суддя
суддя Фото zakarpattya.net.ua

Скандальний Окружний адмінсуд Києва викрили на шахрайстві – розслідування

  Читайте по-русски
  У Вищій раді правосуддя повідомили, що розглядали лише одну скаргу щодо ймовірного втручання в систему авторозподілу справ в Окружному адміністративному суді

  Програма "Схеми" показала, якими способами в Окружному адміністративному суді Києва обходять систему автоматичного розподілу справ між суддями. Про це йдеться в розслідуванні "Суддівська рулетка: збій системи", яке провела програма "Схеми: корупція в деталях".

  Так, журналісти з'ясували, як суду вдалося обійти автоматичну систему в резонансних справах Романа Насірова, Ігоря Коломойського і Нацбанку та щодо конкурсу на голову митниці.

  • Справи лише одному судді

  Як стало відомо, 17 квітня 2019 року низка судових позовів могла потрапити на розгляд лише до одного судді Окружного адмінсуду – Ігоря Погрібніченка. Згідно зі звітом про автоматизований розподіл, 38 суддів через різні причини були виключені з числа тих, хто в той день міг розглядати справи.

  Так, журналісти розповіли, що голова суду Павло Вовк разом із 28 іншими суддями не могли працювати через "хворобу". Інші судді, як з'ясувалося, були у відпустці або на навчанні. Навпроти кількох прізвищ суддів у звіті причина виключення зазначена як "інше".

  Та розслідувачі дізналися, що частина цих суддів, які мали б бути відсутніми того дня в суді, насправді ухвалювали рішення. Наприклад, за 17 квітня в судовому реєстрі є ухвали судді Ігоря Смолія, хоча він мав перебувати того дня на оцінюванні у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України. У судді Олексія Огурцова, який, у тому числі, був виключений з авторозподілу, також є судова ухвала за той день. Сам суддя пояснив, що 17 квітня проект ухвали готувала його помічниця, а він пізніше в документі цю дату забув виправити.

  • Помилкова спеціалізація

  Ще один спосіб обійти авторозподіл – помилкова спеціалізація, й ілюстрацією цьому є справа Романа Насірова, йдеться в розслідуванні.

  Журналісти кажуть, що відповідно до звіту авторозподілу від 7 червня 2017 року, 12 суддів були виключені зі списку тих, хто міг розглядати позов Насірова. Кількість суддів скоротилася до п'яти – саме через помилковий вибір спеціалізації, зазначають журналісти. Головуючим суддею був обраний суддя Євгеній Аблов.

  Працівник апарату суду обрав спеціалізацію "звільнення з публічної служби", хоча йшлося про повноваження – міг Насіров як голова Державної фіскальної служби надавати податкові розстрочки компаніям на мільярди гривень чи ні?

  Пізніше помилковість визначення спеціалізації підтвердила експертиза.

  Прокурор САП Роман Симків пояснив: "Певну експертизу було призначено в Інституті експертиз СБУ. Було встановлено, що позовні вимоги, які висувалися Насіровим у своєму позові, не належать до категорії "Звільнення з публічної служби", а належать до категорії "Адміністрування податків і зборів та інших платежів. Ми вважаємо, що головуючий повинен був переконатися в тому, що порушено порядок визначення категорій справ, він мав визначити правильну категорію справи та передати на новий розподіл, але цього всього не було зроблено".

  • Обмеження кількості суддів за категоріями

  Інший метод обійти авторозподіл, як виявили ​"Схеми" – це маніпуляції зі спеціалізаціями або обмеження кількості суддів за категоріями.

  У 2018 та 2019 роках була відсутня спеціалізація суддів в окружному адмінсуді Києва – коли за кожним суддею закріплювали певний тип справ, які він міг слухати, про що офіційно повідомили в апараті Окружного адмінсуду.

  При цьому журналісти "Схем" помітили, що спеціалізації продовжували зазначатися навпроти прізвищ суддів у звітах автоматизованого розподілу судових справ і у 2018 році.

  Зокрема, це можна побачити по справі, коли Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною націоналізацію "Приватбанку".

  ​Скарги щодо ймовірного втручання в авторозподіл надходять до Державної судової адміністрації як до органу контролю щомісяця.

  "Точної статистики не знаю – скажімо, в місяць може надходити до 10 таких запитів.​ Жаліються, знову ж таки, на те, що неправильно обраний суддя. Вважають, що або когось незаконно виключили із відповідного авторозподілу, або що в авторозподілі брали участь один чи обмежена кількість суддів", – розповів заступник голови Державної судової адміністрації Сергій Чорнуцький.

  У свою чергу, ексголова Ради суддів Олег Ткачук розповів, що звертався до Окружного адмінсуду Києва, але "безрезультатно": "Ми запросили спеціаліста. І запропонували суддям, щоб він подивився, наскільки злагоджено діє система в цьому суді. Але нас не допустили туди до цієї перевірки".

  У Вищій раді правосуддя – органі, який має забезпечувати незалежність судової влади – повідомили, що розглядали лише одну скаргу щодо ймовірного втручання в систему авторозподілу справ в Окружному адміністративному суді.

  "Що могло би унеможливити чи мінімізувати втручання в розподіл справ в українських судах? З'ясувалося, вже запропоноване рішення – і це Єдина судова телекомунікаційна інформаційна система, щоб розподіл буде централізованим, це дасть змогу уникнути маніпуляцій на місцях", – йдеться в розслідуванні. Проте наразі, зазначають ​"Схеми", досі не затверджений графік запуску цієї системи.

  Як повідомляв раніше UA, у квітні 2019 року Окружний адмінсуд призупинив перейменування УПЦ МП.

  Попередній матеріал
  Порошенко у Страсбурзі зустрінеться з новообраними депутатами Європарламенту – що обговорять
  Наступний матеріал
  Президент підписав наказ про помилування засудженого в Росії політв'язня Сергія Літвінова
  Loading...