Акція 'В'язні Кремля' в Києві
Акція 'В'язні Кремля' в Києві 5 канал

"В'язні Кремля": на Софійській площі столиці активісти встановили 87 капканів – для чого

Читайте по-русски
До кожного ланцюгом прикріплені бирки з написом "зроблено у Кремлі", а в самих пастках – особисті речі людей

87 капканів встановили на Софійській площі. Саме стільки громадян України нині залишаються заґратованими в Росії та окупованому Криму. Більшість – кримські татари. Привернути до них увагу на акцію "В'язні Кремля" у столиці вийшли родичі, звільнені політв'язні та правозахисники. Розповіли історії бранців, а також про залякування і порушення прав, які чинить країна-агресор, а також обговорили перспективи їхнього звільнення. Подробиці у матеріалі наших кореспондентів.

Про 87 українських політв'язнів, які досі залишаються заґратованими в Росії та анексованому Криму, на Софійській площі нагадують стільки ж металевих капканів. До кожного ланцюгом прикріплені бирки з написом "зроблено у Кремлі", а в самих пастках – особисті речі людей.

"Капкани символізують ті пастки, які чекають на наших громадян на окупованих територіях і на території країни-агресора. Іноді люди потрапляли абсолютно випадково не в те місце і не в той час, а російській пропаганді треба було ліпити з них шпигунів, диверсантів", – пояснює голова центру прав людини ZMINA  Тетяна Печончик.

Так безпідставно в тероризмі та спробі захоплення влади звинуватили кримського татарина, активіста Едема Смаїлова. За ґратами чоловік майже два роки. Вдома його чекають дружина та три доньки.

"Ці звинувачення абсолютно голослівні, вони не мають ніякої доказової бази. Зараз він перебуває в Ростові-на-Дону", – розповіла дружина політв'язня Ліля Смаїлова.

Його та ще 5-х кримських татар – фігурантів "справи Хізб ут-Тахрір" минулого місяця етапували до Росії для участі в судовому процесі.

"Через Краснодар в Росію і від 29 числа в нас суди по суті. Зараз їм загрожує від 20-ти до довічного", – зазначила мати політв'язня Мемета Белялова Зекіє Белялова.

Про стан здоров'я рідних та будні у кремлівській в'язниці сім'ї бранців дізнаються з нечастих листів.

"Найцікавіше, через день в їжі присутня свинина, яку за нашими релігійними традиціями ми не маємо права вживати, це виходить, їдять вони через день", – зауважує батько Сервера Мустафаєва Рустем Мустафаєв.

Переслідування за інакодумство не припиняються, наголошують правозахисники. Список політв'язнів поповнився ще одним іменем – 9 жовтня окупаційна влада Криму заарештувала активіста Олега Приходька. У сфабрикованій справі ФСБ звинувачує його в підготовці теракту. Активісти переконують, такими діями Росія здійснює гібридну депортацію.

"Російська Федерація шукає у своєму російському законодавстві ті статті кримінального або адміністративного законодавства, за яким вони можуть переслідувати тих людей, які мають іншу думку", – пояснює голова правління ГО "Крим SOS" Таміла Ташева.

"Переслідування, тиск, вони не зупинилися і з більшою ймовірністю не зупиняться. Рішення і розв'язка всієї тої ситуації в Криму – це розв'язка в політичній площині, з політичної волі", – наголошує дружина Сейрана Салієва Муміне Салієва.

Вплинути на ситуацію активісти та рідні політв'язнів намагаються, зокрема, й такими акціями. До них долучаються й колишні бранці Кремля.

"Нашому керівництву політичному потрібно розуміти, що не можна йти на політичні поступки Путину. Він в будь-який момент набере ще 100 полонених в Криму – це треба добре розуміти, боротися за наших хлопців і не здаватися", – підкреслив колишній політв'язень Олег Сенцов.

Нині ж правозахисники та родичі ув'язнених закликають Верховну Раду ухвалити законопроєкт, який надасть соціальні гарантії самим бранцям, а також їхнім родинам. Та чекають наступного обміну полоненими, до списків якого внесені імена заґратованих у Росії рідних.

Ірина Сисак, Ірина Шевченко, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, у вересні 2019 року колишні політв'язні Кремля отримали нові ID паспорти

Сутички й "кров" на асфальті: в Одесі пікетували генконсульство РФ – ФОТО

Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/
Акція під консульства РФ в Одесі
/

Попередній матеріал
На Черкащині командир буксира "Яни Капу" Олег Мельничук відвідав рідну школу – як це було
Наступний матеріал
"Інформаційний день": керівник Центру дослідження Росії Володимир Огризко

У Києві під посольством Туреччини стався напад на активістів – коментар МЗС (оновлено)

У Венеції на фестивалі пройшла акція на підтримку нацгвардійця Марківа – як це було

У Києві під посольством РФ відбувся "суд" над Путіним – фото

Інклюзивне тренування від ФК: дітей з інвалідністю навчили таємниць футбольної майстерності

Замість піщаних барханів – гори сміття: як на Одещині активісти влаштували толоку на березі лиману

"Я прибрав, твоя черга": кияни вийшли на берег Дніпра прибирати сміття