Супрун радить: панамки від сонця – необхідність чи міф

Панамка Кадр із фільму
Ви носите влітку капелюхи?

Колишня очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун пояснює, головний убір у спеку – це обґрунтована порада чи ще один міф.

Змалку ми чуємо, що треба носити панамку, аби не було сонячного удару. А потім ми виростаємо, і ходимо влітку просто так, і ніби все гаразд.

За словами лікарки, влітку голову захищає не лише панамка, і самим лише прикриттям голови в спеку не обійтися. Від сонця і високої температури потрібно захищатися комплексно, але правильно дібраний захист голови в цьому може суттєво допомогти.

Капелюхи
Капелюхиecemella.com

"Різні народи, життя яких повне сонця, не дарма вигадали тюрбани, брилі, очіпки, парасолі (до речі, це слово в іспанській означає "для сонця"), "арафатки", коркові шоломи та бейсболки, аби закривати голову від сонця. Літнім полуднем сонячне проміння спрямовано перпендикулярно до землі, тому тіні короткі і сонце пече в голову та плечі", – пише Супрун.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

Учені довели, що безпосереднє та тривале нагрівання голови призводить до погіршення координації рухів та когнітивних здібностей. Це значить, що можна впасти, не впоратися з управлінням транспортного засобу чи робочого приладдя.

Причина полягає в тому, що саме нейрони мозочка – ділянки мозку, що відповідають за координацію рухів, гинуть під час сонячного і теплового ударів.

Лікарка розповідає, що досить довго дослідження впливу спеки на стан здоров'я людей були зосереджені довкола температури і запобігання перегріванню. Чи світить сонце при цьому на голову, до уваги не брали, і вважали носіння головних уборів лише чимось традиційним. Та справді важливо, аби ультрафіолетове випромінювання не потрапляло на голову. Що захищатиме череп та мозок – особливого значення нема за одним винятком. Коли мова йде про безпеку праці і використання захисних шоломів, для літа варто обирати шоломи з вентиляцією та охолодженням.

"Вранці та по обіді, коли сонце уже не в зеніті, під пряму дію променів потрапляють інші частини тіла. Отже, якщо головні убори це must у полудень, то в інший час важливо також захищати решту тіла від сонячних опіків та запобігати тепловому удару".

Спека
Спекаzdorovieinfo.ru

Тепловий удар може спіткати людей будь-якого віку. Тих, хто старший, удар може "наздоганяти" кілька днів, і призвести до підвищення температури до 40 градусів, слабкості, нудоти, зневоднення, аритмій, розсіяної внутрішньосудинної коагуляції (згортання крові, де не треба) та дуже розгубленого, дратівливого настрою. Патологічні прояви теплового удару бувають у людей із супутніми хворобами.

У цьому разі потрібно звернути увагу на те:

  • чи людина адекватно дихає (без гіпервентиляції);
  • чи є аритмія;
  • чи немає порушень роботи центральної нервової системи (чи може людина торкнутися носа, чи нормальне мовлення, чи немає судом).

Якщо щось із цього не в порядку, необхідно викликати екстрену медичну допомогу. У будь-якому разі треба почати охолодження компресами, перевести особу в тінь. Не треба чекати на "швидку", аби дати води.

Ознаки теплових травм
/
Ознаки теплових травм
Ознаки теплових травм
/
Ознаки теплових травм
Ознаки теплових травм
/
Ознаки теплових травм
Ознаки теплових травм
/
Ознаки теплових травм

У молодших людей такий стан настає раптово, і температура при цьому піднімається не так сильно – до 38 градусів. При цьому людина відчуває дратівливість, тривожність, прискорене серцебиття, знижується тиск, шкіра червоніє, можливе блювання. Якщо робота центральної нервової системи не порушена, необхідно перевести постраждалу людину в холодок і пити воду невеликими ковтками. Якщо шкіра не охолоне за пів години, і симптоми удару не відступлять, треба звернутися по медичну допомогу.

Раніше 5.UA писав про рекомендації ВООЗ щодо захисту від спеки і сонця. Зараз вони дуже актуальні.

20 тварин, які по-справжньому ловлять кайф від сонця

Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/
Собаки-загораки
/

Попередній матеріал
COVID-19 у світі: США та Італія тримаються на високому рівні захворюваності, Канада продовжила заборону на в'їзд
Наступний матеріал
У світі вже понад 11 млн людей захворіли на коронавірус: Іспанія рахує збитки, а США мають черговий антирекорд
Loading...