Заглушені голоси. Так назвали історії людей, які зростали у дитячих будинках. Щоб ці голоси почули, у середмісті столиці розмістили інсталяцію – телефонну будку із розповідями молоді про досвід інтернатів. Нині таких дітей щонайменше п'ять тисяч. Що це за історії та як поліпшити умови покинутих дітей – дізнавалася наша Марія Дрозд.
Із телефону лунає історія 25-річного Кирила, дитинство якого пройшло не так, як у більшості дітей, і його не можна назвати щасливим.
"Слово, що "ти мій син", я не чув ніколи, і я ніколи свідомо не називав нікого "мамою" чи "татом". "Мамочка" і "таточка" тоді у нас були вихователі, які постійно змінювалися", – поділився голова офісу дітей та молоді "ДІйМО" Кирило Невдоха
Кирило був третьою дитиною в сім'ї. Родина відмовилась від нього нібито через матеріальні труднощі. Нині він очолює Офіс дітей та молоді "ДійМо" при Міністерстві соціальної політики і допомагає тим, кого спіткала схожа доля. Кращою альтернативою інтернатам він вважає патронатне виховання.
"Ми думаємо, якщо є красиві стіни в інтернаті, ти одягнений, є п'ятиразове харчування, то в тебе все добре, адже всі потреби задоволені. Потрібен дорослий значущий, який буде постійно поряд. Вихователь не може відгукуватися постійно на потреби, тому що це не його дитина. Наприклад, хто прийде в школу і буде відстоювати тебе, коли хтось образив", – наголосив чоловік.
На думку Кирила, було б краще, щоб держава підтримувала сім'ї, які з певних причин вирішили відати своїх дітей у дитбудинки. Вчасна фінансова допомога могла б багатьох дітей залишити з біологічними батьками. Від 2017 року Міністерство соціальної політики взяло курс на деінституалізацію, тобто скорочення інтернатів у державі та залучення дітей до сімей.
"Заклади інституційного догляду – це точно не те місце, де мають зростати діти. Звичайно, найкраще – це біологічна сім'я, і ми як держава маємо зробити систему послуг, які підтримають біологічну родину, щоб зберегти її для дитини. Але якщо трапляється так, що родина не може утримувати дитину, вона не має залишатися в закладі, а отримувати альтернативну форму виховання у прийомній сім'ї, або, звичайно, найкраще – бути усиновленою", – зауважила уповноважена президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук.
Зараз у дитячих будинках та інтернатах перебувають щонайменше п'ять тисяч дітей. За словами дитячої омбудсменки, найбільша проблема в тому, що переважно забирають вихованців до десяти років. У той час, як старшим щороку дедалі важче знайти прихисток. Щоб укотре нагадати про покинутих дітей, у виставковому центрі зробили інсталяцію у вигляді телефонної будки.
Ця будка ховає в собі дев'ять історій уже дорослих людей, які провели своє дитинство в інтернатних закладах. Ці історії називають заглушеними голосами, і їх можна послухати.
Одна з них – історія 33-річного Олександра. Мати відмовилась від хлопця, коли почула висновок лікаря: ДЦП, Вовча паща та Заяча губа. Знайти сім'ю йому вдалося лише в 26. Зараз він має постійну роботу та власний будинок, а про роки в інтернаті згадувати не хоче.
"Діти чекають на маму й тата. Хотілося б бачити щасливий кінець таких історій. Щоб і війна закінчилась, і в Україні не було інтернатів, тому що інтернат – це зло", – наголосив Олександр Редчич.
Генетичні вади – головна причина, через яку бояться усиновлювати дітей. Так вважає блогерка та мати чотирьох дітей Інна Мірошниченко. Сім'я виховує двох біологічних дітей і двох усиновлених. Каже, жодних проблем у їхньому спілкуванні не було.
"Ми не проводили ніяких бесід щодо того, що де дитина з закладу і з нею треба поводитись так і так. Тому що в дитячій свідомості немає таких категорій: інтернатний чи ні. Це все діти. І вони дуже відкриті до усього. Мої біологічні діти розуміють, що дитина з закладу була чогось позбавлена, але тепер в неї є сім'я. Вони не розуміють, що щось було не так. Таке уявлення є у нас, дорослих. Дорослі сортують", – зазначила жінка.
Почути ці дев'ять історій з телефонної будки можна у четвертому павільйоні виставкового центру. Це лише невелика кількість людей, які стикнулися із самотністю. Інсталяцію створили, щоб українці не забували про співвітчизників, які ростуть без батьківського тепла.
Марія Дрозд, Олексій Тищенко, "5 канал"
Читайте також: діти під час війни потребують захисту: як пройшов саміт, ініційований Оленою Зеленською.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.