Переведення годинників
Переведення годинників Shutterstock

"Світло витрачатиметься марно" – учені закликали Зеленського ветувати закон про скасування переведення годинників

Читайте по-русски
Науковці наголосили: сьогодні немає авторитетних визнаних світовою науковою спільнотою досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини

Академія наук вищої школи України закликала президента Володимира Зеленського ветувати закон №4201 про скасування переходу на літній час.

Про це мовиться в заяві президента АН вищої школи України, доктора фізико-математичних наук, професора, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки Олександра Наконечного, яку опублікувало видання "Новинарня".

Академія наук вищої школи України, що заснована 1992 року, звертає увагу на те, що на сьогодні немає авторитетних визнаних світовою науковою спільнотою досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини.

"І це є цілком зрозумілим: адже десятки мільйонів людей, регулярно подорожуючи по всьому світу, змінюють годинні зони не двічі на рік, а значно частіше, й не на одну годину, а на більший часовий інтервал. Це справді призводить до певного тимчасового дискомфорту, але не тягне тривалих негативних наслідків і зовсім не є підставою для відмови від подорожей за межі своєї годинної зони", – зазначив Наконечний.

Вперше літній час було запроваджено в Українській Народній Республіці з 14 квітня по 14 вересня 1919 року, щоб повніше використовувати для потреб людини світловий час у літні місяці.

"На сьогодні, попри запровадження енергоощадних ламп, питання зменшення енергетичних витрат на освітлення залишається актуальним, що зафіксовано, зокрема, й рекомендаціями Європейської економічної комісії ООН, – наголосили вчені. Тому провідні держави світу далі практикують переведення годинникових стрілок на годину в літні місяці. Так роблять у майже всіх штатах США, провінціях Канади, Великій Британії і всіх без винятку державах ЄС (попри те, що в ЄС від 2021 року питання запровадження літнього часу є вже компетенцією не Брюсселю, а національних урядів). Натомість відмовилися від використання літнього часу такі недемократичні держави, як росія, білорусь і Китай".

Науковці наголосили, що рішення Верховної Ради відхиляє від загальноприйнятого в ЄС та інших країнах методу обчислення часу. За їхніми словами, депутати обрали рішення, яке використовувалося в тоталітарних країнах, що є "незрозумілим з погляду політичної логіки" і "також з погляду астрономії".

В результаті прийняття запропонованого закону, до кінця червня світанок у Києві починатиметься о 3 годині ранку і вечорітиме о 20:00 (зараз це 4 ранку і 21:00 відповідно). Це призведе до значного збільшення витрат установ і людей на електричне освітлення у вечірні години навесні, влітку та восени. Крім того, ефект буде ще більш відчутним у ситуаціях, коли перебої в електропостачанні триватимуть.

"Натомість у ранкові години сонячне світло витрачатиметься марно. Тож наступний крок, до якого змушена буде вдатися влада в умовах дії законопроєкту №4201 – це запровадити гнучкий графік початку робочого дня в різних регіонах держави, що цілком нівелює ефект часової "стабільності", який повинен забезпечити законопроєкт №4201", – додали вчені. 

Загалом науковці наголосили, що законопроєкт №4201 було ухвалено з суто формальними експертними висновками міністерств. Проте народні обранці не залучили глибокі фахові експертні висновки науковців, зокрема профільних установ НАН України, НАМН України, провідних університетів тощо.

Як зазначається, 2021 року Академія вищої освіти України надіслала негативний експертний висновок до Верховної Ради.

"Тому АН вищої школи України закликає Вас, вельмишановний Володимире Олександровичу, накласти вето на суто популістський, шкідливий для економіки й антиєвропейський за суттю законопроєкт №4201, а також доручити уряду утворити робочу групу з фахівців-науковців для опрацювання пропозицій щодо вдосконалення системи обчислення часу в Україні", – підсумував Олександр Наконечний.

Нагадаємо, Верховна Рада проголосувала за ухвалення закону про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. За скасування переходу на літній час проголосував 261 нардеп.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Під Львовом зіткнулися маршрутка та автопоїзд: багато загиблих і потерпілих
Наступний матеріал
З 17 липня забронювати працівників можна на порталі "Дія" – Федоров
Loading...
Чи доведеться українській армії відступати? Що каже президент – "Час новин: підсумки"

Чи доведеться українській армії відступати? Що каже президент – "Час новин: підсумки"

Зеленський ініціював законопроєкт про позбавлення нагород за підтримку росії

Зеленський ініціював законопроєкт про позбавлення нагород за підтримку росії

Новий закон про виїзд чоловіків за кордон: що змінилося

Новий закон про виїзд чоловіків за кордон: що змінилося

"Для ухилянтів закон треба міняти, щоб вони кримінальну відповідальність за це несли" – командир бригади "Рубіж" Дмитро Бухало у "Хто з Мірошниченко?"

"Для ухилянтів закон треба міняти, щоб вони кримінальну відповідальність за це несли" – командир бригади "Рубіж" Дмитро Бухало у "Хто з Мірошниченко?"

Законопроєкт щодо економічного бронювання можуть винести на голосування у ВР до кінця липня – нардеп

Законопроєкт щодо економічного бронювання можуть винести на голосування у ВР до кінця липня – нардеп

Понад 140 нардепів не поставили підписи на підтримку законопроєкту про заборону упц мп – хто саме

Понад 140 нардепів не поставили підписи на підтримку законопроєкту про заборону упц мп – хто саме