МЗС
МЗС Вікіпедія

Скандал між Україною та Угорщиною: які причини і до чого може призвести війна дипломатів

Читайте по-русски
Гостра криза у двосторонніх відносинах – триватиме недовго, запевняють у МЗС

Допис у фейсбуці спровокував найглибшу кризу у двосторонніх відносинах між Україною та Угорщиною. 25 жовтня, одразу після відкриття виборчих дільниць на місцевих виборах в Україні міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто розповів, як мають голосувати українські угорці. А МЗС розповів, де закінчуються повноваження іноземних урядовців. До чого можуть призвести війни дипломатів, з'ясовувала кореспондентка "5 каналу" Леся Головата.

Нота протесту, скарга в наглядову місію ОБСЄ, заборона в'їзду до України кількох угорських високопосадовців. Дипломатичний скандал, який розгорівся між офіційним Києвом та Будапештом, не вщухає досі.

Тільки-но відкрилися виборчі дільниці, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто у своєму пості на фейсбуці закликав голосувати за партію угорців України та місцевого голову Берегового. Цільова аудиторія – українці угорського походження, які здебільшого живуть компактними громадами на Закарпатті. В обласному центрі Ужгороді агітація спричинила зворотній ефект.

"Тільки наші українці мають вирішувати свою долю. Нічого пхатися в чужі сім'ї, тим паче в чужі держави", – кажуть місцеві.

І додають: "Ми ж до них не ліземо. Може, і Румунія вмішається, і Словаччина, і Чехія, а давайте всі разом – не досить нам того, що Росія заважає".

За попередніми даними, розрекламована Сіярто партія проходить до місцевих рад. "5 каналу" не вдалося поспілкуватися з її представниками.

"Насправді проблема ширша – протягом виборчої кампанії на Закарпаття приїздили угорські топ-посадовці, проводили зустрічі і відкрито закликали голосувати за угорські партії. І вони це робили на суверенній території в рамках виборчої кампанії", – каже Дмитро Тужанський, експерт з українсько-угорських відносин.

Такі підказки українське МЗС розцінило як пряме втручання у внутрішні справи. Сіярто відреагував не на заяви, а на дії – після внесення до чорного списку двох угорських топ-агітаторів, назвав заборону нікчемною, безглуздою, а дії України – недружніми.

"Втручатися у внутрішні справи не можна. І ми апелюємо до Європейського Союзу, до його керівництва, до керівництва НАТО про те, що член цієї групи країн порушує їхні ж правила і норми, і порушує так само національне законодавство України", – говорить Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ.

Спланованою провокацією дії Угорщини називає колишній чільник МЗС Павло Клімкін. Напередодні американських виборів саме українську карту вирішив розіграти угорський уряд, розраховуючи саме на таку емоційну реакцію.

"Оскільки в Будапешті багато таких справжніх трампістів, які топили за Трампа, причому дуже відверто. Якщо зараз адміністрація Байдена, от у них хоч маленький, але козир для того, щоби розмовляти з наступною адміністрацією", – наголошує Павло Клімкін, міністр закордонних справ (2014-2019).

"Я би не будував конспірологічних теорій. Я зустрічався з угорським послом тут, ми говорили про цю тему. Вони не вважають, що це є порушення, оскільки розглядають це через призму зі своєю громадою", – говорить Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ.

Інтереси своїх громад на Закарпатті Угорщина відстоює з таким самим запалом, як і політичні погляди. І угорський уряд не раз ультимативно вимагав змінити і мовний, і освітній закони, ветуючи важливі для України рішення НАТО чи ЄС. Фінансує Угорщина і потреби нацменшини.

"Вони кажуть – можливо, втручання у вибори – це те, що ми надали вам 50 ШВЛ, чи те, що ми вам виділили кошти на очищення каналу Верке. Але, розумієте, не можна водити гуманітарну допомогу з питаннями суверенітету і законодавства. Це не обмін", – уточнює Дмитро Тужанський, експерт з українсько-угорських питань.

"Я би робив менше галасливих емоційних кроків. Те, що заборонили 2, ну ще 102 заїде. В Угорщині ж багато мільйонів угорців. Але от подивитися на те, як працює фінансування для українських угорців, що робиться, хто фінансується, на яких засадах, чи це робиться разом із нами", – каже Павло Клімкін, міністр закордонний справ (2014-2019).

Гостра криза у двосторонніх відносинах – триватиме недовго, запевняють у МЗС.

Леся Головата, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Слуга народу" і Зеленський втратили мандат на керування країною": Гончаренко про результати виборів
Наступний матеріал
Призначення нового спікера української делегації в ТКГ: чим відомий Арестович – відео
Loading...
"Дипломатія" від Угорщини: Сіярто назвав "нісенітницею" заборону в'їзду в Україну двом високопосадовцям

"Дипломатія" від Угорщини: Сіярто назвав "нісенітницею" заборону в'їзду в Україну двом високопосадовцям

Україна заборонила в'їзд двом угорським високопосадовцям через агітацію на Закарпатті

Україна заборонила в'їзд двом угорським високопосадовцям через агітацію на Закарпатті

На кордоні з Угорщиною тимчасово обмежать рух транспорту

На кордоні з Угорщиною тимчасово обмежать рух транспорту

На кордоні України та Угорщини утворилася черга із 300 авто

На кордоні України та Угорщини утворилася черга із 300 авто

Українські гімнасти вибороли 6 медалей у перший день фіналів етапу Кубка світу

Українські гімнасти вибороли 6 медалей у перший день фіналів етапу Кубка світу

Змагання з веслування на байдарках: переможниця Кубка світу Анастасія Тодорова розповіла про таємниці успіху

Змагання з веслування на байдарках: переможниця Кубка світу Анастасія Тодорова розповіла про таємниці успіху