Локдауну бути, але після передноворічних черг у магазинах. На позачерговому засіданні уряд ухвалив посилення карантинних заходів. Вони почнуть діяти від 8 січня. Триватиме локдаун до 24 січня. Роботу транспорту на цей час не зупинять, втім заборон і без цього вистачає. Які саме – знає кореспондентка "5 каналу" Ірина Саєвич.
Уряд таки запровадив суворий карантин, назвали його "Зимові канікули заради безпеки". Що, власне, передбачає це посилення карантинних обмежень:
Заборонено:
- роботу закладів освіти (крім дитячих садків);
- роботу кафе, барів, ресторанів (крім доставки та роботи на винос);
- проведення масових заходів (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших);
- роботу ТРЦ (В ТРЦ дозволять лише торгівлю продуктами, ліками, медпрепаратами, товарами особистої гігієни та побутовою хімією);
- роботу закладів культури (кінотеатрів, театрів, концертних майданчиків);
- роботу спортивних закладів, фітнес-центрів, басейнів;
- роботу непродовольчих ринків (продовольчі працюватимуть з обмеженнями);
- також не працюватимуть клуби, дискотеки, не діятиме оренда під корпоративи.
- будь-які непродовольчі товари можна буде отримати лише за доставкою, їх не продаватимуть.
- не працюватимуть всі заклади розміщення, крім готелів і закладів для реабілітації.
- заборонять різдвяні ярмарки.
Ялинки на головних площах встановлювати дозволять, але концертні майданчики біля них споруджувати чи проводити розважальні заходи проводити – ні.
Державні і комунальні заклади перейдуть на дистанційку, а приватникам рекомендуватимуть теж запровадити такий режим роботи.
Щодо того, що таки буде дозволено. Це:
- робота громадського транспорту, міське, міжміське, авто-, авіа- та залізничне сполучення;
- торгівля продовольчими товарами;
- торгівля лікарськими засобами, виробами медичного призначення та ветпрепаратами;
- торгівля засобами гігієни, засобами зв'язку та кормами для тварин;
- технічне обслуговування та ремонт авто;
- робота АЗС (без зон харчування);
- робота фінансових установ (банків);
- робота поштових операторів;
- робота перукарень та салонів краси (лише за попереднім записом);
- робота готелів (зони спільного харчування в них працюватимуть лише з 6:00 до 11:00);
- мпортивні заходи професійних клубів, проте без глядачів;
В уряді кажуть: дати локдауну і умови більш як три тижні обговорювали з бізнесом, місцевою владою, епідеміологами. Чому ухвалили таке рішення і як мотивували саме такі дати, послухаймо у прямій мові урядовців.
"За нашою моделлю, математичним моделюванням, яку ми зробили щодо можливої кількості захворілих на території країни. З іншого боку, в нас, як ви знаєте, з кінця січня – початку лютого починається зростання кількості захворілих на грип і для нас дуже важливо підійти з найменшими цифрами до початку зростання кількості захворілих на грип. Я маю на увазі, з найменшими по коронавірусній хворобі", – заявив Максим Степанов, міністр охорони здоров'я України.
"Було прийнято рішення про те, що з 8 по 24 січня наступного року, включно 24 січня, в Україні будуть запроваджені посилені карантинні обмеження, назвемо їх "Зимові канікули заради безпеки". Посилені карантинні обмеження будуть введені для того, аби розірвати ланцюг захворюваності, який може сформуватися протягом свят у тому числі", – наголосив Денис Шмигаль, прем'єр міністр України.
Журналісти поспілкувалися з інфекціоністом Федором Лапієм щодо запровадження локдауну, й він сказав таке: незрозуміло, чому саме ці дати обрав уряд, адже до посилення обмежень ще місяць, і спрогнозувати, яка буде захворюваність на той момент, чи справді вона збільшуватиметься, зараз не може сказати ніхто.
"Тут дуже хороші провидці працюють у нас в Кабінеті Міністрів України. Локдаун потрібно було вводити в жовтні місяці, бо відзначалося стрімке зростання кількості випадків хвороби. Таке ж наростання відзначалося в країнах Євроспільноти: і Австрія, і Франція, і Німеччина, багато інших країн, вони вже вводили локдаун для того, щоб обмежити кількість хворих. Тому говорити про те, що заплановано, ну можливо, це рішення ще буде переглянуто, що в разі відсутності негативної динаміки захворюваності, він і не буде вводитися", – наголосив Федір Лапій, інфекціоніст.
Експерт економічного центру стратегії Гліб Вишлінський вважає, що такий локдаун мінімально вдарить по економіці. Адже основна ділова активність – це грудень. У січні переважно затишшя. Водночас захворюваність це не зменшить. Навпаки, експерт вважає, що на свята люди поїдуть до родичів. І проводитимуть час на службах у церквах. А це лише збільшить кількість хворих. А епіцентри зараження перемістяться у маленькі населені пункти, де ситуація з медициною ще гірша.
Для підприємців на цей час обіцяють допомогу: президент уже підписав закони, які передбачають підтримку бізнесу на період посиленого карантину. Це пакет підтримки на 12 млрд гривень.
Також прем'єр додав: якщо кількість хворих різко зростатиме, або будуть якісь надзвичайні чи непередбачувані ситуації, то уряд звертатиметься до парламенту з проханням запровадити карантин невідкладно.
Крім того, сьогодні продовжили і вже звичний нам усім карантин, який є і зараз. Він діятиме до 28 лютого. Серед змін лише те, що закладам громадського харчування дозволять працювати на годину довше, до 23:00, але впродовж цієї додаткової години не можна буде проводити розрахункові операції. А в новорічну ніч закладам харчування дозволять працювати до першої ночі.
Нагадаємо, раніше у МОЗ спрогнозували, коли буде пік захворюваності на коронавірус в Україні.