не брать
не брать 5 канал

Українська історія потрапила до американського серіалу "Мистецтво шпигунства" на Netflix

Читайте по-русски
У серіалі йдеться про отруєння Бандери та Ющенка

Смертельний газ для Бандери, отруйний суп Ющенка та "зелені" чоловічки в Криму. Про все це розповідає американська стрімінгова платформа Netflix у новому серіалі "Мистецтво шпигунства". Україну згадують у двох серіях – йдеться про методи роботи радянських агентів під час убивства лідерів ОУН Степана Бандери та Льва Ребета, а також отруєння третього українського президента Віктора Ющенка діоксином. Також в одному з епізодів ідеться і про окупацію Росією Криму, який сценаристи назвали "спірною територією". Журналістка "5 каналу" збирала думки перших глядачів.

Про вбивство Степана Бандери. Отруєння Віктора Ющенка та Крим. Українська історія в американському сценарії серіалу "Мистецтво шпигунства". 8 епізодів про роботу секретних агентів, гучні вбивства, отруєння та методи роботи шпигунів. Американська стрімінгова платформа Netflix презентувала новий серіал. У двох епізодах фігурує й Україна. Сценаристи розповідають про вбивство з газового пістолета лідера ОУН Степана Бандери та одного з керівників українських націоналістів, публіциста Льва Ребета. Руками радянського агента КДБ – Богдана Сташинського.

"Сам момент убивства Ребета вони показали як такий, що відповідає тому, що ми знаємо зі свідчень Сташинського. Бандера характеризується винятково як радикальний український політик. І все. Хто такий Ребет, хто такий Бандера, чому КДБ їх убивало? Якщо би я був середньостатистичним американцем з якогось Кентукі або Айдахо, я не знаю, я би не зрозумів", – каже керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху, заступник директора Архіву СБУ (2014-2016) Володимир Бірчак.

У тій самій серії – "Смертельні отрути" – йдеться і про отруєння третього президента Віктора Ющенка. Сценаристи розповідають про фатальну вечерю Ющенка з тодішнім керівництвом Служби безпеки.

"Найімовірніше, діоксин був у цій піалі з пловом. Ющенко відчув симптоми вже за пару годин", – розповідає письменник, автор книги "Недержавні таємниці" Олександр Зінченко.

Хто саме отруїв Ющенка, автори не вказують. Утім на кілька секунд в епізоді з'являється фото Віктора Януковича.

"Вони дали в такому ряді, що ось Росія. Ось Ющенко. Янукович – він так, спливає. Не знаю, чи зрозуміє західний глядач, але для українського глядачу тут усе чітко", – додає Бірчак.

Як стверджує Зінченко, Ющенко теж у своїх спогадах пояснює, що "я знаю, хто мене вбив, і він знає, що я знаю". 4 лабораторії, які виробляють діоксин, надали свої зразки. І тільки одна лабораторія не дала – з Росії".

Втретє про Україну автори серіалу "Мистецтво шпигунства" згадують у сьомому епізоді – коли йдеться про окупацію Криму Росією. Сценаристи розповідають про кібератаки на мережі півострова. Щоправда, сам Крим називають "спірною територією". Також згадують гібридну війну і "зелених" чоловічків.

"Російсько-Українська кібервійна – початком її відліку вважається травень 2014 року. На деякий час українські оператори вже в серпні 2014 року припиняли роботу своїх мобільних мереж. Ось у цьому й полягають так звані атаки проти "Телекому Криму". Тому що насправді атак не було, було захоплення", – зазначає експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун.

Перші глядачі серіалу "Мистецтво шпигунства" могли помітити й інші неточності в документальному серіалі. Так, за розсекреченими свідченнями Сташинського, який убив Ребета, він чатував на жертву не біля його квартири в Мюнхені, а в будівлі редакції газети "Український самостійник". Насамкінець в епізоді про Крим сценаристи називають "атаку на Україну лише початком", а війну – полігоном для нових хакерських атак. Цікаво, що ці тези незмінні в російському перекладі серіалу.

Ганна Рибалка, Анна Несевра, "5 канал"


Попередній матеріал
Відкинули ворога та просунулися вперед: на Дніпропетровщині тривають військові навчання
Наступний матеріал
Якщо суди скасують санкції проти каналів Медведчука – зрозуміємо, що влади не існує – політолог
Loading...

Про діджиталізацію, "Дію", Шефіра і Netflix: чільник Мінцифри Михайло Федоров у "Рандеву"

Ван Дамм у Бортничах: з'явилися фото зі зйомок першого українського фільму Netflix

NETFLIX знімає в Києві фільм: буде перекрито низку вулиць – КМДА