Харківські розробники створили аналог канадських "Спайдер бутс" – протимінних чобіт. Це спеціальне взуття для військових та саперів, яке здатне вберегти ноги від ампутації, якщо випадково наступити на міну. Замовлення на такі чоботи харків’яни отримали від місцевих вибухотехніків, які нині активно розміновують деокуповані території Харківщини. Як відбулися перші випробування захисних чобіт – бачила журналістка "5 каналу" Оксана Нечепоренко.
Такі чудернацькі чоботи – протимінні черевики. Дві хвилини на кріплення ноги – і можна рушати на небезпечні ділянки.
"Якщо мета зберегти собі ноги, то це саме для того. Якщо мета іти танцювати, то в них звичайно важкувато", – розповідає директор харківського підприємства Ігор Єфіменко.
За мирних часів у цьому приміщенні ремонтували автомобілі. З початком повномасштабної війни налагодили виробництво бронежилетів 5-го класу. А нещодавно зацікавилися новими розробками для саперів.
"У мене була ідея зробити броньовані стельки, так як в мене в дальнього родича відірвало пальці, він евакуював авто і підірвався на лепестку. Тоді була ідея зробити броньовані стельки в черевики, але воно дуже складне і не дуже ефективне. З цією ідеєю я прийшов до ДСНС", – розповідає директор харківського підприємства Ігор Єфіменко.
Рятувальники передали виробникам канадські "Спайдер бутс", аби ті створили щось подібне. Адже оригінальне виробництво припинене.
"Робота почалась ось з такого оригінального зразка, який передали нам ДСНС. Це якраз і є той черевик, який розроблювала канадська компанія. Я одразу підібрав туди кріплення. Ось воно таке саме як і в них, ми зрозуміли, з чого нам починати", – пояснює директор харківського підприємства Ігор Єфіменко.
Власну модель інженери розробили за місяць. Кажуть, довелося повозитися, обираючи матеріал та змінюючи конструкцію.
"Спочатку ми зняли силіконову матрицю з виробу, намагалися їхні ніжки повторити. Це скульптурний пластилін спеціальний. Але вирішили, що це дуже складно. Оскільки в нас був 3-D принтер, інженер, він нам намалював свої ніжки", – розповідає технолог-розробник Вадим Вовченко.
Кожен чобіт важить близько 4-х кілограмів. І має захистити ногу сапера не так від переломів, як від травматичної ампутації.
"Якщо ти наступаєш ногою на міну, то пятно контакту, воно як раз під твоїми пальцями, або стопою, п’яткою. А якщо ти у таких черевиках, то пятно контакту, воно йде трішки дальше від самої ноги, вибухова хвиля, вона розсіюється завдяки пологому такому корпусу", – зазначає директор харківського підприємства Ігор Єфіменко.
Канадські спайдер бутси добре себе зарекомендували під час гуманітарних розмінувань в Азії та Африці. Ефективність харківського аналогу довели польові вИпробування.
"Так звана пелюстка – 40 грам вибухової речовини, відірвало лапки, які можна замінити, болти на місці, захисний корпус на місці, нога ціла, кріплення ціле. Друге випробування – міна ПМН-2, 100 гр вибухової речовини, відірвало лапки, трішки зламало корпус, кріплення ціле, взуття ціле, ногу зламало. Але не відірвало. Це міна ПМН-1 – 200 гр вибухової речовини. наступили на неї ззаду, перевірити, як веде себе задня площадка. Розірвало корпус. Болтина місті ножки відірвало, зламало кріплення, але взуття ціле. Ось це була права нога – пятка на місці", – підсумовує випробування директор харківського підприємства Ігор Єфіменко.
Розробники вже мають замовлення на виробництво першої партії протимінного взуття для харківських саперів. Також зацікавився "Спайдер бутсами" обласний департамент цивільного захисту. Кажуть – чоботи стануть у пригоді й електрикам, які відновлюють енергопостачання на деокупованих територіях.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"
Читайте також: Проєкт "Закрити небо": як на Львівщині розробили систему протидронної оборони – сюжет
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.