Епіфаній у Лаврі
Епіфаній у Лаврі 5 канал

Відновлення релігійної незалежності: як Епіфаній провів першу службу в Лаврі – сюжет

Читайте по-русски
Востаннє українська церква проводила тут службу в 17-му столітті

Україна вже досягла моральної перемоги, адже всі люди доброї волі засуджують акти геноциду, терор і численні воєнні злочини, які російська імперія зла чинить на нашій землі. Предстоятель Православної церкви України під час історичної літургії в Києво-Печерській лаврі згадав про війну і подякував військовим, волонтерам та всьому народові, завдяки яким наша держава здобула підтримку світу і зруйнувала плани росії. На історичну службу в Успенському соборі, яку звершував владика Епіфаній, зібралися сотні людей.

Українська церква повертається до Лаври. Вперше за понад 300 років спадкоємиця Київської митрополії – ПЦУ справляє службу на території заповідника. Різдвяну літургію очолює предстоятель ПЦУ Епіфаній. Там на нього чекають сотні людей. Багато люду стоїть на вулиці. Священники співають "Нова радість стала". Далі лунають колядки. Коли Блаженнійший Епіфаній починає службу – віряни розчулюються.

Востаннє українська церква проводила тут службу в 17-му столітті, коли ще належала до Константинопольського патріархату. Поки московський патріархат не анексував Київську митрополію. Так було наступні 300 років. Аж до отримання Томосу. У час війни Православна церква України повертається на територію своє святині. Священники і віряни кажуть – це була окупація.

"Я так думаю, що якщо вся Лавра перейде до України, то у нас закінчиться війна", – каже вірянка ПЦУ Наталія Гуренко.

Насельник Святомихайлівського Золотоверхого монастиря архімандрит Інокентій зауважив: "Це перша служба служба за 336 років української церкви, яка є в єдності з Константинопольським патріархатом, з іншими церквами. І не треба забувати що із 125 печерських святих, 115 були кліриками Константинопольського патріархату".

На історичну різдвяну літургію до Успенського храму прийшло чимало військових. Дехто – вперше.

"Одне слово – нарешті. Я перший раз в Лаврі, чекав. Сьогодні таке свято, можу вільно відчути себе вдома", – наголосив військовослужбовець Павло.

Вірянка Православної церкви України Раїса Грищук зауважила: "москалі правили – принципово не хотілось. В Нижню ходили, в Лавру ходила, а сюди не заходили. В телефоні побачила оголошення – це була дуже велика радість, що накінець-то наша Лавра стає нашою".

Ця родина на службу в Лаврі приїхала спеціально з Івано-Франківська.

"Спеціально приїхали на Різдво. Ми є внуками священників", – ствердила вірянка ПЦУ Олена.

Вірянка ПЦУ Ярина повідомила: "Я горда бути присутньою на такій історичній події. Я це напевне буду розповідати своїм дітям".



Під час літургії Епіфаній просить у Бога миру для України. Наголошує – він має бути лише після перемоги. А до того українське військо, влада та народ мають вичистити землю від окупанта. А військовополонені та депортовані мають повернутися додому. Під час звершення молитви дякує воїнам, волонтерам та всім іншим людям, які під час війни працюють на благо країни.

"Всі люди доброї волі осуджують акти геноциду, терор і численні воєнні злочини, які російська імперія зла чинить на нашій землі. І нині, в ці святкові дні ми з особливим почуттям просимо Господа допомогти подолати супротивників, що принесли горе в наш дім. Допомогти остаточно вигнати чужоземну навалу", – наголосив предстоятель ПЦУ Епіфаній.

Досі в Успенському соборі, що на території Верхньої лаври, хазяйнував московський патріархат. Та 2 січня стало відомо – держава не продовжила договір оренди філії російської церкви в Україні. Тоді ж державна комісія завершила інвентаризацію майна. Вірянка Наталя звертає увагу: зі стін храму зникли ікони, які бачила тут раніше.

"Павло зняв багато ікон. Тут ікона була – немає. Там була – немає. На верх не можна йти, бо розетки повикручував", – запевнила вірянка ПЦУ Наталія Гуренко.

А вже 5 січня ПЦУ анонсувала: Епіфаній буде в Лаврі. Це підтвердили в Мінкульті. Чи служитиме на інші свята та чи виженуть упц мп з Нижньої Лаври, пояснює міністр культури.

"На Нижній лаврі угода ще триває, але почала роботу міжвідомча комісія, яка має дати висновки стосовно коректності використання релігійними організаціями Нижньої лаври", – пояснив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Історик Олександр Алфьоров підсумував: "Повернення Лаври – це є ніщо іншим, як перший крок до відновлення нашої культурної незалежності та самобутності. Адже Лавра і Україна – це абсолютно дві одинці, які пов'язані в одне ціле".

Ганна Рибалка, Софія Норенко, Олексій Іванченков "5 канал"

Читайте також: Стало можливо завдяки Порошенку, Варфоломію та усім українцям, які боролися за Томос – депутати "ЄС" про ПЦУ в Лаврі 

Дивіться також відео: ВСЯ ІСТОРІЯ З УПЦ-РПЦ І ЛАВРОЮ КОРОТКО

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Соледар залишається під контролем ЗСУ та величезні втрати москолоти під Бахмутом: як минув 318 день повномасштабної війни
Наступний матеріал
Незважаючи на великі втрати ворог веде наступальні дії на трьох напрямках – Генштаб
Loading...
Українська церква вперше в Лаврі – марафон "Незламна країна"

Українська церква вперше в Лаврі – марафон "Незламна країна"

"Молилися за перемогу": як проходять різдвяні богослужіння в УГКЦ – включення

"Молилися за перемогу": як проходять різдвяні богослужіння в УГКЦ – включення

Як у Києво-Печерській лаврі проходила перша за понад 300 років служба незалежної Української Церкви – включення

Як у Києво-Печерській лаврі проходила перша за понад 300 років служба незалежної Української Церкви – включення

"Перемир'я" по-російськи: окупанти обстрілювали Херсонщину, Харківщину, Миколаївщину та Донбас

"Перемир'я" по-російськи: окупанти обстрілювали Херсонщину, Харківщину, Миколаївщину та Донбас

Як у Львові та Харкові святкували Різдво – сюжет

Як у Львові та Харкові святкували Різдво – сюжет

путінське "різдвяне перемир'я": як реагує світ та українські військові – сюжет

путінське "різдвяне перемир'я": як реагує світ та українські військові – сюжет