Як діяти родинам зниклих безвісти? Куди звертатися та чи існує в Україні єдина система вирішення таких питань. Докладніше про це дивіться у сюжеті журналістки "5 каналу" Софії Фесік.
Енергетик за професією, спортсмен за покликанням. Займався альпінізмом, плавав на байдарках, їздив на норвезькі фьорди. Проте з першого дня повномасштабного вторгнення Роман Ткаченко пішов боротися з агресором.
16-й місяць Любов Ткаченко розшукує свого сина. Він зник безвісти під час боїв на Бахмутському напрямку. Каже, щоб знайти бодай якусь інформацію, зверталася скрізь, куди тільки можна.
"Тільки сама родина зниклого безвісти повинна рухати свою справу. Тільки сам, тільки стукаючи в кожні двері, я знаю до хвилини і до метра. де був залишений мій син пораненим. І о котрій годині це було", – розповідає мати зниклого безвісти військовослужбовця Любов Ткаченко.
Питання пошуку рідних актуальне від початку війни, а повномасштабне вторгнення лише збільшило його масштаб. Закон про правовий статус зниклого безвісти ухвалили ще в 2018. А от реєстр з'явився лише у травні 23-го.
"Це величезна електронна база, яка накопичує відомості про всіх цих осіб. Як про військовослужбовців, так і про цивільних, так і про дітей. Які офіційно на сьогодніщній день перебувають в розшуку. В цій базі також містяться дані про неопізнані тіла. Загалом з моменту роботи реєстру до нього було внесено відомості про понад 51 тис осіб", – наголошує начальник відділу Управління з питань осіб, зниклих безвісти, МВС України Дмитро Богатюк.
Щоб дізнатися хоч щось про зниклого безвісти, родинам доводиться пройти чималий шлях, обійти десятки кабінетів та організацій.
"Зустрічі оці всі, ми їх пройшли мабуть 10ки раз. Координаційні штаби, офіс уповноваженого, оці... ну різні, і я ж говорила – до представників Папи Римського в києві. Ми з ним також зустрічалися", – розповідає мати зниклого безвісти військовослужбовця Любов Ткаченко.
"Усе рівно родичі будуть звертатися до різних інституцій. І зараз їм радять звертатися до різних інституцій. І саме тому це створює відчуття, що чим більше ти звертаєшся, тим більше буде ефекту. І, можливо, тут варто роз'яснювати родичам, як ці міжвідомчі координації відбуваються", – зазначає адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
Правозахисники констатують, що ухвалений закон неефективний і не працює повноцінно. Окрім цього, Уповноважений, який мав би опікуватися питаннями зниклих безвісти, так і не став єдиним вікном для звернень рідних. Нарікають родичі також і на неналежну координацію між держустановами. Водночас, рідним зниклих безвісти фахівці радять спершу звертатися до ТЦК та центрів соціальної підтримки. Далі вже йти із відповідною заявою до поліції.
Софія Фесік, Олександр Корецький, "5 канал"
Нагадаємо, що поліції відомо про сотні військових, зниклих безвісти у Кринках.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.