Теракт 11 вересня 2001 року у США: історія собаки, який врятував свого господаря від загибелі та маловідомі факти трагічного дня

Теракт 11 вересня 2001 року у США колаж 5.ua
Сьогодні, 11 вересня, Сполучені Штати Америки та весь світ вшановують пам'ять жертв терористичного акту, який стався у Нью-Йорку 2001 року. Тоді, за різними даними, загинуло близько трьох тисяч осіб і ще більш як шість тисяч – дістали поранення

Хронологія подій

 • Уранці 11 вересня 2001 року чотири групи терористів-смертників загальною кількістю 19 осіб захопили чотири пасажирські авіалайнери, що належали двом великим авіаперевізникам США (United Airlines і American Airlines).
 • Літак"Боїнг" 767-200 (рейс 11 American Airlines) о 8:46 за місцевим часом врізався в північну сторону північної вежі Всесвітнього торгового центру (ВТЦ-1) на рівні 94-98 поверхів.
 • Літак "Боїнг" 767-200 (рейс 175 United Airlines) о 9:02 врізався в південну сторону Південної вежі (ВТЦ-2) приблизно на рівні 78-85 поверху.
 • Літак "Боїнг" 757-200 (рейс 77 American Airlines) о 9:37 врізався в будівлю Пентагону.
 • Літак "Боїнг" 757-200 (рейс 93 United Airlines) о 10:03 впав на поле в південно-західній частині Пенсильванії, поблизу міста Шенксвілл. Імовірно, падіння відбулося в результаті боротьби, яка стала наслідком спроби пасажирів і членів екіпажу повернути контроль над літаком. Вважається, що ціллю терористів була будівля Капітолію.
 • У результаті цього Південна вежа (ВТЦ-2) обвалилася приблизно о 9:56, після пожежі, що тривала 56 хвилин. Північна вежа (ВТЦ-1) впала о 10:28, після пожежі, що тривала 102 хвилини.
 • 11 вересня було приведено в стан підвищеної готовності Систему екстреного сповіщення (EAS), але її так і не було використано. Також було виконано плани з підтримки діяльності уряду в надзвичайних ситуаціях і плани евакуації національних лідерів.
 • Очищення території від уламків будівель тривало аж до травня 2002 року, Пентагон було відремонтовано протягом року після теракту.
 • Замах на Всесвітній торговий центр став першою настільки масштабною операцією подібного типу і спричинив більше жертв і матеріальних втрат, ніж будь-який інший теракт в історії США і всього світу. Унаслідок нападу загинуло 2996 осіб, більше як 6000 осіб дістали поранення, інфраструктура зазнала збитків на суму не менш як 10 млрд доларів США.
11 вересня у США, Нью-Йорк
11 вересня у США, Нью-ЙоркDepositphotos

Жертви теракту серед українців

Було достеменно встановлено, що серед жертв теракту є 12 осіб українського походження:

 1. Олена Белеловська (Україна, Київ), емігрувала до США в 1993 році;
 2. Олександр Брагінський (Україна, Одеса), емігрував до США в 1979 році;
 3. Марина Геруберг (Україна, Одеса), емігрувала до США в 1984 році;
 4. Геннадій Боярський (Україна, Львів), емігрував до США в 1978 році;
 5. Юрій Мучинський (Україна), емігрував до США в 1994 році;
 6. Володимир Савінкін (Україна, Одеса), емігрував до США в 1996 році;
 7. Борис Халіф (Україна), емігрував до США в 1979 році;
 8. Людмила Ксідо (Україна, Одеса), емігрувала до США в 1979 році;
 9. Ігор Зукерман (Україна), емігрував до США в 1992 році;
 10. Тетяна Бакалінська (Україна, Біла Церква), емігрувала до США в 1994 році;
 11. Іван Скала, українець, народився у США;
 12. Олег Венгерчук, українець, народився у США.
Національний меморіал та музей 11 вересня
Національний меморіал та музей 11 вересняDepositphotos

Хто винен у теракті

У теракті підозрювали багатьох осіб (у тому числі й американські владні структури та антиглобалістів). Остаточно звинувачення впало на "Аль-Каїду" та її керівника Осаму бен Ладена.

29 жовтня 2004 року арабський телеканал "Аль-Джазіра" показав виступ Осами бен Ладена, у якому він узяв на себе відповідальність за замахи 11 вересня 2001 року і погрожував їх повторенням. Він засвідчив, що теракт в США був боротьбою за свободу.

1 травня 2011 року президент США Барак Обама оголосив, що Осама бен Ладен був вбитий пострілом у голову спеціальним загоном американців, що працював за прямим наказом Барака Обами, і провів операцію в Абботтабаді, Пакистан, за 100 км від Ісламабаду, підтверджуючи попередні заяви офіційних осіб США. Проте повідомлення про обставини смерті піддавалися сумніву з різних сторін.

Осама бен Ладен
Осама бен ЛаденDepositphotos

Маловідомі факти про теракт 11 вересня

 • Кількість дітей, котрі втратили своїх батьків після теракту, становить 3051 особу.
 • Споживання алкоголю в Нью-Йорку протягом кількох тижнів після теракту збільшилося на 25%, споживання тютюну зросло на 10%, марихуани – на 3,2%. Втім збільшилася і відвідуваність церков та синагог – на 20%.
 • Загальна вартість творів мистецтва, котрі були знищені внаслідок теракту, перевищує 100 млн доларів США, серед яких картини Роя Ліхтенштейна, роботи Пабло Пікассо та Девіда Хокні.
 • Пожежникам знадобилося 100 днів, щоб погасити всі осередки пожеж, які були викликані атакою на ВТЦ.
 • Серед 1 млн тонн уламків та сміття рятувальники знайшли 437 годинників, 144 обручки та багато інших коштовностей.
 • Чорні скриньки літаків, що врізалися у будівлю Пентагону, знайшли 12 вересня 2001 року, втім жодного запису із цих скриньок розшифрувати не вдалося.
 • У пісні гурту Pianoбой "Простые вещи", зокрема, є такі слова: "Не заметили затмения лунного, и падения двух башен в сентябре".
 • Роман "Страшенно голосно і неймовірно близько" Джонатана Фоера, у якому йдеться про хлопчика, батько якого загинув під час теракту, отримав вісім літературних нагород: бестселер The New York Times, Премія музею Вікторії та Альберта, 25 книг The Village Voice, Премія АБА (2006), шорт-лист Дублінської премії, Prix des libraires du Québec for Lauréats hors Québec, Luisterboek Award та Премія АБА (2009).
 • Одним з маловідомих героїв цього дня став пес-поводир, лабрадор Розелла, який вивів свого сліпого господаря з 78-го поверху Північної вежі.
Національний меморіал та музей 11 вересня
Національний меморіал та музей 11 вересняDepositphotos

Рятівниця Розелла

Собака Розелла спала під робочим столом свого господаря Хінгсона на 78-му поверсі у першій вежі Всесвітнього торгового центру. У цей час почалася атака – літак вдарив приблизно п'ятнадцятьма поверхами вище. Розелла спокійно допомогла Хінгсону знайти сходи, незважаючи на дим, розгубленість і шум навколо неї.

Вона повела свого власника та ще 30 людей на сходи у вежі. Спустившись на половину відстані, вони пройшли повз пожежників, які прямували вгору, і Розелла навіть зупинилася, щоб привітатися. Спуск зайняв трохи більше години. Одразу після того, як люди вийшли, вежа обвалилася.

Пізніше Хінгсон розповів: "Поки всі бігали в паніці, Розелла повністю зосередилася на своїй роботі, у той час як навколо падали уламки і навіть вдаряли нас, Розелла залишалася спокійною".

Після того, як Розелла привела свого власника на безпечну відстань до станції метро, вона поводилася так, ніби нічого важливого не сталося.

26 червня 2011 року Розелла померла від хвороби нирки. На її честь Хінгсон написав книгу про їхній досвід 11 вересня під назвою "Громовий собака: справжня історія сліпої людини, його собаки-поводиря і тріумфу довіри". Розелла посмертно названа американським собакою-героєм 2011 року.

Розелла та Хінгсон (врятовані 11 вересня)
Розелла та Хінгсон (врятовані 11 вересня)колаж 5.ua

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що в Техасі чоловік з автомата розстріляв відвідувачів шкільного ярмарку.

Також дивіться фотогалерею за темою:

"Вулиці потопають у квітах": Нова Зеландія вшановує жертв кривавого теракту – ФОТО

Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, нападник
/
Нова Зеландія, нападник
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба
Нова Зеландія, жалоба
/
Нова Зеландія, жалоба

Попередній матеріал
Примусова мобілізація окупантів: як її уникнути і що робити, якщо "загребли"
Наступний матеріал
"Мусив під нацистським конвоєм палити тіла своїх дітей": Бабин Яр – жах того, хто вижив після розстрілу
Loading...