znaj.ua

Вислали з рідної землі тому, що були українцями: подробиці операції "Вісла"

Читайте по-русски
Тоді депортували близько 140 тисяч українців

Їх вислали з рідної землі тільки тому, що вони українці. На збори дали кілька годин. 74 роки тому влада Польщі звинуватила своїх громадян українського походження – від малого до старого – у співпраці з УПА. Їх вирішили депортувати зі східних кордонів, де ті мешкали сотні років, на західні. Це були німецькі території, котрі відійшли Польщі після Другої світової. Акцію назвали "Вісла". Свої домівки від квітня до липня 1947 року змусили залишити 140 тисяч українців. А загалом у повоєнний період зі сходу Польщі їх виселили майже пів мільйона. Більше дізнавався журналіст "5 каналу".

На фото кінця 40-х років родина Володимира Риботицького уже після переїзду з Польщі до Львова. Позаду – примусове виселення з рідного села Ляшки на Закерзонні, важка дорога в товарному вагоні до колишніх німецьких земель у Східній Пруссії, куди поляки направили частину українського населення під час операції "Вісла".

"Все було чуже, дуже швидко і несподівано перекинуто нас. Як менший, я не так усе відчував, як дитина. З того, як батьки і сусіди, що кожен вечір збиралися, що ж будемо робити. Бо вся господарка – все залишене. З собою можна взяти лише те, що можна було взяти на воза", – пригадує депортований Володимир Риботицький.

Родина Риботицьких була серед майже 140 тисяч українців, яких з квітня до липня виселили з тодішньої східної Польщі. "Остаточне розв'язання української проблеми" – так у польських документах писали про саму операцію. До того майже пів мільйона українців перебралися до СРСР в межах так званого примусового обміну населенням між Польщею та Союзом, що тривав від 1944 до 1946 року.

"Є всі підстави для того, щоб говорити про необхідність спільного засудження цього злочину українськими і польськими політиками. Це один з масштабних злочинів комуністично-тоталітарного режиму, його можна порівнювати з депортацією кримських татар у 1944 році, депортацією народів Кавказу в тому ж році, депортацією народів Балтії в кінці 40-х", – зазначає голова Українського інституту національної пам'яті (2014-2019) Володимир В'ятрович.

Формальним приводом до початку операції "Вісла" було вбивство польського генерала Кароля Сверчевського у бою з Українською повстанською армією. На Закерзонні, де переважало українське населення, підтримка повстанців була високою. Тому виселення було частиною боротьби проти УПА і супроводжувалося насильством.

"Ми не можемо однозначно стверджувати, що це був геноцид. Хоча певні ознаки геноциду там присутні, однак цього замало, щоб кваліфікувати це явище, цю операцію, як геноцид. Натомість можна стверджувати, що це був злочин проти людяності. І навіть, як це не парадоксально для декого, можна розглядати акцію "Вісла" і як воєнний злочин", – наголошує дослідник операції "Вісла" Сергій Рябенко.

Родина Володимира Риботицького змогла залишити чужу їм північну частину Польщі через рік – їм дозволили перебратися до радянської України. Хто залишався в Польщі, часто намагався нелегально повернутися додому, але таких силою повертали. Рідна земля для багатьох так і залишилася лише у пам'яті.

"Я до сьогодні все прекрасно пам'ятаю. Наше обійстя – абсолютно. Тато, сестра – всі дивуються, як я добре запам'ятав це все. А я буквально навіть деталі деякі пам'ятав. Розказував, що там було, біля того. У стайні ті щіточки, що дідо тримав з татом для коней", – ділиться спогадами Володимир Риботицький.

Акція "Вісла" не була наймасовішою депортацією в українській історії. В період СРСР мільйони українців опинилися в Сибіру та на інших територіях Радянського Союзу – не з власної волі. Але саме під час акції "Вісла" людей виселяли цілими селами – за національною ознакою. На рідну землю повернулися одиниці.

Петро Троць, Марта Шикула, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
Чому звільнили керівника "Нафтогазу" – ток-шоу "Велика політика"
Наступний матеріал
Шмигаль розповів, яким буде тариф на електроенергію для населення
Loading...

З України депортують хасидів, які влаштували погром на могилі цадика Нахмана в Умані

Опозиціонерка Колесникова порвала свій паспорт під час примусового видворення її з Білорусі

"Чинні окупанти – прямі нащадки Сталіна": як у Києві відбувся автопробіг до Дня пам'яті жертв геноциду кримських татар

В Узбекистані казали, що до них везуть людожерів з рогами і зрадників – Умеров про депортацію кримських татар

Росія та Узбекистан відмовилися показати документи щодо депортації кримських татар – прокуратура АРК

"Якщо не пам'ятатимемо – нас не існуватиме": історія кримських татар, які з 2014-го на сході боронили рідну землю