Жодного бійця "Азову" не повернули. Останній обмін полоненими був найбільшим за час повномасштабного вторгнення. Україна повернула додому 230 своїх військовослужбовців та цивільних. Нині в російському полоні перебувають ще 900 захисників Маріуполя, які 86 діб в надлюдських умовах, без їжі та ліків билися в оточеному окупантами місті. Чому не міняють "азовців"? Марта Шикула дізнавалася.
"Повідомлення 17 травня. Він написав із заводу "Азовсталь", що в них усе добре. Довго не буде зв’язку, але справді все добре. Не хвилюйся", – розповідає мати військовополоненого бійця 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" Тетяна.
Це було останнє повідомлення від сина. Відтоді про Артема жінка нічого не чула. 23-річний хлопець – боєць "Азову". Разом з іншими захисниками Маріуполя 20 травня 2022-го вийшов з території заводу.
"Я не знаю, де моя дитина, я не знаю, що з ним. В якому він стані. Єдине, що ми можемо про них дізнатися, – це від обміняних. На жаль. з травня місяця обміну саме "азовцями" не було", – зазначає мати військовополоненого бійця 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" Тетяна.
Разом зі своїми побратимами у полоні Артем перебуває 19 місяців. Де саме росіяни утримують "азовців", достеменно невідомо.
"Термін перебування у полоні збільшується, а умови, які там є, вони ніяк незадовільні. Там відсутня будь-яка медична допомога, харчування, ми знаємо про факти тортур. Про факти смертей полонених. Різні випадки. Не витримує здоров'я, або погіршується стан здоров'я через хронічниі хвороби", – пояснює представниця Асоціації родин захисників "Азовсталі" Євгенія Синельник.
Для росіян "Азов" – найбільший ворог. Військовослужбовців бригади найчастіше засуджують до 20-25 років позбавлення волі. Обмінювати "азовців" окупанти не хочуть.
"За них дуже складно домовитися. Це бойовий підрозділ. Це вмотивовані люди, і росіяни це розуміють. Хлопці, які повернуться з полону, їх віддати – це насправді дуже сильна група людей, яка вмотивовано повернеться на фронт", – зазначає представниця Асоціації родин захисників "Азовсталі" Євгенія Синельник.
Це найбільший від початку повномасштабного вторгнення обмін військовополоненими. Україна повернула додому 230 військових і цивільних. Серед них – жодного "азовця".
Нуль. Саме стільки бійців 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" НГУ, які стояли в авангарді Сил оборони України в боях за Маріуполь, повернулись сьогодні з полону під час найбільшого обміну з моменту повномасштабного вторгнення. Понад 900 бійців, на плечах яких лежала оборона півмільйонного міста, з яких більш як половина дістали поранення, і до яких у полоні найжорсткіше ставлення, забуті та досі в руках ворога", – наголосив командир 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" Денис Прокопенко.
Керівник головного управління розвідки Міноборони пояснює, росія категорично відмовляється міняти "азовців" і маніпулює чутливою для України темою.
"росія веде свою звичну гру, вона намагається розіграти карту, скажімо так, соціально складних у їхньому розумінні верств нашого населення, до яких можна віднести питання "Азову". Тому що натягнуто дуже сильно це питання, в суспільстві сприймається дуже болісно. І вони мріють про те, що гра на цій тематиці дасть їм якусь користь щодо дестабілізації нашої країни", – пояснює начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов.
Великий обмін, який відбувся на початку нового року, перший за останні пів року.
"Кожен обмін – це окрема операція, суто операція. Тут використовуються абсолютно всі важелі. Я не буду розкривати форми і методи, але ще раз хочу сказати – нічого спільного з цивілізованою роботою в цьому немає", – зазначає начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов.
Рідні захисників "Азовсталі" чекають кожного обміну з надією, що у списку тих, хто повернувся, будуть їхні чоловіки, батьки чи сини.
Щонеділі вони виходять на вулиці міст України з акцією на підтримку військовополонених "Не мовчи, полон вбиває", щоб нагадати всім: росія в нелюдських умовах утримує українців. Такі акції відбуваються і за кордоном.
Марта Шикула, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, 3 січня відбувся найбільший обмін з часів повномасштабного вторгнення рф: з російського полону визволили 230 українців.
Читайте також: Україна сподівається найближчими тижнями провести ще один обмін полоненими – Лубінець. Те, що залежить від України, ми робимо – абсолютно все можливе, запевнив омбудсман.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій