Перехід до ПЦУ
Перехід до ПЦУ 5.ua

УПЦ мп намагається завадити переходу до ПЦУ на Житомирщині: чому ці спроби, імовірно, провальні – сюжет

Читайте по-русски
"Геть від москви" – такий шлях вже обрали більше півтори тисячі релігійних громад

Остаточну крапку в боротьбі за храм на Житомирщині поставив Верховний Суд. Уперше він визнав законним перехід релігійної громади з московського патріархату до Православної церкви України. Рішення Верховного Суду не підлягає оскарженню, тому УПЦ мп більше не має інструментів, щоб перечити вибору вірян. Утім, на черзі ще близько пів сотні таких позовів, де московський патріархат намагається завадити переходу громад до ПЦУ. Чому ці спроби, найімовірніше, будуть провальними – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк розповіла.

Спроба зайти до храму завершилася шарпаниною та кулаками. Ще 2019-го громада у Калинівці на Житомирщині вирішила перейти з московського патріархату до Православної церкви України. 

Втрутитись у напружену ситуацію довелося поліціянтам. Попри такий спротив, громада таки перейшла до ПЦУ. Але в УПЦ мп із цим не погодилися і подали до суду. Перша та апеляційна інстанції в задоволенні позову відмовили. Далі справа дійшла до найвищої ланки – Великої палати Верховного Суду. Рішення громади змінити канонічну належність там визнали правомірним. На такий вердикт Верховного Суду відреагували в ПЦУ.

"Загальну важливість цього рішення для триваючого з 2019 року процесу переходу релігійних громад України з УПЦ мп до ПЦУ важко переоцінити, адже воно стане прецедентним для всіх інших подібних спорів та надасть впевненості у законності такого переходу релігійним громадам, які ще вагаються ухвалювати рішення про вихід зі складу Московського патріархату", – цитата речника православної церква України Євстратія Зорі.

Ухвала Верховного Суду є остаточною, адже не підлягає оскарженню. А розглядати такі судові спори щодо виходу громад з УПЦ мп надалі буде простіше, бо це рішення ставить крапку у двох важливих питаннях.

"Перехід громади до іншої церкви є можливим і друге – такий перехід не залежить від волі настоятеля. Рішення Великої палати стає обов'язковим для застосування в подібних справах іншими судами в Україні", – зауважив юрист Андрій Савчук.

А, отже, стає дорожньою картою для наступних справ про зміну канонічної належності, розповіли "5 каналу" адвокати, які у цій справі представляли інтереси Православної церкви України.

"На сьогодні ми володіємо інформацією про ще 50 подібних спорів, які зупинені. Вони не розглядаються, вони зупинені до завершення розгляду цієї справи. Вони чекають, коли буде оприлюднене рішення Великої Палати Верховного Суду. Після поновлення провадження даний текст буде використаний як аргумент", – розповів юрист Володимир Бабій. 

Тепер є вагома відповідь маніпулятивним тезам промосковської пропаганди, яку мало не кожного судового засідання озвучує УПЦ мп. І розгляд у Верховному Суді – не виняток, бо спокійним було лише перше засідання.

"На друге засідання змінився адвокат, який просив відкласти засідання. Але, зокрема, вони запросили достатньо одіозну прихильницю московського патріархату, яка під час слухання поводила себе спокійно, але після закінчення ще у присутності суддів почала достатньо агресивно реагувати на нас. Через те, що ми, цитуючи рішення суду ЄСПЛ, вжили термін московський патріархат. Хоча, це рішення щодо переходу 1999 року і тоді ніхто не приховував, а вони навпаки навіть на своїх вивісках і табличках окремо прописували", – додав Бабій.

У релігійних та медійних колах добре пам'ятають Вікторію Кохановську з її неоднозначними заявами, що можуть тягнути на кримінальну відповідальність.

Служити під керівництвом московського патріархату в Україні продовжують понад 8 тисяч релігійних громад. Таку цифру можна побачити у відкритих базах даних. Утім, вона поступово зменшується.

"Геть від москви" – такий шлях вже обрали більше півтори тисячі релігійних громад. Мовиться про ті, які вирішили вийти з-під впливу московського патріархату і приєднатися до ПЦУ. Цей процес пожвавився з початком повномасштабної війни.

Третина усіх громад, що доєдналися до ПЦУ, зробили це саме після 24 лютого 2022-го. Адже для московських попів питання постало руба: чи зберігає філія російської церкви зв'язки з рпц, яка благословляє загарбницьку війну. Рік тому "5 канал" про це особисто запитав очільника УПЦ мп митрополита Онуфрія. На що він відповів: "Дівчинко, ти хто?". 

Релігієзнавча експертиза Держслужби з етнополітики та свободи совісті ще торік підтвердила: канонічно УПЦ мп – досі складова російської православної церкви. А релігієзнавиця вважає, що така неоднозначна позиція верхівки московського патріархату і спонукає громади виходити.

"Давайте правду скажемо, що не всі священники цієї церкви української православної зрозуміли, що Україна є суверенною незалежною і досі її розглядають як молодшу сестру і досі її розглядають як молодшу сестру російської православної церкви. Ну а в умовах війни, коли руба стоять питання – чи ми виживемо, чи нам таки проглотить оця величезна навала орків, маємо приймати рішення, які дозволять Україні вижити. А в цьому крокуванні до майбутнього релігія і церква сьогодні відіграють дуже й дуже важливу роль", – наголосила релігієзнавиця Людмила Филипович. 

Лідія Середюк, Олександр Корецький, "5 канал"

Читайте також сюжет: УПЦ мп найняла лобіста, аби протидіяти забороні церкви – як до цього причетний Вадим Новинський. Релігієзнавці зазначають, що московський патріархат все одно залучатиме всі можливі способи, аби нарощувати вплив в Україні та поза її межами.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
США погодили екстрений продаж Україні компонентів до ЗРК Hawk на $138 млн
Наступний матеріал
Очільник Пентагону розкритикував удари по російських НПЗ – на яких цілях закликав зосередитися Україну
Loading...
Христос Воскрес! Віряни святкують Великдень за Григоріанським календарем – включення

Христос Воскрес! Віряни святкують Великдень за Григоріанським календарем – включення

"Благословення на вбивство": РПЦ ФСБ із патріархом-кадебістом кирилом гундяєвим на чолі рівно 15 років – криваві підсумки

"Благословення на вбивство": РПЦ ФСБ із патріархом-кадебістом кирилом гундяєвим на чолі рівно 15 років – криваві підсумки

Томос очима ВВС: як українська церква йшла до автокефалії

Томос очима ВВС: як українська церква йшла до автокефалії

УПЦ мп найняла лобіста, аби протидіяти забороні церкви: як до цього причетний Вадим Новинський – сюжет

УПЦ мп найняла лобіста, аби протидіяти забороні церкви: як до цього причетний Вадим Новинський – сюжет

Церква на фронті: як військові капелани служать в ЗСУ – сюжет

Церква на фронті: як військові капелани служать в ЗСУ – сюжет

Наймогутніша зброя – віра: в Україні відзначають День військового капелана

Наймогутніша зброя – віра: в Україні відзначають День військового капелана