Шлях до Євросоюзу чи навпаки від нього? Заощадження чи забаганки народних депутатів? Верховна Рада скасувала перехід на літній час в Україні. У жовтні переведемо годинникові стрілки востаннє. Після цього країна житиме за зимовим часом. Чому таки ухвалили таке рішення? Усі аргументи "за" і "проти" дізнавалася наша Софія Фесік.
В Україні літній і зимовий час існував ще від радянських часів. Не відмовилися від цієї практики і в незалежній Україні. Хоча пропозиції скасувати перехід на літній і зимовий час з'являлися не раз, ухвалили рішення у Верховній раді лише зараз.
"З переходу користь не доведена, а шкода очевидна", – казав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Про шкоду, перш за все, для людського організму, говорять фахівці. Кажуть, що зазвичай питання переведення стрілок розглядають із економічного боку. При цьому забувають про біологічний аспект.
"Особливо велика шкода у період після літнього переведення, тобто весняний оцей тиждень. Він зазвичай супроводжується великими ризиками серцево-судинних захворювань. Збільшення кількості ДТП через втрату уваги і зосередженості. Ну всього того, що може статися, якщо людина не доспала і втратила оцей біологічний ритм. Тому якщо буде таки оця стабільна ситуація з часом упродовж усього року, то організм скаже нам дякую", – сказала кандидатка біологічних наук Ольга Маслова.
Попри складну ситуацію в енергосистемі, у Міненерго переконують, що відмова від переведення годинників на кількість споживання електроенергії не вплине. Тому загроз для енергосистеми немає.
"Не постраждає енергосистема від скасування переходу часу", – заявив заступник міністра енергетики Микола Колісник.
У парламенті наголошують, що питання часу має передусім геополітичний характер. І єдиний часовимір дозволить наблизитися до Європи та остаточно відмовитися від московського часу.
"Я просто хочу нагадати, що в перші ж дні після того, як росія анексувала українську територію у вигляді Криму, перше, що вона зробила – це ввела туди "масковскоє врємя". Це питання навіть не відчуття, це питання політики, державної політики. І коли хтось говорить, що часові пояси – це паралельні лінії, будь ласка, гляньте: ніде нема паралельних ліній. Це завжди геополітичний вимір. Будь-який пояс – це завжди геополітичний вимір", – додав Стефанчук.
Однак спікера підтримують не всі. Народний депутат від "Євросолідарності" Володимир В'ятрович називає таке рішення шкідливим та антиєвропейським:
"По-перше, це рішення означає, що сонце влітку вставатиме ледь не о третій годині, а в жовтні темрява наставатиме ще під час робочого дня.
По-друге, це відвертий розворот у цьому питанні від Євросоюзу до росії та країн Азії й Африки. По суті, Верховна Рада зробила те, що раніше зробили путінська росія і лукашенківська білорусь".
Аргументи щодо євроінтеграції – непереконливі, вважають політологи. А на шляху до Євросоюзу питання переведення стрілок годинника не таке вже й важливе.
"Зараз, наскільки я розумію, у Бухаресті стільки ж, скільки й у Києві, у Варшаві – на годину менше, а у Дубліні на дві години менше. І якось Євросоюз від цього не розвалився. Вони якось живуть і узгоджують свої політичні позиції. Думаю, нам варто готувати законодавчі зміни для гармонізації законодавства Євросоюзу. І в цьому буде євроінтеграція", – наголосив політолог Ігор Озадовський.
Серед киян, яких ми запитували на вулиці, теж немає одностайності. Хтось таке рішення підтримує, а хтось називає це кроком назад.
– Вважаю, що це трохи крок назад від вступу до Євросоюзу. Тому що всі країни Євросоюзу, більшість, переходять на літній і на зимовий час.
– Буде коротший день, мені не сильно це до вподоби.
– Я вже давно думаю, що це дурня – крутити сюди-туди. Один час – і все. Я по сонцю орієнтуюсь. У мене годинника нема.
– Я думаю, що можна і скасувати. Нічого поганого не буде.
– Якщо ми житимемо за зимовим часом, то буде краще?
– Думаю, за літнім краще. Чомусь мені, літній, так краще.
Експерти кажуть, що зрозуміти доречність цього рішення ми зможемо лише тоді, коли проживемо певний час, не переводячи стрілки годинників.
Софія Фесік, Олексій Тищенко, "5 канал"
Читайте також: "Світло витрачатиметься марно" – учені закликали Зеленського ветувати закон про скасування переведення годинників.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.