Стрес
Стрес Depositphotos

Супрун розповіла, чим небезпечний стрес і як його подолати

  Коли гострий стрес надовго стає супутником нашого життя – це дуже небезпечно

  В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла про те, чим небезпечний стрес і пояснила, як він виникає.

  Як зазначає чільниця МОЗ, стрес – це відповідь організму на раптові зміни довкола, коли він вирішує, що щось загрожує безпеці чи комфорту.

  "Наш мозок працює як своєрідний менеджер стресу. Його підкоркові структури та наша свідомість посилають сигнали про небезпеку в гіпоталамус. Це невеличка частина мозку, що диригує гормональні, біохімічні і деякі поведінкові процеси в тілі. Він запускає виділення гормонів адреналіну та кортизолу, що активує симпатичну ланку автономної нервової системи. Вся ця ланка подій і викликає кінцеву реакцію – "бий чи тікай", – пояснює Супрун.

  Під час гострого стресу прискорюється серцебиття, розширюються зіниці та підвищується рівень глюкози в крові. Наприклад, коли на небезпечній близькості поряд проноситься авто. Зазвичай він допомагає швидко зреагувати на небезпеку та встигнути захиститися.

  "Але коли такий стрес стає надовго супутником нашого життя – це вже дуже небезпечно", – попереджають у МОЗ.

  Зокрема, через надмірний стрес підвищується ризик появи хронічних хвороб; ми погано спимо, втомлюємося, починаємо їсти малопоживну їжу чи переїдаємо. Крім того, люди частіше вживають алкоголь і надмірно курять.

  Уляна Супрун також ділиться порадами, як протидіяти стресу:

  • Намагайтеся лягати спати і прокидатися в однаковий час. Аби покращити якість сну, не користуйтеся електронними пристроями, уникайте переїдання, вживання кофеїну та алкоголю перед сном;
  • Знайдіть підтримку. Близькі та рідні, які розуміють ваш стан, можуть допомогти розмовою чи справитися з побутовими завданнями;
  • Будьте фізично активні. Від занять спортом виділяються ендорфіни, серотонін, дофамін та ендоканабіоноїди – сполуки, що дарують нам щастя, задоволення та ейфорію. Тобто покращують настрій;
  • Харчуйтеся правильно. Не пропускайте прийомів їжі, але не переїдайте. Науковці радять обов’язково споживати жирну рибу, горіхи, яйця, нерафіновані злаки та багато свіжих овочів.

  Попередній матеріал
  "Трамп підштовхнув": з'явилися перші подробиці майбутньої зустрічі Меркель і Путіна – AP
  Наступний матеріал
  Над Києвом помітили військові винищувачі – пояснення від Міноборони