Україна повернула з російського полону 215 наших оборонців. Вони ступили на українську землю у ніч проти четверга. Дві сотні українських захисників обміняли на кума путіна – віктора медведчука. Серед визволених – військовослужбовці Нацгвардії, Військово-морських сил України, ЗСУ, прикордонники, Тероборонівці, поліцейські митники, двоє цивільних.
"Ми повертаємо додому наших людей. Це однозначно перемога для нашої держави, для усього нашого суспільства. Ця операція готувалася доволі довго і в обміні є кілька складових. Перша: ми обміняли одного фаната росії на 200 воїнів. Спочатку пропонували 50, ми говорили, наполягали і число зросло до 200", – розповів Зеленський.
124 захисники, визволені з полону, належать до офіцерського складу, 89 – до рядового й сержантського складу. Нарешті на свободі й 5 командирів "Азову" – це Герой України, командир окремого загону спеціального призначення "Азов" Денис Прокопенко ("Редіс"), заступник командира полку "Азов" по роботі з особовим складом Святослав Паламар. За умовами обміну, ці п'ятеро до кінця війни перебуватимуть у Туреччині під захистом президента Ердогана.
"Слава Україні! Пане президенте, у нас все добре. Стан здоров'я задовільний. Дякую вам і всій команді за те, що ви зробили", – сказав Денис Прокопенко "Редіс".
"Я хочу подякувати також всім захисникам України, які прямо зараз, прямо в цей день, прямо в цю годину виконують свої бойові завдання на бойових постах, які воюють за нашу Україну. Слава Україні!", – наголосив заступник командира полку "Азов" по роботі з особовим складом Святослав "Калина" Паламар.
Також з полону повернувся командир першого окремого батальйону морської піхоти Євген Бова та командир роти "Азову" Лев Пашко. У Туреччині нині виконувач обов'язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський на позивний "Волина".
"Нас повернули. Дуже вам дякую! Просто емоції переповнюють, дякую від усього складу Збройних сил, від морських піхотинців, які захищали "Азовсталь", – каже в.о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти.
Решта бранців – повернулися на рідну землю. Серед них – командир 12-ї бригади оперативного призначення ім. Дмитра Вишневецького Денис Шлега, командира комендантської роти, який безпосередньо командував обороною "Азовсталі" Олег Хоменко. А ще – старшого солдата, фото та відео якого з "Азовсталі" облетіли весь світ, Дмитра Козацького.
"Прийде час, ми зможемо розказати більше. А зараз слова вдячності родинам, які нас чекали і переживали вдома. Дякую!", – сказав командир 12-ї бригади оперативного призначення ім. Дмитра Вишневецького.
Додому їде знаменита "Пташка" Катерина Поліщук – парамедик-доброволиця Національної гвардії України. Своїм співом вона підтримувала бойовий дух воїнів у підземеллях "Азовсталі".
Повертається з полону також 30-річна військова лікарка, капітан медичної служби Мар'яна Мамонова. Лікарка нині чекає на дитину, і ось-ось має народити. Додому з полону окупантів повернувся співробітник СБУ на позивний "Бурий", ім'я якого не розголошують. Він разом з іншими захисниками до останнього боронив Маріуполь на "Азовсталі".
"Перед тим як потрапити до ворожого полону, він встиг з дотриманням вимог конспірації передати нам свої шеврони. Для мене велика честь: особисто повернути ці шеврони, як символ вашого повернення до команди Служби безпеки", – заявив в. о. голови СБУ Василь Малюк.
Разом з українськими військовими та цивільними з полону визволили десятеро іноземців – 5 британців, 2 американці, одного марокканця, одного шведа та одного хорвата. Їх перевезли до Саудівської Аравії.
"10 громадян у безпеці та визволені з полону. Зараз ми знаходимося в столиці Саудівської Аравії, звідси разом з партнерами готуємо їхнє подальше безпечне перевезення до їхніх країн", – зазначив учасник процесу обміну Рустем Умеров.
За дві сотні наших воїнів до росії, крім медведчука, поїхали 55 окупантів. Визволення наших захисників, зокрема "азовців", кілька місяців вимагала громадськість та родини полонених. Останні, зокрема, наполягали на процедурі екстракції для захисників "Азовсталі", які поки що повернутися додому не можуть.
"Вони будуть знаходитися на волі, вони будуть як вільні люди, але, на жаль, не матимуть можливостей поки бути на території України. Хоча їхні сім'ї, наскільки я розумію, мають право приїжджати. Тобто, це була така умова обміну", – сказав радник міністра МВС Вадим Денисенко.
Цей обмін є найбільшим з 24 лютого. На визволених захисників та захисниць чекає процес реабілітації, адаптації, відновлення та лікування, кажуть в координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Ганна Рибалка, "5 канал"
Нагадаємо, серед 215 українських захисників, яких шляхом обміну було визволено з російського полону, були воїни, що пережили влаштований росіянами теракт в Оленівці.
Також, опубліковано список усіх визволених з полону оборонців.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.