Втеча від насильства і шанс на нове життя. У Черкасах відкрили денний центр, кризову кімнату та притулок для людей, які постраждали від домашнього насильства. Тут люди можуть знайти прихисток, підтримку фахівців і почати життя спочатку. Для багатьох це можливість, якої вони не мали роками. Як працюватиме новий центр і кому вже допомогли – розповіла наша Яна Лимаренко.
Марина досі здригається від спогадів про своє минуле. Вона терпіла знущання від матері, аж доки не вирішила тікати світ за очі. У своєму новому житті вийшла заміж, але замість порятунку потрапила в нове коло насильства – тепер уже від чоловіка.
"Він випивав, ми мешкали в іншому місті. Я до нього переїхала, у мене дитина була маленька, він мене з нею взяв. Завів собі коханку, принижував мене, бив при дитині. Тверезий – ще так-сяк, а коли вип'є… А коли він був тверезий, можна на пальцях однієї руки перерахувати", – поділилася постраждала від домашнього насильства Марина.
Жінка вирішила: потрібно рятуватися. Забрала дітей, але змушена була знов переїхати до матері, у свою частину будинку. Насилля тривало далі. Мати хотіла позбавити Марину батьківських прав і звернулася до кризового центру за поміччю, але таких дій від фахівців жінка не чекала:
"Вона хотіла вигнати мене з моєї ж хати, в якій я маю частину приватизовану. Вони це відразу зрозуміли і сказали, що трохи не туди звернулися. Тому мені почали допомагати. Тут психологи є, ти не лишаєшся сам на сам із проблемою, знаєш, що є люди, до яких можеш будь-якої хвилини звернутися. В моїй ситуації хотілося вкоротити собі віку, тут ніколи такого не буде".
Кілька тижнів Марина жила в центрі допомоги. Сьогодні вона прийшла на консультацію до психолога. Психологиня Ірина каже: не потрібно звинувачувати, що вчасно не втекли від кривдника. Під постійним тиском людина втрачає впевненість у собі, у неї з'являються думки, що проблема саме в ній. А в той час, коли це неможливо терпіти – піти нікуди, аб'юзер уже витіснив усіх родичів та друзів. Розпізнати того, хто може заподіяти шкоду, непросто, однак це можливо.
"Звертати увагу на такі маркери: от на початку стосунків киривдник може говорити, що вона ідеальна, а колишні партнери погані, погане ставлення до колишніх, дуже часто в кривдників під час спілкування простежується зневага до жіночого роду, а зі своєю партнеркою він спочатку веде дуже добре", – зауважила психологиня денного центру Ірина Черненко.
А якщо вже втрапили в таку ситуацію – негайно звертайтеся за поміччю, адже впоратися самостійно дуже складно. Новий кризовий центр у Черкасах розділений на кілька частин. У денному просторі жінки можуть отримати психологічну та юридичну допомогу. У кризовій кімнаті, розрахованій на сім ліжко-місць, можна залишатися до десяти днів – тут безпечно. До того ж, цілодобово працюють фахівці. А для тих, хто потребує тривалого захисту, доступний притулок на 28 місць із можливістю жити тут до пів року.
Ця ініціатива реалізована завдяки Фонду ООН у справах народонаселення в Україні спільно з владою. Розпочали будівництво центру ще у 2023-му році, і вже почали приймати людей.
"У денний центр можуть звертатися не лише потерпілі, а й будь-які громадяни, навіть якщо вони стали свідками насильства. Денний центр відкритий для всіх мешканців Черкас для надання будь-якої інформаційної послуги та психологічної підтримки, навіть не говорячи про домашнє насильствао, люди знаходяться в такому стресовому стані, що вони також потребують підтримки", – зауважила директорка Черкаського міського центру соціальних служб Людмила Савранська.
Фахівці закликають звертатися по допомогу якомога раніше. Розміщення цього центру не оприлюднюють, але для того, щоб попросити про допомогу, варто зателефонувати в поліцію або звернутися до міської соціальної служби.
"Дякую, що є такі люди. Було б добре, якби років 20 тому могли створити такі ж умови для жінок та дітей. І можливо, моє життя склалося б по-іншому", – наголосили потерпіла Марина.
Яна Лимаренко, Олекснадр Лісовий, Черкаська область, "5 канал"
Читайте також: Допомога жертвам домашнього насилля: як шелтер княгині святої Ольги рятує жінок.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.