Понад половина українців залишилися без зв'язку після останньої ракетної атаки ворога. За даними Держспецзв'язку, ранком 24 листопада в Україні працювало лише 44% станцій мобільних операторів, у деяких регіонах України – лише 10-15%. Над відновленням зв'язку фахівці працювали без упину, нині мережу відновлено майже у всіх регіонах. Блекаут, який пережили українці, може бути не останнім, тому виживати потрібно вміти і без зв'язку. Де шукати мобільне покриття і як зв'язатися з рідними чи викликати швидку, якщо взагалі немає мережі – дивіться та читайте далі.
Вікторія приїхала до центру столиці з лівого берега, щоб тільки зателефонувати рідним. Після того, як росіяни укотре атакували Україну ракетами, – у дівчини три дні не було зв'язку.
Розповідає: "На лівому березі практично нічого немає, ось тільки в центрі з'явилися якісь поділки і 3G мінімальний… Просто намагаюся телефонувати, якщо у них є зв'язок. Більше нема ніякої можливості зв'язатися".
Мало не в усіх жителів Києва, яких ми опитали, понад дві доби не було світла, води та інтернету. Зізнаються, що без останнього – нині найважче.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Втім, як навчилися жити в темряві, – змогли і без зв'язку. Чергове випробування для українців уже позаду. Зв'язок поступово відновлюють. І хоч паніки, на яку сподівалися окупанти, в Україні не було, – та викликати екстрені служби чи бодай надіслати повідомлення без мобільного покриття вдалося не всім.
Перше, про що забули українці – національний роумінг. Щоб підключитися до іншого мобільного оператора, у якого є зв'язок, користувачі Android мають насамперед перейти у налаштування – розділ "Мобільні мережі" – і вимкнути автоматичний вибір. Для тих, у кого iOS, у налаштуваннях натисніть "Стільникові дані" – там буде розділ "Мобільні мережі" – нижче можна обрати оператора зв'язку вручну.
"Разом з тим, ми просимо наразі користуватися мобільним зв'язком та інтернетом дуже економно. В умовах ракетних атак і перебоїв з електроживленням мережі працюють на межі своїх потужностей. Якщо у вас вдома немає звичайного стаціонарного телефону, заздалегідь дізнайтеся, де знайти найближчий", – порекомендував речник Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації Володимир Кондрашов.
Блекаутам не піддадуться і "пункти незламності", обіцяє влада. Там мають бути зв'язок і Wi-Fi. В Україні таких прихистків понад 4 тис. Щоб знайти теплі куточки і тоді, коли інтернету не буде, – заздалегідь ознайомтеся з картою на сайті nezlamnist.gov.ua та випишіть адреси.
Якщо до "пунктів незламності" черга – ви можете звернутися до найближчої пожежно-рятувальної частини. Тут завжди будуть мобільний зв'язок і Wi-Fi. Відділення також мають автономне водопостачання. Рятувальники допоможуть зарядити ґаджети і навіть напоять теплим чаєм.
Скористатися інтернетом можна й у відділеннях поліції – а ще зігрітися і зарядити мобільні пристрої.
"Бувають випадки, коли є зв'язок і нема інтернету. А бувають випадки, коли є інтернет, але нема зв'язку. То краще попередньо підключитися на всі месенджери екстрених служб – 101, 102, медичні служби, допомога органів влади. Щоб можна було через інтернет відправити повідомлення. Якщо проходять смски – написати своїм близьким, щоб вони могли зателефонувати і пояснити про ситуацію, про певну небезпеку", – пояснює речник ДСНС Олександр Хорунжий.
Не залишитись ізольованим від інформації допоможе радіо – перевірте, чи є воно на вашому смартфоні та заздалегідь подбайте про навушники – вони слугуватимуть антеною.
Щоб без інтернету не заблукати в місті, слід заздалегідь завантажити Google-мапу. Для цього відкрийте застосунок, натисніть на зображення облікового запису та оберіть розділ "Офлайн карти", натисніть завантажити та оберіть потрібну зону. Її розмір регулюйте двома пальцями та завантажте карту на смартфон. А от для того, щоб ними точно вдалось скористатися – увімкніть на телефоні режим економії енергії.
Оксана Паращак, Микола Довгий, "5 канал"
Нагадаємо, раніше ми розповіли, як підприємці підлаштувалися до відключень електрики
Дивіться також відео за темою: Й*БАНА РУСНЯ! Новий мульт Fill Feaouill про ракетний блекаут
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.