Вакцина
Вакцина 5 канал

Вакцина від COVID-19: чому між ДП "Медзакупівлі" та МОЗ виник конфлікт – сюжет

Читайте по-русски
У ЗМІ також з'явилася інформація, що деякі чиновники вже таємно зробили щеплення

Війни довкола вакцини. Між міністром охорони здоров'я та директором держпідприємства "Медичні закупівлі" розгорівся конфлікт. Арсен Жумаділов звинуватив Максима Степанова у тому, що він блокує закупівлю сироватки від коронавірусу. Наразі, крім безкоштовного препарату від ініціативи COVAX, Україна уклала лише один договір із приватним виробником – китайською компанією Sinovac. Щодо неї теж є питання – які саме, знає кореспондентка "5 каналу" Ірина Саєвич.

Першу вакцину від коронавірусу Україна може отримати наприкінці лютого. Принаймні саме тоді, за прогнозами МОЗ, має надійти китайський препарат Sinovac. Перед Новим Роком домовилися про мільйон дев'ятсот доз. Та робити ним щеплення готові не всі.

"Я планую вакцинуватися. Про китайську, я про них мало що знаю, я буду приймати рішення, коли я знатиму досконально", – кажуть люди.

"Якщо б хтось вакцинувався і коментарі були адекватні, то звичайно так", – зазначають інші.

Країна виробництва не має насторожувати, каже інфекціоніст Федір Лапій. Як і те, що не закінчився ще третій етап клінічних випробувань цього препарату. Пояснює: третій етап не завершила ще жодна вакцина у світі. Та проміжні результати Сіноваку свідчать про його дієвість – принаймні так стверджує виробник.

"Третій етап досліджень відбувався у кількох країнах на різних континентах. Вакцина виявила свою ефективність в Туреччині 92%, якщо я не помиляюся, а в Бразилії – було сказано від 50 до 90%", – розповідає Федір Лапій, інфекціоніст.

Якщо ж остаточні результати будуть незадовільними, то Україні повернуть гроші, заявляв головний санлікар. За контрактом, вакцина, крім реєстрації на батьківщині, має пройти реєстрацію в Україні і в Євросоюзі, де сувора система контролю якості.

"Якщо це буде РНК-вакцина доступна, то я провакцинуюся РНК-вакциною "Модерни" або "Пфайзера", якщо це буде вакцина "Астразенека", то я зроблю вакцинацію нею. Я присягнуся, хочете на Біблії, ну мені ближча Конституція, про те, що я провакцинувався би і китайською вакциною виробництва "Сіновак", – говорить Федір Лапій, інфекціоніст.

Закупівля Україною вакцини спричинила не лише дискусії у суспільстві, а й справжні міністерські війни.

Керівник держпідприємтсва Медзакупівлі, яке вело переговори з виробниками вакцин, заявив, що міністр Степанов блокує цей процес. Мовляв, якщо інші країні ще влітку замовили собі препарати, то у МОЗ лише в грудні дозволили проводити закупівлі. А згодом у міністерстві розпорядилися погоджувати всі дії із ними.

"Ми надіслали в МОЗ наші пропозиції правок до договорів про закупівлю вакцини з кількома постачальниками на погодження, як того вимагав Степанов. Станом на ранок 28 грудня ми отримали відповідь та зелене світло лише щодо одного. З ним і був укладений договір", – йдеться у заяві.

Йдеться саме про китайського виробника Sinovac. Його сироватку Україна купуватиме не напряму, а через українського посередника – компанію "Лекхім". У минулому фірма потрапляла в скандали. У період, коли МОЗ очолювала Раїса Богатирьова, компанія постачала недієвий препарат – креазим, каже членкиня профільного комітету Ольга Стефанишина.

"Коли була Богатирьова, завжди були ці прокладки українські різні. До 40% коштів розкрадалося. З цією вакциною така ж історія. Є ексклюзивний такий контракт між "Лакхімом" і виробником китайським вакцини, де ми не знаємо, яка насправді ціна, вони декларують 18 чи трішки більше 18 доларів, і в такому наказовому порядку, міністр доручає ДП саме через цю схему купити цю вакцину", – говорить Ольга Стефанишина, членкиня комітету ВР з питань.

Медзакупівлі, які раніше укладали контракти напряму з виробниками, заявили: не згодні більше ходити до МОЗ за дозволами на кожен свій крок щодо вакцин.

"Останні дні у соцмережах шириться декілька нових зрад. Які не тільки вводять в оману вас, але й підривають репутацію України на міжнародній арені. Мова йде про дописи, чи так звану літературну творчість, директора ДП "Медичні закупівлі", Арсена Жумаділова", – каже Максим Степанов, міністр охорони здоров’я.

Міністр усі закиди спростовує, а "Медзакупівлі" звинувачує у не дієвості.

"Я думаю, що найближчим часом ми змінимо компанію, яка буде безпосередньо виконувати цю функцію технічно щодо закупівлі вакцин. Бо ми не можемо ставити під ризик забезпечення вакциною України", – говорить Максим Степанов, міністр охорони здоров’я.

"Я вважаю, що це безпрідєл, чесно кажучи, бо міністерство охорони здоров'я – це не закупівельна агенція, воно не повинно взагалі втручатися в цей процес. Для цього мають існувати міжнародні або національні організації, якими є ДП "Медичні закупівлі України", – відзначає Ольга Стефанишина, членкиня комітету ВР з питань.

Поки в Україні тривають вакцинні баталії, у ЗМІ з'явилася інформація, що прем'єр-міністр і голова медичного комітету парламенту вже таємно зробили щеплення від COVID-19. Втім обоє це спростовують. Денис Шмигаль навіть розпорядився перевірити інформацію про можливу підпільну імунізацію депутатів і топ-чиновників. Перевірити факти можливого контрабандного ввезення в Україну вакцини доручив і президент.

Ірина Саєвич, Юрій Усик, "5 канал"

Попередній матеріал
"Молимося за мир і здоров'я": як святкують Різдво у київських храмах
Наступний матеріал
Встигніть помилуватися: коли почнуть розбирати головну ялинку країни
Loading...

COVID-19 в Україні: майже 9 тис. нових інфікувань, понад 2,5 тис. госпіталізацій

Тернопіль відмовився запроваджувати локдаун з 8 січня

Світова індустрія розваг ніби завмерла: про культурне і політичне життя 2020 року під час пандемії COVID-19

COVID-19 vs бізнес: як 2020 року через карантин страждали і виживали українські підприємці

У МОЗ пояснили, чому виступають проти перенесення посиленого карантину

Різдво під час карантину: як працюватимуть транспорт, ТРЦ і ресторани