5 канал

Боронять рубежі від часів УНР: Україна відзначила 100-річчя прикордонної служби

До 100-річчя створення служби приурочили й випуск у Національній академії ДПСУ ім. Б. Хмельницького – дипломи отримали одразу 255 випускників

В Україні відзначають 100-річчя з дня створення прикордонної служби. Дату приурочили до подій в Українській народній республіці. Сьогодні ж до відзначення долучили й випуск у Національній академії Держприкордонслужби. Святкові заходи відбулися на Софійській площі в Києві.

Окремий корпус кордонної охорони в УНР почали формувати в березні 1918 року. Саме так назвали тодішню прикордонну службу. На кінець квітня українські війська зуміли визволити від більшовицьких підрозділів значну частину Криму і Донбасу та зупинилися на кордоні з уже створеною РРФСР та територією Великого війська Донського. На межі одразу почали встановлювати синьо-жовті стовпи.

100 років потому згадують ці вікопомні події. Прикордонники проводять паралелі між подіями 100-річної давнини та сьогоденням, адже зараз Україна знову бореться за цілісність своїх кордонів. "Наклалася з точністю кальковою та ситуація, але ми вже інші, іншу ментальність маємо, маємо досвід історичний і низку перемог, тому прикордонники зараз беруть це свято", – зазначив генерал-майор запасу ДПСУ Сергій Треус.

Професійне свято українські охоронці рубежів відтепер відзначатимуть в останній день квітня. Раніше дата 28-го травня збігалася з російською. "Підписав указ про встановлення Дня прикордонника 30 квітня, на честь 100-річчя нашої прикордонної служби. Це свято має стати співзвучним із реальними історичними подіями саме в Україні", – наголосив Петро Порошенко.

У межах святкування Президент присвоїв звання Героя України за особливу мужність полковнику Євгену Пікусу, який героїчно загинув улітку 2014-го біля селища Талове на Луганщині. Нагороду отримали мати та рідний брат – теж прикордонник.

До 100-річчя створення прикордонної служби в Україні приурочили й випуск у Національній академії Держприкордонслужби імені Богдана Хмельницького. Дипломи отримали 255 випускників. Новоспечений лейтенант Ігор Квас у 2014-му був строковиком, після початку війни добровільно написав рапорт і вирушив на схід. Коли повернувся додому, вирішив вступити до Академії. 

"Мені здається, що якийсь дух тих прикордонників, які давали клятву на Софійській площі ще 100 років тому, він і зараз, якоюсь мірою, тут присутній із нами. І якось це відчувається, є така напруга, тривога у повітрі й стан війни. Все дає такі мурашки по шкірі", – каже тепер уже офіційно прикордонник.

Разом з Ігорем випускається і Назарій Савенко. Каже, професія захопила його ще з дитинства, адже в його родині це сімейна справа: "Я дуже переживаю, хвилююся, тому що це вперше в нас такий випуск в академії. Мене переповнює гордість за те, що я є в цьому строю".

190 лейтенантів та 65 офіцерів вищої ланки одразу після випуску розпочнуть службу на кордоні. До зони АТО їх поки що не направлятимуть.

Євгенія Китаїва, Юрій Усик, Олексій Тищенко, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

/
/
/
/
/

Попередній матеріал
У США вважають, що в Путіна є компромат на Трампа – посол
Наступний матеріал
"ЗА ЧАЙ.COM": український режисер Марина Степанська в ефірі "5 каналу"

Двом членам екіпажу затриманого сейнера "Норд" вдалося втекти до Білорусі

Під час травневих свят силовики в Україні працюватимуть у посиленому режимі: Шкіряк пояснив чому

"Аншлаг" напередодні травневих свят: у мережі показали фото з Криму

Мобільні екіпажі, бронетехніка, ВМС: правоохоронці Одеси готуються до травневих свят

До останнього тримали блокпост: у Києві відбулася прем'єра фільму "Перехрестя "Балу"

На Харківщині ДПСУ запросила журналістів спробувати себе в ролі прикордонників: як це було