Щодня особлива історія: "5 канал" починає розповідь про українських першопрохідців "Пласту"

Пластуни Кадр із відео газети \"День\"
Сьогодні ми розкажемо про Любомира Гузара - пластуна, який десять років очолював Українську греко-католицьку церкву

Історія перша

105 років тому склали свою першу присягу чотири десятки українських пластунів. Першопрохідці-пластуни на початку ХХ століття ставали січовими стрільцями, а згодом активно воювали за незалежність Української та Західноукраїнської народних республік. 

"Пласт" — національна скаутська організація України, що сприяє патріотичному самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Дата заснування – 1911 рік.

Нині "Пласт" став найбільшою скаутською організацією України. Вона налічує понад 6 тисяч пластунів - від найменших за віком (новаків) до найстарших (сеньйорів).

Упродовж цього тижня "5 канал" щодня розповідатиме особливу історію про того, хто родом із "Пласту". Один із них - пластун, який десять років очолював Українську греко-католицьку церкву. Це - Блаженніший Любомир Гузар.

До колишнього глави УГКЦ всі звертаються "Ваше блаженство!", але є люди, які називають його "братчиком Любомиром" і вітаються "СКОБ! Пу-гу!" Це пластуни з загону "Червоної калини", до якого в юнацтві вступив Архієпископ Любомир.

Як посвячують у пластуни, Любомир Гузар уперше побачив, коли навчався в гімназії у Львові. На подвір'ї засновники Великої гри (українського скаутського руху) Олександр Тисовський та Петро Франко урочисто в'язали хустки новим учасникам "Пласту".

Пластувати Любомир Гузар почав у Австрії, після того, як його родина через окупації та жахіття ІІ Світової війни покинула рідний дім у Львові. Посвідку про вступ до Пласту він і досі береже як реліквію.

Пластуни - Любомир Гузар
Пластуни - Любомир Гузар5 канал

"Клич пласту - нашого українського - Бог і Україна!... Я пригадую, там, у Зальцбургу, були гуртки католицьких, православних пластунів, але нас всіх одне єднало - що нас усіх виховували в християнському дусі, дусі віруючих людей. А друга річ - Україна. Нас виховували на патріотів", - розповідає Гузар.

Стати священиком Блаженніший хотів змалечку. Тому коли з родиною вдруге емігрував (до Америки), одразу вступив до семінарії у Стемфорді, але й "Пласту" не покинув.

Пластуни - Любомир Гузар
Пластуни - Любомир Гузар5 канал

"Наш курінь - славний загін "Червоної калини", до якого я належав, ми головно займалися спортивним життям", - згадує Любомир Гузар.

Коли братчика Любомира висвячували на священика, пластуни з його загону "Червона калина" у складчину придбали та подарували чашу. Зі слів Гузара, найважливішим, чого він навчився у "Пласті" - постійно інтенсивно працювати над собою. Крім того, кожен пластун має пройти низку різноманітних випробувань, щоб вміти зарадити будь-якій скрутній ситуації.

"Пласт - остаточно це організація, самовиховання, як колись мав на думці Бейден Паул – засновник (скаутського руху). Людина мусить працювати над собою, набувати певні чесноти, прикмети, за допомогою яких вона гарно спілкується з іншими", - зазначає поважний пластун.

Пластуни - Любомир Гузар
Пластуни - Любомир Гузар5 канал

Упродовж десяти років Любомир Гузар був главою Української греко-католицької церкви. Попри поважний вік та зайнятість, пластун-сеньйор завжди знаходить час, сили і натхнення для того, щоби особисто бачитися з пластунами і розповідати їм, якими мають бути відповідальні громадяни.

"Для цього ми є - щоб служити, щоби будувати, щоби і якнайкраще розвивати нашу рідну Україну, нашу державу", - переконаний Любомир Гузар.

Усе це – у спеціальному сюжеті "5 каналу":

Леся Головата, Олена Сорокіна, "5 канал"

Попередній матеріал
Чим обумовлені ціни на пологи та як визначити складні патології: акушер-гінеколог відповів на запитання читачів
Наступний матеріал
Щодня особлива історія "Пласту": Посол Канади в Україні розповів про прізвисько "Згуба" та гетьманський Скоб
Loading...