"Слуги народу"
"Слуги народу" 5 канал

"Слуги" проти ЛГБТ: подробиці законопроєкту щодо "пропаганди гомосексуалізму та трансгендеризму"

Читайте по-русски
Ініціатива нардепів збіглася в часі з підготовкою до нового Маршу рівності

Штраф від 17 тисяч до понад сотні тисяч гривень за паради на підримку ЛГБТ-руху. У парламентській фракції партії "Слуга народу" планують заборонити пропаганду "гомосексуалізму та трансгендеризму". Автори законопроєкту заявляють, що таким чином будуть захищені "традиційні сімейні цінності", моральне та психічне благополуччя громадян. Правозахисники засуджують цю ініціативу: дія цього закону може грубо порушувати громадянські права, зокрема на вільні зібрання, а також спровокувати хвилю ненависті до ЛГБТ-спільноти. Із автором проєкту, а також з прибічниками та противниками ініціативи спілкувалася кореспондентка "5 каналу" Ганна Рибалка.

За райдужний прапор на Марші рівності – штраф 17-85 тисяч гривень. Депутати від "Слуги народу" зареєстрували законопроєкт, який запроваджує адмінвідповідальність за пропаганду "гомосексуалізму або трансгендеризму". Якщо ж одностатеві стосунки популяризує посадовець – штраф зросте до 136-ти тисяч.

Проєкт закону писали двоє "слуг" із Чернівців. Народні депутати Олена Лис та Георгій Мазурашу. Розповідають – так хочуть захистити сімейні цінності. Хоча, що саме, крім, наприклад, Прайду, вважатимуть пропагандою, не уточнюють.

"Напевно, найбільш яскравий приклад пропаганди такої – це паради. Провокується агресія цими дійствами. Публічними дійствами, які демонструють, пропагують ці категорії. Так для чого тоді провокувати? От ми говорили, агресію хто проявляє – до них треба. Так до них є законодавство", – вважає Григорій Мазурашу, народний депутат, "Слуга народу".

Промовистіша позиція в ідейного натхненника законопроєкту – пресвітера Церкви адвентистів сьомого дня з Чернівців. Саме з подачі Миколи Гунька "Слуги народу" й зареєстрували законопроєкт. Пастор, який називає себе правозахисником, ставить геїв і лесбійок в один ряд зі злочинцями.

"Якщо вже йти таким шляхом, то потрібно корупціонерам, повіям, проводити певну свою пропаганду своїх злочинних діянь. В чому саме злочинність – та в тому, що це загрожує національній безпеці України. Тому що і так нас стає менше. Нас колись було 52 мільйони. Зверніть увагу, що певний час уже нав'язується думка, що вони такими народилися, хоча під час минулорічних досліджень, наукових, не виявлено гену геїв. Тобто ми розуміємо, що це не вроджене, а набуте", – вважає Микола Гунько, ініціатор законопроєкту.

"Такий закон є лише в одній країні – ця країна Росія. Я не хочу, щоб ми були схожі на Росію", – наголошує Євген Білоцький, організатор щорічного "КиївПрайду".

Ідея штрафів для ЛГБТ-спільноти списана із законів країни-агресорки, каже багаторічний організатор "КиївПрайду" Євген Білоцький. Адже в Росії прайди заборонені. А ЛГБТ-спільнота систематично зазнає переслідувань з боку силовиків. А от чому нардепи із Чернівців вирішили слідувати цьому прикладу, активіст говорить: не здивувався.

"Ще жодного разу не було проведено прайду в Чернівцях. Чернівецька міська адміністрація вирішила наперед, щоб точно не було прайдів. Але вони кожного разу програють суд, програють апеляцію. І наче вже з цим змирилися останнім часом. Але деякі з них прийшли в Верховну Раду і вирішили на рівні заборонити. Їм це не вдасться, вони не пройдуть жоден з комітетів", – каже Євген Білоцький, організатор щорічного "КиївПрайду".

В організації "Гей-альянс Україна" впевнені – гра депутатів на тематиці прав ЛГБТ спричинить більше переслідувань через орієнтацію. Лише в Києві за останні два тижні на підлітків кілька разів напали через те, що їхня зовнішність асоціювалася у кривдників із геями чи лесбійками.

"Що таке пропаганда – незрозуміло. Це і в російському законі незрозуміло, але для Росії це було очевидно, що це був не стільки запит на законопроект, скільки на каральний механізм. У нашій же реальності, я розумію, що це таке популістичне рішення. Я не вірю, що він буде прийнятий, але я вірю, що він підніме хвилю ненависті", – каже Анна Леонова, виконавча директорка ВГО "Гей-альянс Україна".

"Це повний контроль держави над можливістю, наприклад, публічного висловлення своїх поглядів. Самореалізації. Ну і, звичайно, права на мирні зібрання", – говорить Оксана Покальчук, директорка Amnesty International.

Статистики нападів на людей через їхню сексуальну орієнтацію офіційно немає. Поліція розслідує такі випадки як звичайне хуліганство.

"У кримінальному кодексі в ст.161, де передбачена відповідальність за злочини на ґрунті ненависті, не вказана сексуальна орієнтація і гендерна ідентичність. Коли відбувається насильство, зґвалтування, які стосувались ЛГБТ-людей – поліція, слідчі органи не можуть відкривати справи по цій статті, тому що просто її немає", – розповідає Оксана Покальчук, директорка Amnesty International.

Тож правозахисники радять депутатам замість того, щоб запроваджувати штрафи – попрацювати над змінами до Кримінального кодексу. І забезпечити захист ЛГБТ-спільноти в Україні. Тим часом ініціатива нардепів збіглася в часі з підготовкою до нового Маршу рівності. За 2 тижні його планують провести в Одесі.

Ганна Рибалка, Анна Несевра, Андрій Толяренко, "5 канал"

Попередній матеріал
Засідання суду у справі Сівоха і Бужанського проти ветеранів АТО перенесли – включення
Наступний матеріал
Трагедія з обвалом будинку в Дрогобичі: справу щодо комунальників передали в суд
Loading...

"ЄС", "Голос" та "Слуга народу" подали до СБУ скаргу проти нардепа ОПЗЖ, який вдарив активіста

Рік монобільшості: найгучніші скандали "слуг народу" та закони, якими відзначилися

Розслідування вбивства Шеремета та тиск Кремля на українську владу – "Інфовечір"

Рік під куполом: які результати турборежиму "слуг" та чи наважиться Зеленський розпустити парламент

У новій Київраді "Слуга народу" може об’єднатися в коаліцію з "Батьківщиною" – "Спостерігач"

Гео Лерос у "Рандеву": В ОП не до кінця розуміють, що настрої в людей – революційні