Щодня особлива історія "Пласту": Посол Канади в Україні розповів про прізвисько "Згуба" та гетьманський Скоб

Історія українського 'Пласту' (частина 2) 5 канал
Цього разу спогадами про свій скаутинг поділився Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук

Історія друга

В Україні відзначають 105-ту річницю "Пласту". Першопрохідці-пластуни на початку ХХ століття ставали січовими стрільцями, а згодом активно воювали за незалежність Української та Західноукраїнської народних республік. 

"Пласт" — національна скаутська організація України, що сприяє патріотичному самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Дата заснування – 1911 рік.

Упродовж цього тижня "5 канал" розповідає п'ять ексклюзивних історій тих, хто долучився до Великої гри (так ще називають "Пласт"). Цього разу спогадами про свій скаутинг поділився Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук.

Вони мають власний герб – лілейку та гімн, складають присягу, пов’язують на шию хустки, дотримуються пластового закону та вітаються лівою рукою – так поводяться справжні пластуни.

Роман Ващук знає сім мов і очолює посольство Канади в Україні, а мову дипломатії почав вивчати ще в "Пласті" біля традиційної ватри на мандрівних таборах. Роман – пластун у третьому поколінні, який народився в Канаді в сім'ї українських емігрантів. Бабуся називала онука "Згуба" за те, що маленький Рома постійно все губив. Уже понад чотири десятиліття із таким псевдо у курені "Лісові чорти" пластує посол Канади в Україні.

Історія українського 'Пласту' (частина 2)
Історія українського 'Пласту' (частина 2)5 канал

Зараз він третій рік поспіль очолює дипломатичне представництво Канади в Україні, посольську місію окреслює коротко – допомагати там, де можна, і не заважати там, де не треба. "Роль посла – це не втручатися у деталі, а то йдеться про те, щоб створювати фон, атмосферу, рамки для того, щоб десятки, сотні, а подекуди й тисячі людей могли робити свою справу", – каже Ващук.

У своїй резиденції посол зберігає раритетне видання одного з засновників "Пласту" Олександра Тисовського, де прописані засади українського скаутингу. Із собою до України він також привіз пластовий однострій, який не змінював із чотирнадцяти років, та найважливіші атрибути скаута – капелюх з орлиним пір'ям та свисток.

Історія українського 'Пласту' (частина 2)
Історія українського 'Пласту' (частина 2)
Історія українського 'Пласту' (частина 2)
Історія українського 'Пласту' (частина 2)

Ази ораторського мистецтва та дипломатії, набуті ще в "Пласті", Роман Ващук нині застосовує щодня. Каже, що не бачить відмінності між промовою біля вечірньої ватри та публічним виступом дипломата, а на зміни у програмі перебування перших осіб Канади необхідно так само блискавично реагувати, як і на зміну погоди в лісі.

"Організувати мандрівний табір і державний візит – це дуже подібні справи, це логістика, це думати наперед, це планувати, вміти реагувати на несподівані зміни", – переконаний посол Канади в Україні.

Головну відзнаку юнаків – гетьманського Скоба пластун Роман Ващук здобув за наукову роботу. "Як мене нагороджували, при цьому був мій дід Микола, який сам був пластуном першого призову. Ще десь 1923 року в Яворові, де "Пласт" організував Іван Чмола.

Історія українського 'Пласту' (частина 2)
Історія українського 'Пласту' (частина 2)5 канал

Пластун у третьому поколінні саме завдяки скаутингу наприкінці 80-х років минулого століття познайомився зі своєю майбутньою дружиною – Оксаною. В Австралії в екстремальних обставинах довелося мандрувати на шаленій спеці, а юнак, що звик до канадського клімату, не запасся водою.

"Вона мене врятувала від безводної смерті", – розповідає свою романтичну історію Роман Ващук.

Рятівниця Оксана Смеречук пригадує, як на весіллі вальсували під пластову пісню у виконанні сестричок з куреню "Ті, що греблі рвуть", та приймали незвичні подарунки.

"Лісові чорти привезли цілу тачку грошей – центами. Центами, так! По одному центові – таку гору, гору грошей. Це було реально не дуже багато доларів, але у формі – по одному центу – це виглядало, як купа грошей", – згадує Оксана.

Подружня пара сеньйорів досі активно пластує та радо приймає делегації юнацтва, яке живе за законами Великої гри.

Леся Головата, Іван Довганик, "5 канал"

Попередній матеріал
Щодня особлива історія: "5 канал" починає розповідь про українських першопрохідців "Пласту"
Наступний матеріал
Щодня особлива історія "Пласту": Що розповів чемпіон Паралімпіади у Ріо фехтувальник Андрій Демчук
Loading...