5 канал

Трансплантація серця: скільки українців чекають на "друге народження"

Мало не тисяча українців нині потребують термінової пересадки сердця, тоді як за усі роки незалежності таких операцій в Україні - від неродинного донора - було зроблено лише вісім. І не тисяч вісім, а просто - вісім. То ж ті, кому операція потрібна, зараз їдуть до Білорусі чи Індії

Проте чимало з тих, хто коштів не має і чекає грошової допомоги від держави - помирають у черзі за новим серцем. І медики, і пацієнти переконані - новий законопроект "Про трансплантацію", який уже понад рік не можуть розглянути в другому читанні, дозволить рятувати удома набагато більше українців. І це буде набагато дешевше.

Сім років тому через ускладнення після грипу Федорові Кіщуку діагностували серцеву недостатність. Чоловікові було важко дихати та рухатись, єдине, що могло врятувати - це трансплантація серця. Понад два роки Федір стояв у черзі на операцію в Білорусі. А півтора місяця тому в його грудях забилося нове серце. 

"Очі відкрив - живий, уже добре. Більше-менше мій організм був підготовлений до такого. Там лікування і звідти вже я тут - находжусь на обслідуванні, на контролі, на аналізах", - розповідає Федір Кіщук. 

Свого шансу на друге народження чекає Роман Сотник. Уже понад рік чоловік майже не покидає палати, бо цілодобово прив'язаний до крапельниці.

“Ходити не можеш, взути нічого не можеш, задишка - страшенна. Вже в 2012 році сказали, що треба ставити дефибрилятор, і в 2017 році поставили вже другий - ситуація критична - треба їхати на пересадку серця”, - розповідає Роман Сотник.

Такі операції українським пацієнтам проводять у Білорусі та Індіїі. Пересадка серця коштує від ста тисяч доларів. В Україні ж це обійшлося би в декілька разів дешевше.

У холі інституту серцево-судинної хірургії імені Амосова уже створюють святковий настрій, а от найкращим новорічним подарунком, кажуть лікарі, для їхніх найтяжчих пацієнтів стало б ухвалення нового законопроекту "Про трансплантацію", який уже понад рік припадає пилом у стінах Верховної Ради.

Понад тисяча невиліковно хворих сердечників щороку потребують трансплантації, але за останнє десятиліття в Україні не провели жодної. Найважливіша перепона, стверджують лікарі, недосконале законодавство. Нині діє презумпція незгоди, тобто - вилучити орган у потенційного донора, в якого констатували смерть головного мозку, можна лише після письмової згоди родичів. У новому ж законопроекті передбачено навпаки - якщо впродовж двох годин родичі не пишуть відмову, можна вилучати орган. Під контролем правоохоронців, щоб уникнути обвинувачень у чорній трансплантології.

“У законі чітко вказано, хто що робить, хто чим займається, в законі написано і про координаційний центр, без якого нічого не піде. Про реєстри, про список очікувань, тощо. Без закону організувати роботу великої системи для всієї країни було б важко. Неможливо. Тому він є супернеобхідний”, - наголошує заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський.

Утім, лише закону - недостатньо, необхідно, щоб суспільство підтримувало ідею. Нещодавно глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук заявив, що готовий після смерті стати донором, адже це один із проявів любові до ближнього.

Леся Головата, Андрій Третяк, "5 канал".

Попередній матеріал
Одна з найбільших синагог у Західній Україні: сьогодення
Наступний матеріал
На Подолі знову горів історичний будинок
Loading...
Акція під АПУ: чого вимагали активісти та до чого закликали

Акція під АПУ: чого вимагали активісти та до чого закликали

"Куля влучила у лоба": до Дніпра санавіація доправила дуже "тяжкого" бійця АТО

"Куля влучила у лоба": до Дніпра санавіація доправила дуже "тяжкого" бійця АТО

Фітобар, масаж, грязеві ванни: у Вінниці відкрили новий корпус госпіталя для бійців АТО

Фітобар, масаж, грязеві ванни: у Вінниці відкрили новий корпус госпіталя для бійців АТО

Рідкісна хвороба: Данило Бачишев потребує допомоги

Рідкісна хвороба: Данило Бачишев потребує допомоги

Вивозили підлітків у Москву "на органи": гучне затримання в Києві

Вивозили підлітків у Москву "на органи": гучне затримання в Києві

У Сумах бійці спецпідрозділу КОРД здали кров для онкохворих дітей

У Сумах бійці спецпідрозділу КОРД здали кров для онкохворих дітей