Третя хвиля пандемії COVID-19: що коїться в переповнених лікарнях України

Лікарня 5 канал / Час. Підсумки тижня
В Україні чи не щодня фіксують нові рекорди захворюваності на коронавірус

В Україні не буде локдауну, заявив міністр охорони здоров'я. А буде, точніше, вже діє, адаптивний карантин, який передбачає суворі обмеження. Та деякі міста пішли своїм шляхом, як-от столиця і Львів. І обмежили містян у перебуванні в громадських місцях. І це не дивно, бо країна минулого тижня побила рекорд у кількості інфікованих коронавірусом. Зафіксовано 15 053 випадки за добу. Такої цифри ми не мали від початку року.

У РНБО також заявили, що найближчим часом проведуть спеціальне засідання і зберуться саме на тему стрімкого поширення вірусу в країні. А МОЗ застерігає, що мутований різновид коронавірусу, так званий "британський" штам, уже розлетівся по всій країні. Вчені доводять, що "британський" штам приблизно на 64% смертоносніший за ті варіанти, які існували раніше. Крім того, він легше передається. Тому будьмо обачними. Що коїться в переповнених лікарнях нашої країни, чому пандемія так лютує і головне – коли відступить, – у сюжеті "Підсумків тижня".

Стефанія Дацко – одна з майже півтори сотні пацієнтів Новояворівської лікарні, які намагаються подолати коронавірус. Нині медзаклад заповнений вщерть. Не можуть впоратися з навантаженням і лікарні обласного центру. В деяких реанімаціях людей більше, ніж місць.

"Ми вже перевищили ліжкозайнятість більш як на 100%", – зазначила завідувачка відділення реанімації Лікарні швидкої допомоги Львова Наталія Матолінець.

І Львівщина не єдина, де коронавірус розгулявся на повну. Прем'єр-міністр уже заявив, що у країні третя хвиля вірусу. Підтверджують це й розрахунки науковців.

"Ми зараз продовжуємо перебувати навіть не на піку третьої хвилі. Тільки в деяких областях, звідки вона починалася, Закарпатської і Івано-Франківської області, можна казати, що там більш-менш наступає стабілізація. Решта країни ще на зльоті", – розповів голова робочої групи з математичного моделювання НАН України Ігор Бровченко.

Уже зараз ця хвиля потужніша за ту, що була восени. Якщо на піку попереднього зростання щодоби помирало 200-210 людей, то зараз цифри вже більші й можуть досягти 300 смертей на добу. Пік цієї хвилі очікують за кілька тижнів – на початок квітня.

Лікарня
Лікарня5 канал / Час. Підсумки тижня

"Зростання продовжується дуже швидко й нас очікують нові антирекорди кожного тижня ще
щонайменше протягом 2-3 тижнів", – додав Бровченко.

Ситуацію, яка склалася в країні після року пандемії, ускладнює ще й новий штам коронавірусу, так званий "британський". Він передається швидше за попередника. Та й попередник, звичайний COVID-19, тепер помолодшав і став агресивнішим.

"Хворіють молоді люди, й часто бувають навіть тяжкі випадки. Діти почали хворіти середним ступенем тяжкості й навіть почали потрапляти в реанімаційні відділення", – наголосив епідеміолог Андрій Александрін.

У семи містах, зокрема столиці, заявили, що не витримують навантаження і запровадили посилення карантину. Розвантажуючи медичну систему, вбивають бізнес, – відразу обурилися підприємці й вийшли на мітинги.

"Бізнес знищився на 50%, оренду немає чим платити. У клієнтів грошей немає", – розповіла приватна підприємиця Людмила Лисенко.

Та дотримуватися суворих обмежень доведеться, бо столиця таки опинилася в "червоній" зоні. Такого самого забарвлення Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська та Чернівецька
області. 12 регіонів – "помаранчеві", решта областей – у "жовтій" зоні. Карта палає червоним і жовтогарячим, і такого згущення барв на ній не було давно. Та чи стане це підставою для загальнонаціонального локдауну? Інфекціоніст Федір Лапій каже, що суворі обмеження необхідні, адже медична система перевантажена.

"Ми можемо збільшувати кількість місць для госпіталізації, перепрофільовувати місця в лікарнях, розгортати мобільні госпіталі. Це абсолютно правильно, але для будь-якого медичного закладу треба мати ще й персонал, який так само хворіє, на превеликий жаль. В цьому і є основна проблема, й потреба запроваджувати певні обмеження, щоби зменшити кількість хворих", – пояснив він.

Щеплення від коронавірусу
Щеплення від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Та у профільному комітеті парламенту вішати замки на двері громадських закладів не поспішають. Чекають, поки червоного на мапі стане ще більше.

"Це можливо, якщо в "червоній" зоні опиниться більше ніж 13 областей", – заявив очільник комітету Михайло Радуцький.

Запобігти поширенню вірусу мала би передовсім вакцинація. Але вона розпочалася із запізненням. І, здебільшого, відбувається кволо. Але не в цій столичній лікарні. Одні за одними до кабінету щеплень заходять медики. В цьому закладі здебільшого відмов немає. Але ця лікарня радше виняток, ніж правило. Бо медики масово відмовляються вакцинуватися. Офіційний аргумент – бо вже перехворіли коронавірусом, тож мають антитіла. А є медзаклади, як-от одна з лікарень у Чернівцях, де вакцинуватися не погодився жоден працівник. А якщо до таких гуртових демаршів медиків додати ще й надто повільні темпи імунізації, то життя під замком не уникнути, кажуть експерти.

"На сьогодні бачимо, що на 40-мільйонну країну в нас вакцинується, ну не знаю, то 3, то 5 тисяч людей, це ні про що, ми такими темпами будемо вічно вакцинувати людей", – зазначив Александрін.

Схоже, помітили це і в парламенті. Міністра викликали на килим.

"Ви нам заважали весь цей час: своїми фейками, маніпуляціями, які ви розповсюджуєте постійно, і в тому числі щодо вакцинації", – заявив Максим Степанов.

Закиди від депутатів чільник МОЗ не сприймає. А головний санітарний лікар взагалі повільні темпи вакцинації називає свідомим планом. Лише у п'ятницю вийшли на 10 тисяч щеплень на добу, хоч обіцяли такі показники в перший тиждень місяця. Загалом станом на 18 березня вакцинували майже 93 тисячі людей. Для порівняння, у сусідній Польщі обидві дози вакцини від коронавірусу отримали більш ніж 1,5 млн людей, а щеплення першою дозою – понад 2,8 млн, хоч вакцинацію там почали лише на місяць раніше.

Вакцинація
Вакцинація5 канал / Час. Підсумки тижня

В Україні ж поки що завершується лише перший етап вакцинації. Щеплять медиків, які лікують
хворих на коронавірус, бригади швидкої допомоги, працівників лабораторій, мешканців та персонал будинків для людей похилого віку, військовослужбовців в ООС. Тільки-но щеплять їх, перейдуть до наступних етапів.

"Це вже й інші медики, це вже інші представники силових структур, це і соціальна сфера, це і ті особи, які мають хронічні захворювання, люди похилого віку. В першу чергу потрапляють 80+. Уже на наступних етапах – 60+. І також ті люди, які мають хронічні захворювання", – наголосив завідувач відділу імунізації центру громадського здоров’я Олександр Заїка.

Але поки що всі ці категорії українців можуть вакцинуватися поза чергою зараз хіба що надлишковими дозами. Що це означає? У флаконі є десять доз, які потрібно використати впродовж 6 годин. Якщо хтось відмовився, цей препарат можна ввести комусь іншому.

Федір Лапій, член Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики, каже: "У вас залишилися дози, у лікарні є не медичний персонал, є леді ліфтерка, є сантехнік, є електрик. Немає жодних проблем, щоб охопити не медичний персонал цього медичного закладу".

Насправді абсолютно безболісно й дуже швидко. Є сподівання, що це стане початком кінця пандемії й усі ми будемо здоровими. Та поки що Україна лише на початку цього шляху. З переповненими лікарнями, по суті локдауном у мегаполісах. Сотнями лікарів, які відмовляються від уколів, і тисячами українців, які, навпаки, хочуть щепитися, але поки що не мають доступу до вакцини.

Ірина Саєвич, Віктор Сніжко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Політичної біжутерії не ношу!": поетеса Ліна Костенко стала музою для відомих українських музикантів
Наступний матеріал
Нові штрафи за порушення ПДР: які шанси уникнути покарання
Loading...