ДАП
ДАП 5 канал

"Трималися на силі волі й адреналіні": спогади "кіборгів" про захист Донецького аеропорту

Оборона летовища тривала 242 дні – скільки захисників полягли за цей час, офіційної статистики немає й досі

Противник назвав їх "кіборгами" за те, що тримали оборону довгі місяці – у спеку й холод, бувало без води та харчів. ДАП – 242 дні героїзму. У роковини підриву бойовиками перекриття терміналу, оборонці летовища розповіли "5 каналу" про своїх загиблих товаришів, та що для них символізує Донецький аеропорт.

"Після першого підриву стіни як змело. Перед нами, у центральному залі, утворилася прірва. Тобто вони перший день підірвали центральний зал перед нами", – згадує Володимир Кутя. Горіла бронетехніка, усе навколо було зруйновано, десятки поранених та вбитих.

Він один із останніх українських військових, який покинув Донецький аеропорт, коли захищати там уже було нічого: "Вийшли ми десь о 1-й годині, вже 21 числа. Зранку приїхали хлопці із 79-ї на БТР забрали нас у Водяне. І об 11:30 я вже був у Києві. Тут я ще пам'ятаю широкомасштабні бойові дії, а тут я вже у тихому мирному Києві, вдома у мами їм пиріжки".

Новий термінал аеропорту Сергія Прокоф'єва відкрили в Донецьку в травні перед стартом Євро-2012. Таке будівництво коштувало державі 7 млрд гривень. Летовищем ще встигли скористатися понад 1 млн пасажирів. Проте "Русская весна" і самопроголошена "ДНР" поставили крапку в мирній історії аеропорту.

Тоді, наприкінці травня, група озброєних російських найманців зайняли підходи до летовища і проникли в новий термінал. Утім, лише за лічені години їх звідти вибили кіровоградські спецпризначенці. Відтоді ще вісім місяців цей стратегічний об'єкт залишався під контролем української армії.

Він точно знав куди приїхав – в аеропорт просто рвався. "Кіборг" Павло Васєчкін у грудні 2014-го два тижні обороняв летовище. Його та побратимів мобілізували за однією з хвиль. Разом із професійними військовими вони тримали оборону аеропорту: "Вчителі та якісь гірники. Я не знаю, люди різних професій, деякі зі студентської лави пішли на фронт".

Але каже, шквальні обстріли бойовиків витримували на силі волі та адреналіні. Один його побратим загинув. Відтоді аеропорт мав для них не лише стратегічне значення.

"Як незламності українського духу був символом. Він показав, що не наскільки наш противник, Росія, вона сильна, всемогутня, як вони думають, і як вони афішували на весь світ. Термінал показав, що є люди, у яких є мета", – згадує Васєчкін.

Від початку 2015-го захисники аеропорту перебували майже в повному оточенні. У цей час бойовики підірвали перекриття між поверхами. Багато військових тоді загинули або були поранені під уламками. Оборона летовища тривала 242 дні. Скільки захисників полягли за цей час, офіційної статистики немає й досі. Деякі з їхніх особистих речей нині зберігаються в Національному музеї історії України в Другій світовій війні.

"Мы будем жить" – підписали жилетку із Донецького летовища самі "кіборги" ще за місяць до тих сумнозвісних подій. Фрагменти героїчної оборони Донецького аеропорту можна побачити чи в музеях, чи на сторінках книжок. Дорога додому для захисників летовища пролягала або через поранення, або через полон. Ці історії й досі можна почути із вуст самих "кіборгів", які вистояли, але повернулися не всі.

М.Солонар, С.Клименко та І.Костюк, "5 канал"

"Впевнено поплив убік Донецького аеропорту": як в Адвіївці запускали 20-метровий прапор України

/
/
/
/
/
/
Запуск прапора у Авдіївці
/
Запуск прапора у Авдіївці
/

Попередній матеріал
"Били запалювальними по хатах": провокуючи бійців ОС, бойовики обстріляли Жованку
Наступний матеріал
"Україна – єдина": як Київ з живого ланцюга розпочав святкування Дня Соборності – включення
Loading...

На Донбасі схопили юного бойовика, що три роки "служив" на блокпосту "Горинич"

У Бориспільському аеропорту в пам'ять про "кіборгів" зіграв військовий оркестр – включення

16 порушень режиму тиші: штаб зафіксував, з якої зброї гатили бойовики минулої доби

242 символічні свічки: у Дніпрі "кіборги" та родичі загиблих вшанували оборонців ДАП

Панахида за "кіборгами": у Михайлівському Золотоверхому вшанували оборонців ДАП

Терористи глушать безпілотники СММ ОБСЄ, що проводять аеророзвідку на сході