В Україну повернулися зимувальники та сезонні дослідники з антарктичної станції "Академік Вернадський". Розповідали про дослідження, ремонт та побутові цікавинки. Детальніше – в сюжеті "5 каналу".
Дві групи українських полярників повернулися в Україну. 12 членів експедиції пробули в Антарктиці рік. У них це називається зимівля – період полярної ночі триває з квітня до березня наступного року.
В команді – біологи, фізики, геологи, метеорологи та члени персоналу. На чолі з досвідченим науковцем Віктором Ситовим. Саме він керував першою такою експедицією в 1996 році. Тоді британці передали українцям їхню антарктичну станцію "Фарадей", яку одразу перейменували на "Академік Вернадський". Під час нинішньої 23-ї експедиції настав час модернізації.
"Прийшов час поміняти дизель, прийшов час оновити покрівлю, поміняти опріснювачі та багато чого іншого", – каже Ситов.
Іще одна група українських дослідників провела на станції два місяці. Серед сезонників – Марія Павловська, яка мала завдання в галузі мікробіології. Чи не найбільше під час експедиції їй запам'яталися пінгвіни.
Згадує: "Коли приїхала, в мене було таке відчуття, що пінгвіни у мене просто в ліжку. Тому що вони там бігають, кричать. А з'ясувалося, що в нас крайня кімната, там тоненька стінка і за нею справді скеля, де сидять пінгвіни. Мені було важко, тому що я сумувала за родиною трішечки. Все інше було абсолютно не важко. Тому що поруч завжди є люди, люди всі дуже вмілі".
Полярники охоче діляться історією про те, як довелося рятувати одного з членів команди. В червні 2018-го орнітологу Миколі Весельському стало зле. Задля порятунку його довелося евакуювати.
"Завдяки тому, що криголам "Палмер" американських дослідників перебував порівняно неподалік, вони звернули свою програму і прийшли на допомогу. Таким чином був доставлений криголамом до острова Кінг-Джордж, де чілійська станція "Фрей". І там вже чекав літак, який доставив мене в Чілі", – згадує сам орнітолог.
Щодо наукових результатів експедицій – вони різноманітні. Найдовше тривають метереологічні дослідження, які розпочали ще з часів функціонування станції "Фарадей". За 74 роки безперервних спостережень вчені зафіксували збільшення середньої річної температури на 3,5° за Цельсієм.
Анна Брикова, Орест Пона, "5 канал"