Вакцинація
Вакцинація Shutterstock

Від безкоштовного проїзду до білетів у кіно: як посадовці стимулюють українців щеплюватися

Читайте по-русски
Дехто пропоную вводити суворі обмеження для невакцинованих громадян

Від безкоштовної їжі до грошових призів. В усьому світі заохочують людей вакцинуватися від коронавірусу. І роблять це по-різному. Про запровадження бонусів для щеплених громадян заговорили і в Україні. Водночас лунають заяви і про суворі обмеження для тих, хто уникає вакцинації. Як українців переконують щепитися, що загрожує тим, хто від нього відмовиться, та чи не порушують такі заходи права людини, дізнавався журналіст "5 каналу".

У столиці Румунії – Бухаресті вакцинованих громадян пригощають смаженими ковбасками та пивом. А у США щотижня влаштовують вакцинальну лотерею. Джон зі штату Огайо зробив усього один укол і виграв мільйон доларів. А наприкінці липня президент США Джо Байден запропонував виплачувати по 100 доларів кожному американцю, який прийде на щеплення. А в Сербії охочим щепитися дають ваучери на знижки в торговельних центрах. У різних країнах – різні способи, а от мета одна: якомога швидше вакцинувати населення. І от тепер на закордонний досвід звернули увагу й в Україні.

"В Ізраїлі доходило до того, що запускали спеціальний автобус для вакцинації, де молоді роздавали піцу. Ми для початку зупинилися на кінотеатрі або електротранспорті", – повідомив міський голова Дніпра Борис Філатов.

У Дніпрі за щеплення містяни отримають безплатний проїзд в електротранспорті та квитки у кіно. З кінотеатрами ще домовляються, а от додаткові витрати на проїзд у транспорті вже порахували. Міському бюджету він коштуватиме приблизно 3 мільйони гривень. Той, хто прищепиться протягом серпня-вересня і отримає довідку в сімейного лікаря, може розраховувати на проїзний квиток на місяць.

"Стимулювало би. Відсоток вакцинованих, думаю, збільшиться. Пропозиція заманлива, звичайно", – каже мешканка Дніпра Тетяна.

Та, вочевидь, не всі посадовці вірять, що політика заохочення до вакцинації буде дієвою. Дехто вже говорить про запровадження суворіших обмежень для тих, хто ще не встиг щепитися.

"Обмеження логічно запровадити для транспортників, підприємств громадського харчування та комерційних або комунальних структур, співробітники яких безпосередньо контактують з населенням. Цілком справедливо вимагати, щоб роботу, яка передбачає контакт з великою кількістю людей, виконували вакциновані співробітники", – наголосив голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.

У Міністерстві охорони здоров'я відреагували: до таких дій поки що не вдаватимуться. Нині у МОЗ міркують, як завершити вакцинацію людей із груп ризику.

"Недостатній рівень охоплення щепленнями по медичних працівниках, недостатній також і по працівниках освіти. Тому мова зараз буде іти лише про працівників найбільш критичної інфраструктури", – зауважив головний санітарний лікар України Ігор Кузін.

У відомстві заявили, що з 1 вересня запрацюють лише ті школи, у яких вакцинують щонайменше 80% вчителів. Освітяни у Краматорську поспішають, щоб встигнути до початку навчального року.

"Вважаю, що щеплення важливе для того, щоб ми нарешті завершили розповсюдження цієї страшної хвороби, аби ніхто більше не заразився, і всі могли вільно працювати та відпочивати", – наголосив вихователь санаторно-оздоровчого центру "Смарагдове місто" Артем Щербина.

Та на роботу можуть не вийти не лише освітяни. У тому ж таки Дніпрі готові запровадити покарання за відмову і для чиновників.

"Тепер усі мої підлеглі зобов'язані бути вакцинованими, а якщо не хочуть, то нехай за свої гроші щотижня надають довідку про негативний ПЛР, як в мерії Нью-Йорка, або звільняються", – додав міський голова Дніпра Борис Філатов.

Противники ж вакцинації скаржаться, що мовляв, примусом до щеплення влада порушує їхні права і свободи.

"Якщо дивитися, що це нібито примус, то, напевно, це не дуже добре. Краще б люди, напевно, самі вирішили і добровільно вакцинувалися", – каже мешканка Дніпра Ірина.

Директорка центру прав людини наполягає, жодних порушень у таких діях немає.

"У нас є закон про захист населення від інфекційних хвороб. І там, у цьому законі якраз ідеться про те, що люди повинні вакцинуватися. Людина може абсолютно свідомо від цього відмовитися, але треба розуміти, що вона стикнеться з певними обмеженнями. Це можуть бути також і обмеження для виїзду за кордон, і так далі", – підсумувала голова правління Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик.

Правозахисниця вважає, що нині, коли вакцини стали доступними, влада може встановлювати певні обмеження, які змушували б українців робити укол. Це потрібно для створення колективного імунітету від коронавірусу. Для цього мають прищепитися бодай однією дозою 70% населення. На початок серпня за даними МОЗ в Україні таких майже 9%.

Юрій Пугач, Наталія Світлова, Олексій Школьнік та Олександр Пронський, "5 канал"

Читайте також: Вакцинація в Україні: перелік центрів та доступних препаратів для щеплення

Попередній матеріал
Поховальні вінки і ґрунт несе у двори приватних будинків: дощовою водою розмило цвинтар на околиці Дніпра
Наступний матеріал
ВАКС відправив Чауса під цілодобовий домашній арешт
Loading...

Щеплюють усіх охочих: як в Україні стартував п'ятий етап вакцинації від COVID-19 – сюжет

В Україні за добу зробили рекордну кількість щеплень від COVID-19

В Україні зареєстрували ще одну вакцину від COVID-19 – від американської компанії Johnson & Johnson

МОЗ: Усі, хто отримав перше щеплення від COVID-19, гарантовано отримають і другу дозу вакцини

Вакцинація в Україні: за минулу добу 18 631 особа отримала щеплення

Україна та ЄС домовляються про взаємне визнання міжнародних СOVID-сертифікатів – МОЗ