Чат-бот 'Стоп наркотик'
Чат-бот 'Стоп наркотик' 5 канал

У Харкові студенти створили чат-бота для боротьби з онлайн-наркоторговцями – як він працює

Читайте по-русски
За два тижні роботи, до чату приєдналися майже шість із половиною тисяч користувачів

Майбутні поліцейські, студенти Харківського університету внутрішніх справ, взялися боротися з наркоторговцями, які розповсюджують заборонені речовини через інтернет. Створили чат-бот-програму, яка відстежує злочинців у популярному месенджері Телеграм. За допомогою програми курсанти формують базу даних, аналізують сторінки та передають інформацію правоохоронцям. Про перші результати - Оксана Нечепоренко розповість.

Олена Овчиннікова – одна з активістів, які борються з розповсюдженням наркотиків. Каже, написи на будівлях - пряма реклама сайтів заборонених речовин. І нині її можна знайти мало не на кожному будинку.

"Чому це так страшно, тому що немає контакту безпосередньо покупець продавець. Будь-яка людина заходить, проплачує це і висилається інструкція – куди піти і  під який кущ заглянути. Де найти наркотики. І хто вийме це чи 14 річна людина чи це доросла людина", - пояснює директор благодійної організації "Харківський благодійний фонд "Парус".

Як боротися з наркоторгівцями в інтернеті, знають два студенти - майбутні поліцейські, які спеціалізуються на кіберзлочинності.

"Мій друг Владислав, займається програмуванням. І в нас виникла ідея створити бота, за допомогою якого можна вирішувати ці питання в тому плані, щоб зменшувати кількість розповсюджування наркотиків, а саме в мереже Інтернет", - пояснює Денис Дацюк, співавтор ідеї чат-боту.

Саме Телеграм найчастіше використовують наркоторгівці для розповсюдження товару. На розробку та тестування чат-бота у хлопців пішло півтора місяця. У ньому будь-який користувач може поскаржитися на підозрілі сторінки онлайн-магазинів, відправити фото з намальованими на стіні лінками та зазначити геолокацію цих місць.

"Бачимо, що це крамниця, працює в Бердянську, Дніпро, Енергодар, у Запоріжжі навіть більший вибір. Далі натискаю – поскаржитися, репорт, обираю, що це інша причина. Не та, яка передбачена розробниками. Пишу англійською, що продаж наркотиків і відправляю скаргу. Виходжу з наркокрамниці і ставлю звіт, що я поскаржився", - демонструє викладач, як працює бот.

Щодня до чат-бота надходить більш як пів сотні повідомлень. Курсанти перевіряють кожне.

"Найголовніше - це було як все це автоматизувати. Тому що дуже швидко почали з’являтися нові користувачі, і кожен користувач шле як мінімум одне посилання і все треба фільтрувати", - пояснив Владислав Лактіонов, один зі співавторів ідеї.

"Якщо ми впевнились, що це магазин, який розповсюджує наркотики, ми публікуємо його в наш бот, який розсилає тим, хто підписався на розсилку. Поскаржтесь, будь ласка, не ігноруйте", - закликає співавтор.

За два тижні роботи, до чату приєдналися майже шість із половиною тисяч користувачів. Розробники кажуть: що більше надходитиме скарг на сторінки магазинів із продажу наркотиків, то швидше вони блокуватимуться. А це завдасть неабияких збитків наркоторговцям.

"Вони витратили певні кошти, щоб найняти графітчика, який рекламу розповсюдив, наліпки розмістити по місту, а активісти заблокували ці інтернет-крамниці, і їм наркозловминсикам доведеться ще раз робити вже з новими адресами, витрачати кошти і їх робота стає менш привабливою, вони втрачають кошти і не отримують прибутки",- припускає Олексій Рвачов, викладач кафедри Кібербезпеки факультету Кіберполіції Харківського університету внутрішніх справ.

За допомогою чат-бота вже заблокували 14 онлайн-крамниць. Усю зібрану інформацію розробники передають правоохоронцям.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Клятву було читати хвилююче": близько 2 тис. курсантів морської академії склали присягу
Наступний матеріал
"Портнов сьогодні вище, ніж Труба в ієрархії впливу": які держоргани пришвидшують капітуляцію – "СтопРеванш"

Аваков запропонував продавати в Росію наркотики, вилучені в Україні

"Метадон під йогуртом": поліція Києва викрила мережу з продажу важких наркотиків

Як наркобарон Сільвер утік з "Борисполя" – у мережі з'явилося відео з камер спостереження

СБУ затримала ізраїльського "наркокороля", який втік під час екстрадиції до Ізраїлю

СБУ проґавила ізраїльського наркобарона: Завгородній спрогнозував, які будуть наслідки

В Україні розшукують ізраїльського "наркокороля", який втік під час депортації