Історія та традиції свята Водохреща

Стало відомо, яка погода очікується на Водохреща nbcnews.com
Водохреща – останнє свято новорічно-різдвяного циклу, коли люди вирушають до водойм, щоб оздоровитися посвяченою водою

19 січня християни традиційно відзначають релігійне свято Водохреща. З ним пов'язують хрещення в річці Йордані Ісуса Христа. Вважається, що вода у цей день набуває неабияких цілющих властивостей.

Історія та традиції свята

Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан від Іоанна Хрестителя. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Відтоді й до наших часів у пам'ять про хрещення Ісуса Христа 19 січня святкується Водохреща або Богоявлення.

У давнину чоловіки вирубували з криги хрест "Йордан", виймали його і ставили поруч з ополонкою, обливали червоним буряковим соком і прикрашали. Після занурення у воду срібного хреста всіх присутніх окроплювали. На свято Водохреща, зустрівшись, пращури казали: "Христос Хрестився!", а інші відповідали: "У річці Йордані!"

Крім того, вважалося, що з освяченої води виходить вся нечиста сила, доки жінки не забруднять воду, виправши у ній речі. Молодиці бігли з кухлями води додому, кидали у неї коралове намисто та вмивалися, аби стати вродливішими. Юнаки у свою чергу, боролися навкулачки за право одержати "орден" — "йорданський хрест" із криги.

І дотепер люди вірять у цілющі здібності посвяченої води. Щороку безліч сміливців стрибають у крижану ополонку з вірою, що захистяться від хвороб протягом року.

YouTube

Народні прикмети на Водохреща

 • Якщо в водохресний вечір зірки блищать і горять, то люди похилого віку передрікали родючість ягнят, тоді вони говорили: "Яскраві зірки породять білі яскраві".
 • Якщо 19 січня йде сильний сніг, то врожай буде таким же щедрим.
 • Якщо в ніч на Водохреще на небі великий місяць, то навесні буде великий паводок.
 • Відлига – до врожаю. Ясний день – до неврожаю.
 • Якщо у вікно на Водохреще постукає птах, то душі померлих просять для себе молитов і богоугодних справ в ім'я їх прощення.
 • Якщо цього дня буде заметіль – така сама погода буде й на Масляну, якщо сильні південні вітри – літо буде грозове.
 • Дівчата, які ще не дочекалися свого нареченого, виходили ввечері на Хрещення і гукали суджених. Якщо дівчині попадеться назустріч молодий хлопець – хороша прикмета, якщо старий – недобрий знак.
 • У ясний місячний водохресний вечір дівчата також ходили до дверей замкненої церкви і слухали тишу: деяким з них ввижався або вінчальний хор, або заупокійна служба – те, що обіцяв їм новий рік. Ту ж символіку мав і звук дзвіночка (заміжжя), і глухий стукіт (швидка смерть).
 • Вважається, що той, хто хрещений цього дня – буде найщасливішою людиною на все життя.

Чого не можна робити на водохреща

 • Вживати алкоголь. По-перше, це суперечить релігійним обрядом, по-друге, може спровокувати серйозні проблеми зі здоров'ям, якщо таким чином "зігріватися" перед зануренням в ополонку.
 • Лаятися та думати погане. Вважається, що тоді свята вода може втратити цілющі властивості.
 • Плакати. Хто буде лити сльози в цей день – буде плакати до наступного свята.
 • Прати (щоб не осквернити воду).
 • Прибирати, займатися важкою фізичною працею.
YouTube

Правила безпечного святкування Водохреща

Головне управління ДСНС України в місті Києві просить дотримуватись правил безпеки під час купання в ополонці напередодні свята Водохреща. Рятувальники порадили звернути увагу на кілька правил та застережень:

 • Якщо у вас хворе серце, утримайтеся від купання! Бажано мати попередній досвід занурень у холодну воду. Пам’ятайте, що перебування в крижаній воді у незагартованих людей може призвести до загального переохолодження організму. При його перших ознаках – ознобі, тремтінні, синюшності шкіряних покривів, губ, болі у пальцях рук і ніг – людині негайно необхідно надати допомогу. При легкому ступені переохолодження постраждалого достатньо тепло одягти, напоїти гарячим чаєм та змусити виконувати інтенсивні фізичні вправи. У разі середнього і важкого переохолодження – розтерти вовняною тканиною, зробити масаж усього тіла. Потім тепло одягти, укласти в ліжко. Зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температур.
 • Під час святкування не заходьте у воду в нетверезому стані, адже алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.
 • За два тижні до купання необхідно підготувати організм до холоду, обтираючись рушником, змоченим у холодній воді, приймаючи контрастний душ, а також практикуйте короткочасне перебування на відкритому повітрі у мінімальній кількості одягу.
 • Перед зануренням зробіть фізичні вправи для розігріву м’язів. Не пірнайте та не стрибайте у воду. Потрібно заходити повільно та обережно, не занурюючись з головою. Перебувати у воді дозволяється лише кілька секунд. Щоб не впасти та не отримати травми чи забоїв, необхідно одягати взуття на неслизькій та рельєфній підошві. Щоб уникнути переохолодження візьміть з собою рушник чи ковдру. Після занурення обітріться, одягніться в теплий одяг та випийте гарячого чаю.
 • Під час святкування не залишайте поблизу річки чи ставка без нагляду дітей.

 

Попередній матеріал
"Міжнародний кримінальний суд був шокований кількістю доказів російської агресії проти України" – Матіос
Наступний матеріал
"Криваве Водохреще" Євромайдану: спогади очевидців – відео
Loading...