Мінна небезпека
Мінна небезпека 5.ua

Україна – найбільш замінована країна у світі: у школах навчають безпеки, що варто знати батькам та дітям – сюжет

Читайте по-русски
Понад половина українських підлітків схильна нехтувати правилами, попри те, що їх знають

Від початку повномасштабного вторгнення в Україні від вибухонебезпечних предметів загинули 15 дітей, ще майже 80 – поранені. Це статистика Державної служби з надзвичайних ситуацій України. Попри постійну роботу саперів, територія України вкрита вибухонебезпечними предметами. Як вчать школярів мінної безпеки та що варто знати батькам та дітям про ці правила – у матеріалі журналістки "5 каналу" Каріни Шевченко.

"Буду обережна, щоб не натрапити на міну", – такі сучасні реалії в умовах Великої війни. Одинадцятирічна Олександра цьогоріч закінчила 5 клас. Попереду – літні канікули.

"Перше планую з класом їхати в Карпати і перед цим ще їхати до табору", – поділилася школярка Олександра Ромак.

Дівчинка пам'ятає правила безпеки, тому в незнайомому місці до лісу та у поле сама, каже, не ходитиме, бо там можуть бути міни.

"Якщо, наприклад, ти зайшов у поле і там може бути міна, перше – це потрібно подзвонити в службу безпеки, і не можна дзвонити біля міни. Виходить, ти повинен відійти приблизно кроків 20 назад, і тоді подзвонити. І потрібно повідомити друзів. Цей дзвінок і те, що вібрує, він може зробити так, що міна може зірватися", – зауважила дівчинка.

Знає ці правила і десятирічний Єгор. Зізнається: досліджувати нові місця йому ще як цікаво. Проте знає, як діяти, якщо він чи друзі побачили міну.

"Потрібно їм сказати, щоб вони далі не йшли і викликати ДСНС", – наголосив Єгор Шибко.

Немішаєве, де живуть і вчаться діти, на початку повномасштабного вторгнення було в окупації, а сама школа постраждала від обстрілів. Тож школярі знають, що правилами поведінки тут краще не нехтувати, бо на території міста досі можуть бути неприємні "сюрпризи" від окупантів.

"Міни бувають, по-перше, замасковані в траві. Вони є різних кольорів і є різних форм. Їх маскують так, що їх навіть можна не помітити", – зазначила школярка.

Підготували до безпечних літніх канікул дітей у школі. Тепер мінна безпека – головна тема на уроках з основ здоров'я. Щоб діти краще засвоїли знання, вчать їх за допомогою інтерактивних ігор та навіть коміксів.

"Розв'язувати ці комікси в такому ігровому варіанті вони збираються командами, використовуючи ці картинки та підказки. І діти зроблять собі висновки, чи можна так робити, чи не можна так робити. Ось, наприклад, такий плакат, який називається "Стоп міна". Ми можемо його проілюструвати дітям і використовувати на уроках. Ось і ще є такі цікаві малюнки, де можна скласти цілий пазл. Потім діти будуть знати, чи можна ходити в таких місцях, чи вони є небезпечними для дітей", – показала вчителька основ здоров'я Людмила Желєзна.

Від початку Великої війни Україна стала найбільш замінованою країною у світі – 30% наших території вкриті вибухонебезпечними боєприпасами. Тож правила мінної безпеки для дітей нині необхідні. Такі навчання проводять і працівники ДСНС та поліції. На прикладі макетів показують види мін та які можуть бути наслідки, якщо правил безпеки не дотримуватися.

"Цей практичні завдання, вправи. Ми їх вчимо і показуємо, які є види вибухонебезпечних предметів, як маркерується ця територія і найосновніше – як діяти, коли натрапив на небезпечну якусь знахідку і ті місця, які можуть бути зачасту заміновані та захаращені небезпечними предметами", – розповів заступник начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС Київської області Іван Мариць.

Понад половина українських підлітків схильна нехтувати правилами мінної безпеки, попри те, що їх знають. Такі цифри оприлюднили ЮНІСЕФ та Рейтинг груп. За їхнім дослідженням – у групі найбільшого ризику постраждати від мін та вибухонебезпечних пристроїв – хлопці віком від 14 до 17 років, які мешкають на замінованих територіях. А все через бажання досліджувати нові місця. У тій же групі ризику – діти з сільської місцевості та малозабезпечених родин.

"Альтруїзм, який залишається рушійною силою небезпечної поведінки наших підлітків. Діти намагаються і прагнуть допомагати, тобто, якщо собака вибігла на мінне поле, дитина, як правило, біжить за собакою. Не розуміючи, що там можуть бути міни, а там, де одна, там і інша міна. Якщо, не дай Бог, на міні підривається товариш або друг, то діти зазвичай біжать надати допомогу, в той же час ми маємо вчити, що діти мають покликати дорослих, екстрені служби і зафільмувати", – зауважив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

Діти, які живуть у прифронтових містах або ж на прикордонні із росією, правила мінної безпеки знають краще, порівняно з дітьми із заходу України. Тому експерти наголошують: окрім школи, розповідати дітям про правила мінної безпеки повинні і батьки вдома.

Каріна Шевченко, Микола Довгий, Ігор Костюк, "5 канал"

Читайте також: на Прикарпатті проводять тренінги для вибухотехніків: з якою небезпекою найчастіше стикаються у роботі. Іноземні вибухотехніки також кажуть, що професійність українських колег вражає.

Читайте також сюжет: взуття, що гарантує безпеку людині: у Запоріжжі волонтери створили захист від протипіхотних мін. Зараз розробники чекають на сертифікацію від Міноборони.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Візьме участь у конференції з відновлення України: Зеленський прибув до Німеччини
Наступний матеріал
Конференція з відновлення України в Берліні – трансляція
Loading...
На Прикарпатті проводять тренінги для вибухотехніків: з якою небезпекою найчастіше стикаються у роботі – сюжет

На Прикарпатті проводять тренінги для вибухотехніків: з якою небезпекою найчастіше стикаються у роботі – сюжет

Взуття, що гарантує безпеку людині: як у Запоріжжі волонтери створили захист від протипіхотних мін – сюжет

Взуття, що гарантує безпеку людині: як у Запоріжжі волонтери створили захист від протипіхотних мін – сюжет

Практично 300 тис. сільгоспземель на Миколаївщині, імовірно, заміновані – "5 канал" показав, як очищають поля

Практично 300 тис. сільгоспземель на Миколаївщині, імовірно, заміновані – "5 канал" показав, як очищають поля

Обстежує складну місцевість: як працює саперний дрон "Кабан" – сюжет

Обстежує складну місцевість: як працює саперний дрон "Кабан" – сюжет

"Ну всьо Іллюшка, ніг уже нема…": Герой України, розвідник-сапер Ілля Жеведь – "Хто з Мірошниченко?"

"Ну всьо Іллюшка, ніг уже нема…": Герой України, розвідник-сапер Ілля Жеведь – "Хто з Мірошниченко?"

Модернізований ворожий БТР-82АТ наїхав одразу на дві протитанкові міни – "гаряче" відео з Авдіївського напрямку

Модернізований ворожий БТР-82АТ наїхав одразу на дві протитанкові міни – "гаряче" відео з Авдіївського напрямку