Булінг
Булінг Фото з відкритих джерел

"Ти що, не міг відповісти?": масштаби проблеми булінгу в Україні – сюжет

Освітяни переконують, що агресії серед школярів не побільшало, просто тепер статистику не замовчують, як це було раніше

Майже 40 тисяч школярів торік поскаржилися на булінг – такі дані Міністерства освіти. У ЮНІСЕФ – дитячому фонді ООН – наводять іншу статистику, з агресією чи цькуванням у школі стикалися майже 70% українських школярів. Міносвіти обіцяє до початку навчального року розробити спеціальний алгоритм дій для вчителів. А психологи закликають батьків бути уважнішими до своїх дітей і не замовчувати випадки насильства.

Старший син телеведучої Яніни Соколової став жертвою булінгу. Про знущання старшокласників над Миколою мама дізналася під час канікул, коли поцікавилася, чи скучив він за школою.

"Коля мені розповів, мій семирічний син, першокласник, що ці хлопці приходили в туалет. Заходили в кабінку, а так як першокласники не мають права мати "шпінґалет" на дверцята, відповідно, зайти може будь-хто. Вони знімали на телефон і, цитуючи Колю, казали "ти станєш звєздой ютьюба". Тобто вони знімали, як дитина справляє свою нуджу в туалеті", – розповідає мати школяра.

Головне – не замовчувати ситуацію, наголошують психологи. Оскільки замовчування проблему не розв'яже.

"Дуже часто батьки через той сором, що їх накриває через їхню дитину (і в тому випадку, коли цькують їхню дитину, і у тому випадку, коли чиясь дитина знущається над іншими) вони цей сором перекладають на дитину. "Ти що, не міг вдарити?", "ти що, не міг раніше сказати?", або "чого ти до всіх лізеш?". Дитина від того ще більше закривається, цей комплекс ще більше розвивається. Тому обов’язково треба підтримувати дитину", – зауважує психотерапевт Юлія Крижанова.

Одна з резонансних історій недитячої жорстокості школярів сталася нещодавно в Одесі. Підлітки побили свою ровесницю неподалік від школи. Весь процес фільмували. За справу взялася поліція.

"У цьому інциденті задіяні діти з різних навчальних закладів, що дає нам певний сигнал для тривоги. Необхідно провести роботу в усіх школах міста Одеси з початком навчального року. Зараз канікули, зібрати дітей не можемо, тому ця робота буде проведена, як тільки діти приступлять до навчального процесу", – запевнила директорка департаменту освіти і науки Одеської міськради Олена Буйневич.

Одеський випадок не поодинокий в Україні.

У 2016 році Україна посідає 9-те місце серед сорока двох країн за відсотком жертв булінгу серед 15-річних, повідомили у Всесвітній організації охорони здоров’я. За даними "ЮНІСЕФ Україна", торік 67% дітей стали жертвами булінгу. Майже половина з них не зверталася по допомогу. У Міністерстві освіти також підрахували, торік на цькування поскаржилися 40 тисяч дітей.

Освітяни переконують, що агресії серед школярів не побільшало, просто тепер статистику не замовчують, як це було раніше. А для вчителів у профільному міністерстві хочуть розробити спеціальний алгоритм дій.

"Для того щоб кожен вчитель знав, що таке булінг, вмів його розрізнити, побачити. Рефлексувати на те, що він випадково помітив, що діти десь групуються. Виявляють насильство один до одного, агресію. Ми хочемо розробити чіткий алгоритм, як діяти і куди звертатися в такій ситуації", – пояснює генеральний директор директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН Лариса Самсонова.

Змінити ситуацію міг би законопроект, який уже зареєстрували у Верховній Раді. Згідно з ним, за насилля над неповнолітніми пропонують штрафувати до трьох із половиною тисяч. А якщо вчитель намагається приховати ситуацію, то на нього може чекати покарання – стягнення майже на дві тисячі гривень. Однак законопроект не пройшов ще й комітетського обговорення.

Сергій Барбу, Василь Дмитрієв, Сергій Новіков, "5 канал"

Попередній матеріал
"Якась гидота була": подробиці отруєння 26-ти дітей поблизу Львова
Наступний матеріал
У ГПУ розповіли про подальші дії слідства щодо звільненого з колонії РФ Костенка
Loading...

Протидія насильству: в Одесі для школярів проведуть виховні бесіди на початку навчання

Мін'юст розпочинає інформаційну кампанію "СтопБулінг"

"Щось трапилося в природі": батько ґвалтував власну 15-річну доньку з ДЦП

Поліція з'ясувала, чому підлітки в Одесі жорстоко побили дівчину

Насильство в дитячому притулку Волині: поліція відкрила провадження проти вихователів

Благородний вчинок: на Львівщині троє школярів сумлінно відшукали власницю загублених речей