Корупціонери стануть державними зрадниками. Принаймні, такий законопроєкт анонсував президент України Володимир Зеленський. Після цієї гучної заяви вже тривають палкі дискусії: чи справді таке тавро зупинить корупціонерів? Думки збирала журналістка "5 каналу" Софія Норенко.
Узяв хабаря – зрадник. Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Наталії Мосейчук заявив, що запропонує парламенту прирівняти корупцію до державної зради.
"Я поставив задачу законодавству, і законодавцям України буде запропоновано мої пропозиції щодо прирівняння корупції до державної зради на воєнний час. Авжеж, я розумію, що така зброя не може діяти постійно в суспільстві, але на військовий час, я думаю, це допоможе. Чи підтримає це законодавець, я не знаю", – сказав гарант.
Народні депутати вже вбачають у такій пропозиції загрозу. Оскільки, якщо й справді прирівняти корупцію до держзради, то розслідування та представлення в суді справ проводитимуть не антикорупційні правоохоронні органи, пояснив народний обранець Ярослав Юрчишин в етері "5 каналу".
Читайте також: Це побудова політичного авторитаризму і захист "своїх" корупціонерів – Шабунін про ініціативу Зеленського.
"Державну зраду в нас розслідує хто? Служба безпеки України, тобто людина, очільник якої пропонується президентом без будь-яких конкурсних процедур. Так міняємо Баканова на Малюка, Малюка на ще когось. У принципі, головне, щоб була сто відсотків своя людина. Наступний момент – хто представляє в суді справи щодо державної зради? Не спеціалізована антикорупційна прокуратура, знову ж таки, конкурси і тому подібне, а генеральний прокурор. Сто п'ятдесят відсотків людина президента", – зауважив Юрчишин.
Фінансовий експерт Сергій Фурса навів приклад із Китаєм, де за корупцію розстрілюють, і зауважив, що навіть за такого суворого покарання вона там є. Ба більше, саме перерозподіл корупційних справ на інші органи може похитнути довіру західних партнерів.
"Корупціонера зупиняє не сила покарання, а невідворотність. А якщо ти знаєш, що тобі за це нічого не буде, то яка різниця, що саме тобі не буде? То чи допоможе боротися з корупцією в Україні прирівняння її до держзради? Ні. І так, саме руйнуванням антикорупційної інфраструктури назвуть усі західні партнери спробу віддати розслідування корупційних злочинів до СБУ. І не оцінять там хитрість ходу, коли незалежність антикорупційних органів таки змусили посилити, а натомість забрали в них сенс їхнього існування", – запевнив Фурса.
Дивіться також відео: Корупція в час війни — це держзрада? Страх не подолає корупцію.
Навіть у таборі "слуг" лунають різні думки. Мар'яна Безугла написала, що готова підтримати президента в тому, що покарання має бути суворіше, але ці справи – не компетенція СБУ.
"Я за посилення відповідальності, підтримую президента, що мають бути суворі міри, але проти перекваліфікації злочину, передачі з НАБУ в СБУ тощо. Маємо знайти зважене рішення. Боротьба з корупцією – це взагалі безкінечний процес покращення функціонування державних механізмів та культури нації. На жаль, немає швидкого варіанту порятунку, є рутинна праця поколінь", – сказала народна депутатка.
Однопартієць Мар'яни Безуглої Олег Дунда в етері "5 каналу" повідомив: законопроєкт уже розробляють та шукатимуть компромісне рішення.
"Я переконаний у тому, що у відповідному комітеті напрацюють компромісний варіант для того, щоб прирівняти до держзради і для того, щоб ці злочини залишити під наглядом антикорупційної інституції. Наскільки знаю, той же комітет з правоохоронної діяльності вже два місяці тому приступив до розробки відповідних норм, щоб, з одного боку, це була держзрада, а з іншого – залишити ту вертикаль розслідування, яка є", – наголосив Дунда.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Нардепка Ірина Геращенко в соцмережах нагадала, як 2020 року монобільшість проводила проєкт "5 питань від президента". Одне з них – "чи підтримуєте ви ідею довічного тюремного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?". Тоді організатори переконували, що понад 80% – за.
"Ми й досі не отримали звіт, за які корупційні гроші пройшло те опитування. Кажуть, сплатила партія СН – найголовніші борцуни з корупцією. І нікого з 20 не посадили. Ані Халімона, ані великих дорожніх будівельників, ні Гунька, ні причетних до конвертів у комітетах, ні глав ОДА з їхніми фітнес-тренерами, ні марафонців з кінокотом, ні мародерів, що крадуть під час війни. Хоча у країні є НАЗК, НАБУ, БЕБ, САП, СБУ, ДБР, МВС. Здається, всіх перерахувала? На утриманням цих шанованих установ ідуть мільярди. Але, виявляється, нам не вистачає ще одного закону", – заявила Ірина Геращенко.
"5 канал" вирішив опитати українців, чи підтримують вони таку пропозицію президента. Думки лунали різні.
Чи підтримують українці пропозицію президента прирівняти корупцію до держзради?
1. Насправді, мені здається, що це зайве. Наскільки я пам'ятаю, державна зрада – це злочин, яким займається, здається, СБУ, а на корупцію є спеціально придумана антикорупційна система: суди, НАБУ, спеціалізована прокуратура. Відповідно, постає питання – нащо це взагалі придумували.
2. Він сказав, що під час війни, а я вважаю, що не тільки під час війни, що закон потрібно поважати, а українців завжди, не тільки під час війни.
3. Мені здається, тут треба зважати на саму структуру і зміст цього законопроєкту і звертати увагу на так звані розміри. Ну, що є, що буде вважатися держзрадою будь-який прояв корупції чи певні її розміри.
Чи підтримають нардепи таку пропозицію від Володимира Зеленського, поки що прогнозувати складно. Адже самі парламентарі ще не бачили тексту закону.
Софія Норенко, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.