тому, що держава на рівні гуманітарно-культурної політики досі боїться назвати речі своїми іменами й встановити правила?

Музичний конкурс для домогосподарок – так називають "Євробачення", в Україні перетворився на скандал з політичним присмаком, який закінчився відмовою країни спрямувати свого представника в Тель-Авів.

У мить тріумфу його переможниця ще й не здогадувалася, що за два дні до поїздки в Ізраїль від неї доведеться відмовиться. Суспільство не сприйняло факт, що MARUV, частий гастролер у країні-агресорі, буде пісенним послом України на міжнародній арені.

MARUV, ПЕРЕМОЖЕЦЬ НАЦІОНАЛЬНОГО ВІДБОРУ ЄВРОБАЧЕННЯ 2019: 
"Багато людей, які живуть у Росії, гарно ставляться до тих, хто живе в Україні. Не всі погані, не можна судити всіх по одній людині – по президенту – всю країну. Це song contest, а не політичні вибори"

Після перемоги Суспільний мовник запропонував MARUV стандартний контракт для участі в шоу. Але внесли туди дві правки – відмова гастролювати в Росії.

MARUV заявила, що відмова від концертів у Росії не була для них принциповою.

А ще – штраф у 2 мільйони гривень за порушення пунктів договору. Таких як, наприклад, заборона імпровізацій на сцені та обов'язкова передача прав на пісню європейській мовній спілці. Нині права твору належать компанії WARNER MUSIC RUSSIA. Всі ці умови MARUV назвала кабальними.

Maruv, нацвідбір Євробачення-2019
Maruv, нацвідбір Євробачення-2019фото UA:Перший

"На міжнародній арені є гострі питання щодо стану справ в Україні. Якщо в артиста є своя особиста думка, якою він готовий чи не готовий поділитися, і вона дуже сильно не збігається з тим, чого чекає український глядач, ми вбачаємо в цьому певні ризики", – наголосила член правління Національної суспільної телерадіокомпанії Олександра Кольцова. 

ЗУРАБ АЛАСАНІЯ, ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СУСПІЛЬНОЇ ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЇ:

"Ми передбачили ризики, вони дуже високі. Ви знаєте, тренер Марув – Сергєй Лазарєв. Ви уявіть просто поведінку там, вони друзі"

Ризики для себе побачила і MARUV. Після семигодинних переговорів із Суспільним мовником – від конкурсу відмовилася! Не прийняли пропозицію НСТУ й інші фіналісти – Freedom Jazz i Kazka. Як наслідок – заява: Україна цього року не братиме участі в "Євробаченні". Всю відповідальність за те, що трапилося, Суспільний мовник взяв на себе.

"НСТУ залишається винним і визнає це, окей", – визнав Зураб Аласанія.

Провину визнають. Але при нагоді нагадують – нацвідбір проводив канал СТБ, якому НСТУ передало такі права. Учасників обирав також він. І те, що в більшості фіналістів є російський слід – кажуть, стало несподіванкою. Водночас переконують, заборонити їм брати участь у відборі не могли. Адже ніхто з конкурсантів, виступаючи в Росії чи окупованому Криму, де платять щедро, жодних законів не порушував. Тому пропонують парламенту ухвалити законодавство, яке регулюватиме відвідини РФ українськими зірками і наведе лад у вітчизняному шоу-бізнесі. Аби спокуси їхати за російським рублем в артистів не було.

www.rbc.ua/ukr

"Прийміть закон про роялті, а не лише закон про гастролі в РФ. Нам не подобається те, що артисти їздять в Росію. Це не красиво, це як танцювати перед сусідом, який вбив твого собаку і поранив твою дружину. Хочете заборонити – забороніть, але спочатку зробіть умови тут", – заявила Олександра Кольцова.

"Суспільне мовлення в праві самостійно визначати умови конкурсу і знати, кого воно допускає до ефіру, а кого – ні. Треба поставити умови, щоб ті люди, які гастролюють у країні-агресорі, не мають права брати в цьому участь, і ми можемо це зробити без будь-яких законів", – вважає голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький.

Хоча дехто згадав і про законопроект, який уже рік припадає пилом у Верховній Раді.

"Внаслідок усіх суперечок є дві речі, які ми повинні зробити. Перше – внести зміни до правил відбору, друге – просити ВР ухвалити закон щодо особливостей провадження концертно-гастрольної діяльності на території держави-агресора", – наголосив віце-прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко.

Запропонований законопроект передбачає реєстрацію в СБУ артистів, які дають концерти в Росії. Про кожен виступ вони мають повідомляти, інакше – штраф. Ще урядовці пропонують запровадити гастрольний збір. З якого 20 відсотків заробленого артистом йшло на потреби української армії.

Законопроект передбачає:

  • реєстр осіб, які провадять гастрольно-концертну діяльність на території держави-агресора та/або на окупованій території України;
  • обов'язок повідомляти в Службу безпеки України про намір брати участь у видовищних заходах на території держави-агресора;
  • відповідальність за порушення – адміністративний штраф від 50-ти до 200-т мінімальних заробітних плат;
  • обов'язкове інформування телерадіоаудиторії та споживачів про провадження відповідними особами гастрольно-концертної діяльності на території держави-агресора та/або на окупованій території України;
  • гастрольний збір для осіб, внесених до реєстру, які провадять гастрольно-концертну діяльність на території держави-агресора та/або на окупованій території України. Надходження – на потреби Збройних сил України.

Цьогорічний скандал з "Євробаченням" не єдиний. В 2017 році до Києва на конкурс не впустили російську учасницю Юлію Самойлову. Тоді Київ приймав конкурс завдяки перемозі кримської татарки Джамали з піснею "1944". Яка, до слова, вже після окупації Криму виступала в Росії. Агресія Кремля позначається не лише на професійній діяльності музикантів, а й інших відомих людей.

Сергій Жадан
Сергій Жаданprolviv.com

СЕРГІЙ ЖАДАН, ПИСЬМЕННИК, ПЕРЕКЛАДАЧ:

"Скільки доводилося виступати за кордоном, – і це ти представляєш не просто себе, так чи інакше, ти приїхав з цього регіону, з цього міста, ти представляєш все суспільство, всю культуру, музику, мову. Ну а як інакше?? Я не розумію, чого цього соромитися і чого від цього відмовлятися. А якщо ти від цього не відмовляєшся, ти маєш розуміти, в якій ситуації твоя країна перебуває"

Не менше за шоу-бізнес, війна з Росією впливає і на спортивне життя країни. Торік українська збірна з біатлону відмовилася їхати на Кубок світу в Тюмень. Водночас у тому самому 2018-му боксер Олександр Усик, не вагаючись, провів поєдинок у Москві. Чим розлютив частину українських фанатів. Натомість категорично проукраїнську позицію показала українська збірна з футболу. Хоча команда і не потрапила на Чемпіонат світу, спортсмени заявили: в Росію, де проводилися матчі, точно не поїхали б. Та й узагалі, у футболістів є неписане правило – граєш у Росії – в збірну України не потрапиш. Хоча й тут, як і в шоу-бізнесі, не все просто.

"Скільки існує наша збірна, – з 1991 року, постійно відбуваються сварки – чому частина футболістів не співає національний гімн перед початком матчу. Але в нас чомусь до останнього моменту була частина співвітчизників, які казали "та не важливо, співає чи нє, важливо, як грає". Логіка може в цьому є, але досвід показує – якщо людина й гімну не знає, то вона, зазвичай, гризти землю за свою команду не буде", – наголосив Сергій Жадан.

Відбір на "Євробачення" вкотре довів – українці прагнуть, щоб про ситуацію в їхній країні говорили відкрито і на весь світ. А лідери думок – спортсмени, артисти, науковці не просто окремі особистості, вони, найперше, голос народу. Посли України з синьо-жовтим прапором.

Ірина Сисак, Віктор Прокопенко, Валентин Стрєльцов, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Коболєв пояснив, що може втратити Україна в разі запуску "Північного потоку-2"
Наступний матеріал
Світовий банк і G7 закликають Україну повернути кримінальну відповідальність за незаконне збагачення: що відомо
Loading...
Данилко назвав винних у відмові України від участі в "Євробаченні-2019"

Данилко назвав винних у відмові України від участі в "Євробаченні-2019"

Відмова України від участі в "Євробаченні-2019": прес-конференція – відео

Відмова України від участі в "Євробаченні-2019": прес-конференція – відео

Україна може взагалі відмовитися від участі в "Євробаченні" – член правління НСТУ

Україна може взагалі відмовитися від участі в "Євробаченні" – член правління НСТУ

"Євробачення-2019": чи повернуть фанам MARUV кошти за надіслані sms

"Євробачення-2019": чи повернуть фанам MARUV кошти за надіслані sms

Який контракт отримала MARUV і як вирішуватимуть долю України на "Євробаченні" – пояснення НСТУ

Який контракт отримала MARUV і як вирішуватимуть долю України на "Євробаченні" – пояснення НСТУ

"Хто замість MARUV?" – ексклюзивний коментар члена правління НСТУ

"Хто замість MARUV?" – ексклюзивний коментар члена правління НСТУ