"Міжнародний кримінальний суд був шокований кількістю доказів російської агресії проти України" – Матіос

5.ua
Понад 4 тисячі осіб мають допитати прокурори у межах збору доказів агресії Кремля проти України, заявив головний військовий прокурор Анатолій Матіос у програмі "Погляд" на "5 каналі"

ВНАСЛІДОК СТВОРЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ ПРОКУРАТУРИ І ПРИВЕДЕННЯ ДО ЛАДУ ВЗАГАЛІ ПРАВООХОРОННОЇ СИСТЕМИ ВДАЛОСЯ НА 50% МАЙЖЕ СКОРОТИТИ КІЛЬКІСТЬ ВІЙСЬКОВИХ ЗЛОЧИНІВ У ЗОНІ АТО

– Цього року склалася неоднозначна оцінка ситуації зі злочинами, здійсненими в зоні АТО. З одного боку, міжнародні правозахисні організації – Amnesty international та інші, говорять про те, що і проросійські бойовики, і українські сили однаково порушують права людини на Донбасі. З іншого боку, добровольці пікетують Генеральну прокуратуру, вимагають e тому числі вашої відставки, заявляючи, що ви переслідуєте тих, хто захищає Батьківщину. Яка ситуація з цим реально, і про що говорять цифри?

– Закон говорить: насильницькі злочини проти особи із застосуванням зброї відносно цивільних, або відносно таких же військових, повинні бути, перше, виявлені, розслідувані і спрямовані до суду. Так от, до честі генерального прокурора, я без зайвого підлабузництва це говорю, він першим ділом, коли був призначений на посаду генерального, жорстко поставив питання ще раз пересіяти, вивчити і доповісти ситуацію по всіх кримінальних провадженнях, де притягувалися військовослужбовці. І саме тоді було прийнято ним рішення про необхідність закриття кримінальних проваджень відносно досить значної, більше 500 чоловік частини військовослужбовців 51-ї бригади, яких слідство звинувачувало за клопотанням військового командування і Міністерства оборони, з наданням відповідних обґрунтувань, у порушенні правил несення служби, дезертирстві, невиконанні наказів. Перевірили, об’єктивно довелося провести ще дуже шалену роботу і піти на закриття цих кримінальних проваджень. Добровольчих батальйонів у нас зараз немає, всі інтегровані чи то в Національну гвардію, чи то до Збройних сил. І тому говорити, що є якесь переслідування окремого сегменту, є неправильним. Є переслідування конкретно взятої людини за ті чи інші вчинені злочини. Ці злочини пов’язані з неправомірним застосуванням зброї відносно таких же військовослужбовців після, вибачте, розпиття спиртних напоїв. Це перевищення влади при проведенні фільтраційних чи інших заходів відносно мирного населення. Все розслідуємо, не дивлячись на те, що це тягне за собою, не будемо говорити про іміджеві, але й про людське несприйняття наших дій. Ми робимо те, що передбачено законом. Закон передбачає, що якщо хтось когось з автомата вбив, то це є вбивство. Умисне, ненавмисне – це повинно встановити слідство. Таких випадків дуже багато, я кожен день отримую зведення. Була Світлодарська дуга, були інші. Кожен день є втрати, і в тому числі втрати небойові: в лазні хтось задихнувся чадним газом, хтось з пиятики вистрілив у когось, хтось необережно йшов, впав з автоматом, треба розбиратися – чи це умисно, чи це хтось інший чи не інший. Зараз те, що відбувалося в 2014 році, максимально знівельовано. Чому? Внаслідок створення військової прокуратури і приведення до ладу взагалі правоохоронної системи, в першу чергу в зоні АТО, вдалося на 50% (це голос статистики, її ніхто не любить слухати) майже скоротити кількість військових злочинів і злочинів відносно особи саме в сегменті, який відбувається в зоні АТО.

– Не зовсім так, тому що військовополонений, наприклад, є таке поняття в міжнародному праві – це незаконно утримувана особа за законами мирного часу за Кримінальним кодексом. І ми як країна вже стикалися цього року з ситуацією, коли ті люди, яких утримують наші правоохоронці і обмінюють на заручників українських, з точки зору міжнародних захисників вони є людьми незаконно утримуваними.

– У Головній військовій прокуратурі є Управління війни, там 35 людей. Генеральний прокурор створив таке управління, і 35 людей займаються війною, документуванням фактів ведення агресивної гібридної війни проти України.

МІЖНАРОДНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД БУВ ШОКОВАНИЙ КІЛЬКІСТЮ ДОКУМЕНТАЛЬНО ВІРНО ОФОРМЛЕНИХ, ЗІБРАНИХ І НАПРАВЛЕНИХ ДО СУДУ ДОКАЗІВ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ, ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ

– Це те, що надається до Міжнародного кримінального суду?

– Це те, що повинно розслідуватися за чинним законодавством, пройти всю лінію українського законодавства, і тоді подано до Міжнародного кримінального суду. У листопаді генеральний прокурор разом з міністром юстиції Петренком передали реєстр всіх доказів, які вже нами зібрані, до Міжнародного кримінального суду. Я вам чесно хочу сказати, згідно розмови моєї з генеральним, з міністром юстиції, з тими, хто був членами делегації, Міжнародний кримінальний суд був шокований кількістю документально вірно оформлених, зібраних і направлених до Суду доказів російської агресії, гібридної війни. На даний момент ми встановили і повинні допитати більше 4 тисяч осіб, які перебували на тій стороні, захоплені в заручники, які були обміняні. Так трапилося в державі, що всі багато співпереживають, займаються обміном, а потім ці люди якби зникають зі шпальт газет і живуть своїм тяжким, або інколи ображеним життям. Бо ними треба опікуватися, вони отримали страшенні психологічні, фізичні травми. І ці покази є безцінними. Це люди, які були на тій стороні, і це не звіт, який неможливо нікуди прикласти. Це свідчення живих людей, які в реєстрі можуть свідчити в тому самому Міжнародному кримінальному суді. Це дуже тяжка і складна юридична казуїстика. Грузія проходила за цим варіантом. Тому що неправильно були зібрані докази, їм відмовили. Після абхазького йосетинського конфлікту, коли загарбали частину території Грузії, відмовили, тому що було зроблено невірно. Ми вивчили цей досвід, і ми робимо правильно. У нас є вироки судів по військовослужбовцям Російської Федерації. Всі бачили – Александров, Єрофєєв засуджені на 12-14-15 років, і не оскаржили ці вироки, бо їх обмінювали. Про що це говорить? Вони визнали свою вину, що вони приймали участь в агресивній гібридній війні відносно нашої держави на території нашої держави. Це беззаперечні докази, таких фактів я міг би навести багато. В мене є статистика по Управлінню війни.

ПІДОЗРА ЯНУКОВИЧУ ОГОЛОШЕНА, І УЖЕ В СІЧНІ ОБВИНУВАЛЬНИЙ АКТ БУДЕ СПРЯМОВАНО ДО СУДУ, ПОЧНЕТЬСЯ ПУБЛІЧНИЙ ПРОЦЕС

– У загальних рисах.

– 57 чоловік засуджено, із них 31 військовослужбовець РФ, вироки українського суду. Фактично обвинувальні акти вже в суд направлені ще відносно 27 осіб. Крім того, зараз ми робимо унікальну річ, на яку раніше ніхто не звертав уваги нібито, але це рутинна щоденна процесуальна робота. Оголошена підозра про державну зраду Януковичу. Можна говорити про всі злочини, колапс, доведення країни до обставин, які призвели до Революції Гідності. Але відбувся один факт: громадянин України, не Президент, хай можуть говорити всі наші опоненти, громадянин України, який є суб’єктом державної зради, звернувся, маючи бекграунд колишнього керівника держави, до президента іншої держави з проханням ввести збройні сили РФ на територію нашої країни. Підозра оголошена, і уже в січні обвинувальний акт буде спрямовано до суду, почнеться публічний процес. Хочу сказати, що тільки сила права дає нам можливість устоювати і переконувати західний світ, що ми робимо все по закону. Сила права українського. Ми пішли в український суд у грудні (в Печерський), і він надав нам дозвіл звернутися за міжнародним правовим дорученням до Російської Федерації виконати нашу вимогу про виїмку документів – листа Януковича в Адміністрацію президента Путіна, в Раду Федерації – і долучити до матеріалів справи. Чому так сталося? Росія підтвердила свою спроможність і бажання виконувати міжнародні правові доручення. Всі ми пам’ятаємо допит Януковича, коли Росія організувала феноменальне шоу. Зараз вони так само повинні дати відповідь: а що таке лист Януковича про введення військ? Це єдиний документ (згідно свідчення російських громадян, не буду називати їхні прізвища), який став підставою для прийняття рішення Ради Федерації і Державної думи РФ про використання збройних сил РФ за межами держави. Тобто це відправна точка до анексії Криму, це відправна точка до участі російських формувань і збройних сил безпосередньо на території України. Ми пам’ятаємо події 2014-2015 років під Дебальцево і тому подібне. Ми це робимо. Це тяжкий труд, може, когось це і не влаштовує, але я не знаю, хто це може зробити.

5.ua

ЯНУКОВИЧ У ТРАВНІ 2014 РОКУ ЗАДНІМИ ЧИСЛАМИ ПОЗБАВИВ ГРОМАДЯНСТВА ПРОКУРОРІВ І СУДДІВ КРИМУ, ЯКІ ПЕРЕЙШЛИ НА РОСІЮ, ЩОБ ВОНИ НЕ БУЛИ СУБ’ЄКТАМИ ДЕРЖАВНОЇ ЗРАДИ. НУ ТАК ЦЕ ДОКАЗ ТОГО, ЩО ВІН ДІЄ НА КОРИСТЬ ВОРОГА

– Чекайте, суд вам дав дозвіл на обшуки в російських органах влади, але ж це неможливо. Всі ми прекрасно розуміємо, що це просто заява.

– Ви думаєте, як пересічні громадяни, які не знають юридичної термінології і процесу. Є укладені міжнародні правові угоди, ратифіковані різними державами, більшістю держав світу, і Росією в тому числі, і Україною. Є щоденне спілкування у частині міжнародних правових доручень. Зловили росіянина у нас – ми його видаємо туди, бо це є загальноприйнята правова норма всього світу. А ми так само звертаємося. Раніше Росія – 2014-2015 рік – на жодне міжнародне правове доручення, пов’язане з представниками колишньої влади, не давала жодної відповіді. І коли адвокати звернулися до пана Горбатюка, звернулися до суду – влаштували оте шоу, допит чи то свідка, чи то підозрюваного. Але це підтвердило бажання і можливість з російської сторони виконувати міжнародні правові доручення. Ми взяли рішення суду про отримання виїмки і направлення цих документів. Вони зобов’язані виконувати рішення українського суду на своїй стороні, ми зобов’язані, якщо це стосується питань компетенції, тут. І тому навіть якщо вони не виконують, це порушення, яке так само лягає в основу матеріалів і доказів Міжнародного кримінального суду – нехтування міжнародними правовими актами. Це всі такі дрібні цеглини, які дають можливість Міжнародному кримінальному суду фактично сказати: перелік цих порушень безкінечний, причинно-наслідковий зв’язок – був лист, Рада Федерації проголосувала за листом громадянина України, який не був на той момент уже ані главою держави, ані Верховним головнокомандувачем, і вони ввели війська. А що зробив у даному випадку громадянин Янукович? Він виступав і дотепер себе, напевно, вважає президентом тієї України, яка стікає кров’ю внаслідок його дій. Крім того, є докази, які навіть РФ нам надіслала: "указ президента" Януковича про позбавлення громадянства прокурорів і суддів Криму, якого вони надіслали копію до нас. Юрій Віталійович Луценко навіть у Фейсбуці написав, що він грамоту підписав для цього начальника міжнародного управління, який надав нам доказ і копію "указу" Януковича, яким той у травні 2014 року задніми числами позбавив громадянства, щоб прокурорів і суддів Криму, які перейшли на Росію, щоб вони не були суб’єктами державної зради. Ну так це доказ того, що він діє на користь ворога. Всі українці, які є на території Криму, з Донецької, Луганської області на захоплених територіях – це громадяни нашої держави. Навіть не дивлячись на те, що вони анексовані, вони відповідають за українськими законами. Це визнало світове співтовариство. Ми бачимо, що у цій частині світ єдиний: Крим – це Україна, Донецьк, Луганськ – це територія, захоплена терористами.

УКРАЇНЦІ ВАЖКІ ЛЮДИ – І ПАТРІОТИЧНІ, І СЕНТИМЕНТАЛЬНІ, ІНКОЛИ КУРКУЛИСТІ, І "МОЯ ХАТА СКРАЮ", ВСЯКІ. АЛЕ МИ НА СВОЇЙ ЗЕМЛІ, МИ БИ СПРАВИЛИСЯ З БУДЬ-ЯКОЮ ПРОБЛЕМАТИКОЮ, ЯКБИ НЕ БУЛО ПРЯМОЇ ЗАВУАЛЬОВАНОЇ АГРЕСІЇ

– Щодо, загалом, справи Януковича – це буде заочний процес над ним? Які практичні наслідки матиме його вирок?

– Процес заочний – проводиться спочатку досудове розслідування за дозволом суду відносно особи, яка перебуває за межами України. Потім публічний процес, де викликаються так само сторони процесу, і все відбувається за участю представників його захисту, за участі тих осіб і тих доказів, які в обвинувальному акті зазначає прокурор. Це всі будуть бачити. Вирок 100% будуть оскаржувати. Ми повинні пройти цю всю лінійку українського судочинства, і він вступить у законну силу. Питання належності доказів, правильності їх зібрання, їх обґрунтованості – це буде публічно давати суд. Держава тоді зрозуміє. Повірте, що досить багато є патріотів в Україні і не тільки в Україні, які дали надзвичайно унікальні свідчення тих подій, і тих причин, і тих наслідків, які призвели до цієї війни. Я вам хочу сказати у зв’язку з проведенням цього спеціального досудового розслідування. От зараз ми з вами спілкуємося, от після Нового року працівники і слідчі військової прокуратури працюють у декількох державах, виїхали у службові відрядження для проведення слідчих дій на території наших консульських і посольських установ. І також отримання і участь у виконанні міжнародних правових доручень іншими державами. Наприклад, в ООН, де в установленому порядку будуть отримані свідчення персоналу нашого посольства про те, яким чином представник РФ Чуркін на весь світ розмахував листом, підписаним уже на той момент не президентом Януковичем, де було прохання ввести війська. Це найкоротший шлях для доведення того, що зараз ми маємо, причинно-наслідковий зв’язок. Ми би тут справилися, українці важкі люди – і патріотичні, і сентиментальні, інколи куркулисті, і "моя хата скраю", всякі, можна говорити. Але ми на своїй землі, ми би справилися з будь-якою проблематикою, якби не було прямої завуальованої агресії. Поштовх для цієї агресії – це було оте все, що доведено слідством. Я зараз не хочу перераховувати докази, щоб не казали, що це буде тиском на майбутній публічний суд. Але повірте мені, що це є принципове питання для будь-якого українця. Мої підлеглі і я вважаю досить принциповим і істинно внутрішнім переконанням зробити це. Якщо ми це не зробимо в законному порядку, у розумні строки від початку тих подій, які були, воно все забудеться та знівелюється, потім нові проблеми, нові часи. Ми це повинні зробити.

– Розумні терміни – це коли? Вже 3 роки минуло з тих подій, минає.

– Таню, я не можу вірити, що ви сповідуєте "зраду", ну як там її зараз називають. “Розумні строки” – це коли здобуті докази належні, щоб оголосити підозру. Для того, щоб довести державну зраду людини, яка перебуває там, потрібно було мати обгрунтовані і законні підстави. Однією з таких законних підстав було підтвердження, яке дало можливість тут же Луценкові оголосити підозру, роз’яснити підозри в суді. Це підтвердження під час допиту свідка-підозрюваного, свідка, нібито, який підтвердив, що "так, я звертався до РФ". Це згідно чинного Кримінального процесуального кодексу, в межах міжнародного правового доручення людина підтвердила, що він це робив. Тобто ми маємо позицію його, яку неможливо навіть буде захисту спростовувати. Це було зроблено без примусу, під присягою, яка давалася суду.

5.ua

НА ПРОЦЕСІ ПРОТИ ЯНУКОВИЧА ПОВИННІ БУТИ ПРИСЯЖНІ І СУДДІ, ЯКИМ БУДЕ ДОВІРЯТИ СУСПІЛЬСТВО. ЩОБ ЦЕ НЕ БУЛО "А ЛЯ КІРЄЄВ", ЯКИЙ СУДИВ ПОЗА ЗАКОНОМ ТІЛЬКИ ТОМУ, ЩО ЙОМУ СКАЗАЛИ. ЦЕ МАЄ БУТИ БЕЗДОГАННИЙ ПРОЦЕС

– Коли можливе закінчення цього процесу, скільки він триватиме? Хоч просто для загального розуміння.

– Я думаю, і ми так плануємо, можуть бути всякі нюанси, але до кінця січня обвинувальний акт буде в суді, і з огляду на кількість передбачуваних свідків, тих доказів і матеріалів, які ми будемо надавати, я думаю, що два місяці ми вийдемо на вирок суду першої інстанції. Питання буде ще одне.

– Яке?

– Хто ж судити буде.

– А хто судити буде?

– У нас реформа. Апеляційний суд міста Києва повинен буде визначати підсудність тому чи іншому району. Дуже важливим має бути, щоб це був публічний процес за участі колегії суддів, тому що там перелік статей не тільки "державна зрада", там інші статті є. Є ведення агресивної війни і співучасть в організації масових вбивств і так далі при захопленні української території – Криму. Там повинні бути, ми передбачаємо, присяжні і судді, яким буде довіряти суспільство. Щоб це не було "а ля Кірєєв", який судив поза законом тільки тому, що йому сказали. Це має бути бездоганний процес. І наскільки я знаю позицію Генпрокурора, він хоче вступити і бути внесеним, як прокурор групи прокурорів, який так само буде підтримувати державне обвинувачення. Я думаю, що ми це зробимо, і цю тяжку місію прийдеться пройти, і ми вимушені і пройдемо.

Що загалом зі справами попередників в тому числі, я маю на увазі, зокрема ті, які у вашій підслідності, зокрема Курченко і компанія. Складається враження, що скільки ви їх не переслідуєте, скільки ви не робите гучних заяв, вони почуваються досить комфортно. Готуються до розширення свого бізнесу на всій території України.

– Ви феноменальний журналіст, ви одночасно, ніби, не критикуючи, так скептично…

– Ну я запитую, я думаю, що у всіх громадян України є таке питання, тому що…

– У чому воно полягає?

– Генпрокуратура регулярно робить гучні заяви, але ми не бачимо жодного вироку суду, ми не бачимо навіть переляку в цих людей.

– А як ви можете бачити, ви що, в Росію можете поїхати чи вся українська спільнота може поїхати подивитися на емоційну реакцію?

СПЛАЧЕНО ДО ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ КОШТИ, СОТНІ МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ, ЯКІ СПЛАЧЕНІ, ЯК ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ ЗА НАНЕСЕНІ ЗБИТКИ УЧАСНИКАМИ ЗЛОЧИННОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

– Ну дивіться, справа в тому, що в представників попереднього режиму є ресурси, вони тут працюють – це бізнеси, це медіа, більше того, це великі медіа. І для повернення у владу у них, у принципі, все є, окрім фізичної неможливості повернутися до України. Тобто змінюється влада, і вони повертаються спокійно.

– Таке контраверсійне, дуже філософське запитання, про яке я не можу ще в цілому сказати, але скажу так: те, що стосується і було передане Генпрокурором до військової прокуратури, все, що ми пообіцяли, і все, що ми змогли, ми зробили. На даний момент фактично всі чули гучні затримання – Кацуба, Сухомлин і всі інші. У цих кримінальних провадженнях уже є 17 укладених угод про визнання винуватості, де люди дали покази про всі обставини своєї участі у злочинній організації, а також участі і керівництвом цією злочинною організацією переліком осіб – це раз. Більшість цих угод вступила в силу. Не буду забігати наперед, генпрокурор це озвучить пізніше. У більшості цих угод відшкодовано в силу власної можливості. Ну не може людина сплатити мільярди, якщо була причетна до крадіжки, але має статків менше. Тому що все йшло, 70% того, що вкрадено, воно акумулювалося виключно в категорії 5-7 осіб. Так от, сплачено до державного бюджету кошти. Вони обраховуються сотнями мільйонів гривень, які сплачені, як відшкодування шкоди за власно нанесені збитки учасниками злочинної організації.

5.ua

ВСІ ХОЧУТЬ: ЗЛОВИЛИ, ЩОСЬ ТАМ ЗРОБИЛИ ЗА ПІВМІСЯЦЯ ЧИ ЗА МІСЯЦЬ, ВИРОК – 15 РОКІВ ЧИ РОЗСТРІЛЯЛИ. ТАК ВОНО НЕ ПРАЦЮЄ. ЗАКОН НЕ МОЖЕ ПРАЦЮВАТИ ТІЛЬКИ ЗА ПЕРЕКОНАННЯМ. МАЮТЬ БУТИ ДОКАЗИ

– Щодо Курченка?

– Процедура спеціального досудового розслідування і заочного засудження так само буде відносно Курченка. Те, що він був одним, наголошую, з хедлайнерів грабунку держави, це ні для кого не є таємницею. Докази, які здобуті, і закінчене кримінальне провадження по Кацубам, вони й підтверджують оцей механізм – виконавці, ті, хто підписував відповідні папери, які давали можливість красти обігові кошти "Нафтогазу України" і відправити через сумнівні фінансові інструменти для фінансування незаконних економічних оборудок з боку Курченка через його банк "Реал", через куплений ним "Брокбізнесбанк", внаслідок отримання за підробленими документами рефінансування Нацбанку, і так далі і тому подібне. Крім Курченка фактично все керівництво Нацбанку – Соркін, спеціальне досудове розслідування, голова Нацбанку Арбузов, так само розслідується кримінальне провадження. Ткаченко, Яковлев, я називаю ці прізвища підозрюваних, по яких закінчені досудові розслідування. Це голова Нацбанку, Приходько – перший заступник голови Нацбанку, заступники голови Нацбанку того періоду. Вони узаконили можливість вкрадення грошей через інші інструменти, шляхом видачі рефінансування, шляхом фінансування незаконних оборудок Курченка. Ця вся юридична казуїстика нікому не цікава, всі хочуть: зловили, щось там зробили за півмісяця чи за місяць, вирок – 15 років чи розстріляли. Так воно не працює. Закон не може працювати тільки за переконанням. Мають бути докази. Українець не хоче давати доказів. Всі, хто сприяли, більшість, 90% тих, хто своєю дією меншою мірою, або бездіяльністю сприяв цій злочинній організації в Україні, енна частина цих людей дотепер перебуває на посадах трансформованих, переназваних, у зв’язку з реструктуризацією. Ми цих людей шукаємо. Не може рука стати кулаком, якщо не працюють пальці. Я говорю про податківців, які дозволяли і заганяли реальний сектор економіки на так звані "площадки Клименка". Коли всі знали, що від 6% до 10% треба на "площадках" сплачувати, тоді в тебе не буде податкових перевірок. після цього навіть примудрилися прийняти зміни до закону "Про податковий компроміс". Спочатку одні ограбили, потім за податковим компромісом з кучею юридичних підводних каменів, реальний сектор економіки повторно вимушений був іти на податковий компроміс і сплачувати ці кошти. Не хочу деталізувати, це забере багато часу, але проведена унікальна експертиза за участі кількох науково-дослідних інститутів Академії наук. Я дуже дякую академіку Гейцю, який нам надзвичайно допоміг, світлі голови працюють в інституті, в Київському судовому інституті експертиз, де пан Рувін проводив і ще проводить експертизи по цих провадженнях. Це мільярди коштів, які потрібно довести, що вони мали рух внаслідок незаконних дій, перевищення службових повноважень або невиконання прямих посадових обов’язків. Скажу так: нами відправлено фактично всі до суду і закінчено розслідування. І частина вже обвинувальних актів пішла до суду відносно майже всіх керівників податкових інспекцій міста Київ, які умудрялися за камеральною перевіркою, не перевіряючи, звідки взялося підприємство, одним платежем відшкодовувати у 2013 році їм по 300, по 400, по 500 мільйонів гривень на фірму, де статутний капітал 15 тисяч гривень, де одна особа, яка невідомо що зробила. Ці всі гроші викрадалися, це був курс 8 гривень. Уявіть, 500 мільйонів гривень при курсі 8? Під мільярди крали одним помахом руки. І все це було організовано за сегментами. Один із підозрюваних у цій злочинній організації дав повний алгоритм функціонування цієї організації, на вершині якої він зазначив вузький круг осіб "сім’ї". А потім сім груп злочинної організації, які кожен від "царя", отримали своє коритце, яке грабили до безкінечності. Група Клюєва, група Іванющенка, група Арбузова, група Азарова і так далі. Я не хотів би зараз давати можливість їх адвокатам, які точно небезкоштовно захищають їхні можливості, їхні підозри, не хотів би давати можливість оскаржити мої дії. Але скажу так: за чинним українським кодексом, кожен підозрюваний має 5 адвокатів. Так от, і екс-президент Янукович, і Азаров, і всі, хто на слуху, мають адвокатів. Вони всі українці, працюють тут, це їхнє право. Має закон працювати, дійсно, але коли один з адвокатів написав за місяць 2400 скарг на дії слідства і прокурора, то питання: в чому ж проблема? Немає проблеми, це його право, ми зобов’язані відповісти, але 2400 за місяць. Значить їм треба дати відповідь, не займаючись у цей час правдиво своїм розслідуванням. Це кухня юридичної змагальної процедури, але ми йдемо поступально. Я знаю, що мене інколи зрівнюють з різними словами – поганими, хорошими. Колись журналіст Речинський сказав, що я йому нагадую і військова прокуратура таку породу собаки, як басет-хаунд. Він взяв один темп, і він іде.

– Давайте тоді щодо вас особисто, раз ви уже про це заговорили. За цей рік у вас дещо змінилося, судячи з певних опосередкованих ознак. По-перше, ви заявляли про свій намір піти у відставку до 1 вересня – не пішли. По-друге, у вас з’явилася охорона, якої раніше не було. По-третє, ви берете участь у конкурсі на очільника Державного бюро розслідування. Які у вас взагалі плани? Чи збираєтеся ви лишатися на цій посаді, чи переходите в ДБР?

– Ви знаєте, я збираюся жити так, як і жив раніше. Мається на увазі робити те, що вмію, бути відвертим і чесним насамперед до себе і найближчих людей, і професійно, якісно, – і повірте мені, це не високі слова – чесно робити свою роботу.

МИ ВИКОНАЛИ МАКСИМУМ, АЛЕ БЕЗ НАПРАВЛЕННЯ СПРАВИ ДО СУДУ – ЦЕ, ТАК БИ МОВИТИ, ПОСЕРЕД ВІЙНИ ВСТАТИ І ПІТИ

– Але що сталося, що ви все-таки лишилися на посаді? Вас переконав Луценко? Якому ви дісталися, ви єдина людина просто з команди попереднього генпрокурора…

– ...попередніх…

– ...попередніх генпрокурорів, яка лишилася, і дісталася і Луценку.

– Ви знаєте, я ніколи не просив лишньої роботи. Достатньо роботи у військовій прокуратурі. Але є принциповим, заради не тактичних якихось речей, а ради стратегічної перемоги держави є принциповим спрямувати, підтримати державне обвинувачення, спрямувати до суду кримінальні провадження відносно злочинної організації тих, хто привів до війни своїм грабунком. Затримання цих людей – це добре, але їх треба відправити до суду. Воно зайняло більше часу. Я дійсно мав наміри після 100 днів доповісти ті речі, які я разом із підлеглими зміг, ми взяли на себе на початку, якби розмови після початку призначення генпрокурора, виконали чи не виконали. Ми виконали максимум, але без направлення справи до суду – це, так би мовити, посеред війни встати і піти. Ми закінчимо. Прийме рішення генпрокурор, що я не можу тут бути. Значить з посади можу бути переміщений кудись, але як військовослужбовець, який підписав контракт на 5 років, я просто переміщуся в Міноборони, або на посаду, яка відповідає військовому званню генерал-лейтенанта. Що стосується ДБР. Ви знаєте, у нас унікальний законодавець. У погоні за примарно, довготривало, неочікувано затягнутим безвізом готові придумати ще одне пекло і ще один рай для цієї держави. Ми і це пройдемо. Чого пішов на ДБР? Я смутно вірю, що при всьому бекграунду того, що про мене говорять і як до мене відносяться, чи то політикум, чи держава, я чесно можу дивитися на будь-яку ікону, будь-якій людині в обличчя. Але я смутно вірю, що після всіх моїх, скажемо так, об’єктивних заяв, буде велике бажання бачити мене на посаді керівника ДБР. Але чого я це зробив? Ніхто з будь-якої правоохоронної системи не проходив таке чистилище, яке прописане в цьому законі: спецперевірка, співбесіда, здача тестів, тести на доброчесність, поліграф, який повинен бути. Ніхто, ні антикорупційні мої колеги – ні НАБУ, ні САП – ні інші новостворені. Я це пройду, щоб раз і назавжди сказати: люди, повторіть це за мною, і, будь ласка, я тільки вас підтримаю. Я проходжу цей тест для себе, що я не втратив пам’ять, що в мене немає склерозу, що чинне законодавство я зі 100 питань – 89 відповів. Ну а чи вибрати мене, чи не вибрати керівником під час особливого періоду чи війни незакінченої в державі – це право комісії. В комісії досить порядні люди, але теорія і практика говорить про інше. Коли треба потушити пожежу, то згадують про військову прокуратуру. Від першого заступника голови Миколаївської обладміністрації, який от він думає, що до лютого буде вже вирок, до інших ситуацій. Коли бурштин потрібно було хоч якось приборкати, то знову згадали військову прокуратуру. Коли чогось економічні злочини Януковича, не дивлячись на роздуто безмежний, трьохрічно неспроможний штат Головного слідчого управління департаменту Горбатюка, знову нагадали про військову прокуратуру. То невже ми такі погані? Середній вік військового прокурора 28-30 років. Більшість з них – це люди, це військовослужбовці чи прокурори, які вийшли з Криму, які позбулися житла і всього в Донецьку, Луганську. І вони воюють за повернення на батьківщину. Це більша мотивація, ніж 140 тисяч гривень зарплати чи 100 тисяч гривень місячної зарплати у прокурора Спеціальної антикорупційної прокуратури. Чи так само того самого детектива НАБУ.

5.ua

ВСІ ПЕРЕДУМОВИ КОРУПЦІЇ – ЦЕ ЗАКОНОДАВЧО-НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ, ЯКІ МАЮТЬ ПРОГАЛИНИ

– Судячи з того, що ви говорили, ви кілька разів на це натякали, у вас не дуже складаються відносини з новими антикорупційними органами, зокрема САП? У чому проблема?

– Я приятелюю і з Холодницьким, і з Ситником.

– Який орган найефективніше зараз бореться з корупцією, на вашу думку?

– Питання боротьби – це біг за потягом з сачком, щоб зловити потяг, який відходить. Всі передумови корупції – це законодавчо-нормативні документи, які мають прогалини. Це прийняття бюджету посеред ночі, це невичитка бюджетних статей і так далі. Це неліквідація застарілих норм, які регламентують всі інструменти життя, чи всі сфери життя – багато. Тут повинен бути симбіоз, але коли популізм перемагає над прагматизмом, у нас спочатку все руйнують, як кажуть, "нижче плінтуса", навіть поза межі фундаменту. Потім починають чухати голову – де ж набрати тих, хто вміє вбити цвях. Зробили же реформу з Нацполіцією. Ви знаєте, що в мене стосунки з міністром внутрішніх справ були різні по життю. Але я бачив, що він робив у 2014 році, на зубах витримав, коли він був чужий, і його взагалі ніхто не сприймав. Я бачив номінантів на посаду в Нацполіції – від журналістів до конформістів. Але чекайте, ну не можна сказати, що у нас журналіст піде робити операцію торакальної хірургії, тому що він пройшов конкурс, пройшов поліграф і так далі. Люди добрі, ну якщо у нас можна за журналістською професією опанувати всі сфери життя, то тоді ми не космічна держава, тоді ми не ракетна держава, тоді в нас немає заводу "Антонов"...

– Але є певні умови подання на конкурс і…

– Є очікування суспільства на зміни. Суспільство думає, що це Месія прийде у вигляді на Нацполіцію народного депутата Наєма чи надзвичайного борця з корупцією з бородою чи без бороди, і ще когось. Вони очікують, що прийде Месія. Месія не прийде, зміни щось у собі. Ми стикаємося з людьми, от якщо ви пам’ятаєте був епізод, коли пішли затримувати колишнього заступника керівника "Нафтогазу". Людина на “Майбаху”, “Мерседес”, кошти вдома, побачив у відео, що йде слідча група, застрелився. Чому? Прийшлося б говорити. Земля йому, як кажуть, упокоївся, це трагічно для родини. Але починаємо розбиратися: перед смертю він перебував у розшуку. У цей час сім’я Кацуб у нього купляє будинок за безцінь. Мало того, що накралися, ще й будинок купили і людину сховали десь у нетрях Вінницької області. Десять днів до проведення обшуку, сніг навколо будинку не чистив, до чого я це кажу? Люди приходять і не хочуть говорити правду. Тому що думає так: мені на суд ходити, потім будуть тягати, потім сусіди будуть пальцями показувати. Ну а як розслідувати? Ну що генії працюють, чи люди інші працюють? Син, брат, сват, той самий студент, кожного треба вчити. Я може світоглядні якісь речі скажу, але постреволюційний синдром повинен затухнути. Треба сказати прагматично: тут ми просіли, тут ми розвалили, треба акумулювати тут, зібрати в кулак, тому що тіло мертве, але рука ще рухається. Не руйнуйте, створення за конкурсом ДБР, коли 50 з вулиці і 50% чи 49, діючих після чистилищ, ну чекайте, це будемо казати, що ми ростимо, ми учимося. Життя не росте, і не учиться, воно кожен день відбувається. Кількість вчинених злочинів зі зброєю – ми повернулися в 90-ті. Тоді створювали підрозділи для боротьби з бандитизмом. Зараз не реєструють бандитизм, реєструють розбій, грабіж, розбій – це зі зброєю, там нанесення тілесних ушкоджень. А всі ознаки банд є. Зброя є, гранати є, попередньо організувалися 3-4-5-10 чоловік. Банди, а банда це є зовсім інше покарання, це так, як і злочинна організація. Коли держава почне називати, чи очільники тих, чи інших структурних підрозділів, інструментів у державі почнуть називати речі своїми іменами, воно стане тоді зрозуміло, що ми, вибачте, у такій дупі, що з неї треба, як шахтарю декілька кілометрів пробій робити.

Тетяна Даниленко, "5 канал"

Читайте також: За ведення агресивної війни проти України засуджено 31 військовослужбовця РФ – Матіос

Наступний матеріал
Історія та традиції свята Водохреща
Теги:
Loading...