Чим обумовлені ціни на пологи та як визначити складні патології: акушер-гінеколог відповів на запитання читачів

5.ua
Доктор медичних наук зі спеціальності "Акушерство та гінекологія", професор, заслужений лікар України, директор київського міського медичного центру "Академія здоров'я людини" Ігор Чермак відповів на запитання читачів в ефірі "Час:Online" на сайті 5. UA

– Як змінилася статистика народжуваності по Києву?

Це надзвичайно важливі запитання державного, стратегічного значення, тому що сьогодні найважливіше в державі – людина. Людина – це є джерело існування нашої держави, тому все починається з її здоров'я людини, тоді є і розвиток, тоді і економіка працює, тоді працює все в державі і є розвиток. Якщо взяти сьогодні у нашій державі, то ми можемо сказати, що пік народжуваності у нас був орієнтовно на 2015 рік. У нас у Києві народилося близько 34 тисяч немовлят.

Дівчаток більше чи хлопчиків?

Дівчаток більше. На невеликий відсоток, на 5% більше, ніж хлопчиків. Але це для медиків не має ніякого значення. Має значення, щоб дітки народжувалися здоровими, щасливими та росли на радість батькам і суспільству. Це – найважливіше. Якщо брати криву, то я скажу, що починаючи за 10-15 років, коли ми спостерігали народження 26 тисяч, 28, 29, 30 тисяч я пригадую, ще недавно у 2010 році, ми думали, коли ми 30 тисяч скажемо такий рубіж перетнемо. Але є тут і деякі великі проблемні питання, які насторожують. Пов'язані вони не лише зі здоров'ям людей, а з економікою країни в цілому, і з кількістю молодого населення, молодого покоління. Зараз ми прекрасно розуміємо та знаємо, що дуже багато молодого населення виїжджає за кордон, грамотні, молоді, ініціативні люди, наприклад, вони виїжджають за кордон шукають іншу долю тимчасову чи, можливо, і постійну. Ця статистика чимдалі збільшується. Прогнозувати на наступні роки дуже важко, тому що все-таки життя людей, медицина та все в цілому залежить тільки від економічного потенціалу і від економічного стану держави. Народжуваність у державі, думаю, що за 2016 рік приблизно на 5%, трохи менше – десь на 3% по місту Києву знизилася у 2016 році. Це пояснюється об'єктивними причинами. Чому це так, я вже пояснював. І звичайно у нас сьогодні в державі не самі комфортні умови для народження – є тривога, є переживання за сьогоднішній, за завтрашній день, за загрозу нашого ворога, який час від часу проявляє активні дії. Тому є сконцентрованість, зосередженість сімей жити сьогоднішнім днем і думати про те, як буде завтра, але все-таки жити сьогоднішнім днем. Але найважливіше – не скільки народиться дітей, найважливіше – те, щоб ці діти народилися здоровими та щасливими. А для того, щоб діти народжувалися здоровими, звичайно, ми поговоримо трошки далі, тому що це є ціле філософське поняття, це є діапазон залучення всіх, всього суспільства, політиків, адміністраторів, економістів і всієї "машини", яка сьогодні існує в нашому житті.

Скажіть, а статистика по складних патологіях зменшилася чи збільшилася, якщо говорити про останні роки?

На жаль, по складних випадках у нас статистика не зменшується. Люди звертаються до лікарів, коли уже є якась проблема. Раніше були більш сконцентрованіші, фундаментальніші і професійніші профмедогляди. Сьогодні вони набувають дедалі меншого значення, як правило, вони набувають статистичного значення, принаймні не профілактичного. Це одна така причина. Друга причина – економічна. Люди все-таки дбають про виживання сьогоднішнього дня, як вивчити дитину, як її відправити в школу і дай Бог, щоб вона прийшла здорова зі школи. І є багато елементарних побутових речей, які стають дуже важливими, і вже звернення до лікаря відходять на інший план, вони постають у більш критичний момент, коли вже щось болить, або, коли явно видно якусь причину чи явну якусь проблему.

Підкажіть, будь ласка, на ранніх термінах вагітності можна виявити патології у плоду, як це відбувається та як цьому зарадити?

У нас сьогодні в Україні, особливо в столиці дедалі ширше та фундаментальніше розвивається перинатальна діагностика. Ми залучаємо всіх фахівців і просимо молодь, сім'ї, які хочуть зачати дитину, щоб особливо звертали увагу на обстеження до вагітності, процес вагітності і ранній період вагітності. Це є ряд діагностики: лабораторна, клінічна, інструментальна, ультразвукова діагностика і багато інших речей. Це вже професійно-індивідуальний підхід до кожної жінки, до кожної сім'ї. По-іншому не можна робити, не можна міряти всіх під одну лінійку і всім робити одне й те саме – це є більш такий статистичний підхід. Підхід діагностики, лікування, спостереження, реабілітації і всіх інших заходів – виключно індивідуальний.

Якщо казати по Києву, які найчастіші патології у вагітних жінок, наприклад, три найпоширеніші хвороби?

Ще років 15 тому в нас проводилися такі засідання, медичні ради, на чолі з головним акушером-гінекологом міста Києва професором Михайлом Макаренком. Велику увагу ми приділяли та відпрацювали таку програму «Від ЗАГСу до ЗАГСу». Коли тільки сім'я одружується, це вже включився секундомір про здоров'я майбутньої дитини, яка повинна народитися – процес запліднення, процес народження, процес виховання і до тих пір, поки вона не стає повноцінною дорослою людиною і вступає у шлюбний процес. Тому питання майбутнього покоління – це процес шлюбного варіанту: здорова мати, здорова дитина, значить зрозуміла вірогідність і далі здорової дитини. Генетичний фактор – один із найважливіших у структурі майбутньої здорової дитини. На другому місці, зрозуміло, це питання нашої екології, це проблема сьогодні всіх інших речей – те, чим ми дихаємо, яку їжу споживаємо, як ми рухаємось і звичайно центральна нервова система, яка відіграє найбільш домінантну роль. Дуже поширені сьогодні всякі психози, неврози, депресивний стан у людей надзвичайно збільшується і це все впливає прямим чи іншим способом на здоров’я наших діток і в майбутньому на здоров’я нашої нації.

Але взагалі є, коли неспівпадіння батьків, наприклад група крові, то в таких випадках, що роблять? Сім’я вже склалася, люди один одного люблять, вони одружені, що робити в таких випадках? І які бувають неспівпадіння, чи їх не буває і це міф?

Я думаю, що любов та кохання переможе все. Якщо сім’я бажає, то треба пройти ці елементарні проблемні питання, можливо в когось вони вже називаються тортурами, але коли бачите ціль, то зможете побачити і результат. Сьогодні медицина бурно розвивається, технологічні всякі моменти, комп’ютерна техніка, щоденно іде розвиток. Тому сьогодні практично уже немає неможливого, ну тільки треба терпіння, бажання і, зрозуміло, віра в те, що народяться діти.

5.ua

Тобто такі випадки як неспівпадіння можна вирішити?

 Це все вирішується. Але ще раз – це повинен бути індивідуальний підхід і щоб були професіонали свого роду і відповідні бажання та можливості.

Скажіть, який накращий репродуктивний вік для чоловіка та жінки?

Я скажу, що це є показник нашого суспільства. Раніше у нас 20-25 років – це був прекрасний період для народження дітей. Сьогодні з можливістю всякої урбанізації, всяких економічних впливів, ми сьогодні пішли по капіталістичному розвитку уже держави, зрозуміло, що на першому місці це є процес виживання, процес здобуття освіти, укорінитись у цьому житті, знайти роботу, знайти елементарні життєві постулати. Ну а потім люди вже думають про те, щоб завести сім’ю та народити дитину. Тому сьогодні ця величина зміщується. Якщо, наприклад, років 20 тому народжували в середньому у 20-25 років, сьогодні – у 25-30 років. Така статистика. От моя дисертація – це вагітність у жінок пізнього репродуктивного віку, коли вже люди зробили деякі справи у своєму житті, де вони вже отримали все від цього життя, що вони захотіли, і звичайно треба народжувати. Акцентую увагу, що все треба робити обов’язково паралельно. Не відтягувати, поки здобуду те, те й те – це все є ризики, і ці ризики не в сторону покращення . Тому що репродуктивний потенціал окреслений природою, це орієнтовно від 20 до 30 років.

Існує такий міф, дуже часто його можна зустріти на жіночих форумах, що, коли жінка народжує дитину після 40, то її організм омолоджується. Це правда, чи це така міфічна історія, але в неї хочеться вірити?

Ви знаєте, як кажуть, в кожному жарті є частина жарту, так само і тут . Ми не можемо сказати, що жінка може так омолоджуватись, тому що найважливіше, щоб ми зупинили, щоб не пішов далі процес фізіологічного такого її розвитку. Але зрозуміло, що усім в організмі управляють гормони і гормональний процес, ендокринна система управляє. І коли жінка завагітніла, тоді все активізується, організм людини пройшов деякий стрес і стрес позитивний, тому що організм майбутньої матері повинен захистити дитину і виростити, і народити. І таким чином активізується весь її організм, тому звичайно, що на даний можна сказати, що вона омолоджується, тому що вона стає матір’ю. А результат материнства це є вік, орієнтовно 20-30 років. Але звичайно треба народжувати і в 35, і в 40, коли є можливість, коли є бажання народжувати. Просто є якийсь ризик, він наступає у більшості випадків.

Але попередньо треба пройти обстеження у лікарів до цього, особливо якщо вік старший?

Це однозначно. Ну, знаєте, вагітніють дівчатка і в 15, 16, 17 років, там зазвичай нема ніякого обстеження, це частіше випадкові вагітності. А вже в сімей, які сталі, які бажають, де планується вагітність – обов’язково треба перевірити організм та підготуватися до вагітності. Найбільше свято в житті, найбільше щастя в людей – це народити собі подібних, це є фундамент природи.

Попросимо від вас декілька основних порад для жінок, аби народити здорову дитину, основні чинники, можливо, це харчування, настрій, що ви порадите?

Я вже сказав, що на першому місці – любов.  Тому що це є відповідний стан душі, душевний стан і фізичний стан, коли є велике бажання.Сьогодні, можливо, медицина та наука не в повному обсязі вивчили всі ці процеси, але бажання, кохання, такі якісь вищі, тонкі почуття і такі цінності у людей, які виникають, передусім є найбільшим фундаментом для позитивного результату. Ну і друге питання. Треба подумати про організм, про матеріальність, як працює ця динамо-машина, для того, щоб дійсно зачаття цієї дитини було здоровим, здоровою матір’ю та здоровим батьком. Але для цього є основні постулати, які ми повинні зрозуміти, себе підготувати. Мені дуже подобаються мусульманські країни, коли вони готуються рік до вагітності. І найважливіше – не матері, а батьки. Тому що сьогодні зрозуміло, що жінки в тій чи іншій мірі всі готуються до материнства. Але майбутні батьки не завжди. Думають, що це діло одного дня, однієї ночі, чи якогось невеликого періоду часу. Зовсім ні, до цього потрібно готуватися як мінімум рік, тому що це вищий духовний стан. Друге, це прекрасна фізична форма. І третє питання – це здоров’я всіх фізичних органів і систем, які мають бути. І бажання, віра бажання і кохання – тонкі духовні почуття, які обов’язково дають позитивний та приємний результат.

Якщо пара зіштовхується із безпліддям або неможливістю зачати дитину, які чинники та хвороби можуть впливати на те, що у пари не виходить?

Є основні причини. Перша – генетичного порядку. Друга – механічного генезу, скажімо, де дійсно немає можливості. Третє – причини ендокринної системи, коли немає можливості в тієї чи іншої людини продовжити рід. Це такі основні причини. Ну, і далі це основні, я б сказав, що це у людей молодого покоління – це запальні процеси, треба не забувати про них. Є інфекції, які передаються статевим шляхом, є запальні процеси після абортів, після інфекцій, які передаються статевим шляхом, і це є джерелом подальших захворювань, унаслідок чого створюється спайковий процес, непродуктивно працює репродуктивна сфера у чоловіка чи у жінки, і це є причиною проблем. Перше, що я б сказав, можливо це дуже категорично, максимум, якщо брати в масштабі – зменшення кількості абортів. Всі вагітності повинні бути планованими та бажаними, бо аборт це є великий гріх, це є велика проблема, це є велика біда, коли жінки роблять аборти.

5.ua

А якщо повернутися до статистики, процент абортів по Києву збільшився чи зменшився?

Все-таки по Києву процент абортів зменшився. Все-таки свідомість людей та плани перемагають негативні процеси. Я б сказав, що динаміка зменшення непогана на сьогодні, але все-таки факти є. Сьогодні аборти відслідковуються більше в молодого покоління, починаючи до 20 років. Такі випадки трапляються. Внаслідок цього наступає або безпліддя, або якісь тимчасові проблеми виникають. Одним словом, виникають досить серйозні медичні проблеми після абортів.

– Навіть якщо аборт зроблений у медиків високої кваліфікації, все одно може призвести до проблем?

Це є дуже високий ризик. Як би технічно, правильно не робити, по всім медичним канонам, це все є великий ризик, і зрозуміло, що виникають всілякі ускладнення. Вони можуть бути видимими чи невидимими, розпізнаними чи нерозпізнаними, можливо і через три роки ми побачимо – це вже я повертаюсь до механічного безпліддя, от операція маткових труб, де не має можливості людина завагітніти, тому виникає безпліддя. Сьогодні є великий ресурс, великий арсенал медичного знаряддя, медичних професіоналів, які виконують дуже добре та дуже успішно і борються із цим захворюванням. Це все випадки, де треба проводити дуже багато досліджень : лабораторні, інструментарні, клінічні, апаратні дослідження і, можливо, оперативні втручання для того, щоб побороти ту чи іншу проблему, яка уже виникла після абортів. А це є інфекція, це є запальні процеси.

Запальні процеси можуть виникати навіть у випадку простуди, наприклад, вдягнувшись узимку в холодні колготки?

Також це є складовою частиною всього арсеналу запальних процесів, є як запалення легень, так і запалення репродуктивної системи. З ними треба повноцінно боротися, лікувати і проводити профілактику, щоб не доводити стан до таких моментів, коли дійсно репродуктивна система стає неповноцінною, вже виникають патологічні проблеми. Сьогодні медики успішно лікують такі захворювання, але це час та великий ризик для майбутнього материнства. Ну і наступне питання – це вже ті чи інші ендокринні розлади організму, супутні захворювання, той самий цукровий діабет, інші захворювання, захворювання щитовидної залози, інших органів, систем, які відповідають за ендокринну систему в організмі. Тому це також є основною проблемою безпліддя і основною проблемою лікувального процесу.

Гормональні збої, як часто вони відбувають та з яких причин?

Звичайно, що внаслідок всяких ендокринопатій, ендокринних розладів в організмі, як правило це є гормональні збої. Тому за регуляцією гормонів треба слідкувати , треба своєчасно діагностувати .

Треба провести спеціальні аналізи?

Дуже великий спектр аналізів треба провести, аналіз гормонів тих чи інших і визначати вже, яке треба правильне лікування.

Є дуже неприємна проблема, яка часто зустрічається у молодих жінок – це доброякісні утворення, міоми, кісти. Скажіть, чи знає медицина причину їх утворення, та як людині під час вагітності діяти?

Ви порушили дуже серйозне питання. Я б говорив не тільки про доброякісні, а й про всі пухлини різного роду, тому що сьогодні, на превеликий жаль, зростання захворювань і доброякісних, і злоякісних , динаміка на етапі зросту. Тому нам треба бути на варті свого здоров’я. Раз на рік, як мінімум, жінка повинна бути у висококваліфікованого лікаря акушера-гінеколога, де зробити повне тотальне обстеження свого організму. Раніше ми говорили, що це треба робити хоча б раз на півроку, але зрозуміло, що сьогодні не всі жінки мають можливість. І зрозуміло, що при виникненні таких захворювань, як фіброміома матки, кісти яєчників різного виду, як інші доброякісні опухолевидні процеси репродуктивної системи жінки, вони на сьогодні є дуже небезпечними, тому що вони можуть у будь-який час перетворитися на злоякісні пухлини. І ми не можемо відслідкувати, коли це може бути. Можливо, це вже є на даному етапі, можливо це буде через два місяці, через рік, але це є висока вірогідність того, що це може статися. Однозначно, до цього треба надзвичайно серйозно ставитися. Фахівець може розібратися, яким чином проводити лікування. У більшій мірі, зрозуміло, проводиться оперативним шляхом . Сьогодні оперативна можливість у лікарів дуже висока. Раніше, якщо взяти доступ оперативний, його проводили лапаротомічним шляхом, сьогодні це проводиться, 80%, це проводиться лапароскопічним шляхом, тому для жінки цей оперативний доступ менш складний, менший розріз самого поля операційного, менша травматизація, менша кровотеча, менший спайковий процес.

Тобто непотрібно зараз робити великий розріз?

Непотрібно. Робляться три невеликі отвори в розрізі до 1 см і потім протягом трьох місяців вони заживають. А через рік людина навіть не бачить місця, через яке проводилась операція. Але ми ведемо до найважливішого – видалення пухлинних процесів. Ще раз акцентую увагу, що до цього треба досить серйозно відноситися і зважено, на якій стадії що виконувати. Це, як правило стосується, оперативного втручання та консервативного втручання. І зрозуміло, одне із найважливіших – це є гістологічне дослідження даного пухлинного процесу. Тому що мало лише діагностувати, знайти, видалити оперативним шляхом, треба діагностувати гістологічно. Як правило, люди багато не розуміють, думають, якщо ми вже провели операцію, то на цьому все закінчиться, але ні, оперативне втручання закінчилось, сам лікувальний процес закінчився, він іде в стадії реабілітації і одночасно проводять діагностику вже лікарі-патологи, гістологи, які досліджують цю тканину, ці клітини і в подальшому дають заключний діагноз і на основі цього діагнозу гістологічного лікар вже коригує лікування і тоді можна сказати, що лікування пройшло в повній мірі.

Тобто це для того, щоб не було рецидиву?

Звичайно, щоб не було рецидиву і для того, щоб ми чітко визначилися, який характер пухлини. Це дуже важливо. Це ми говоримо про доброякісні пухлини. Якщо говорити про злоякісні пухлини, то тут і мови не може бути, тут треба застосувати комплексне лікування і консервативне лікування, можливо це треба променева терапія, можливо це треба хіміотерапія, зрозуміло, що це треба оперативне лікування, це одне із таких важливих питань і, зрозуміло, гістологічне дослідження, для того, щоб ми побачили характер клітини, характер тканини і те, під який медикамент піддається дана патологія.

5.ua

Що роблять у тих випадках, коли пухлину виявили у вагітної жінки?

Тут увага, увага і ще раз увага. Не можна одразу робити таких гострих кроків. Треба подивитись, якщо ця пухлина є абсолютно доброякісною, вона суттєво не впливає на розвиток вагітності і сама прогресувати не буде, то її можуть залишити для того, щоб виносити вагітність, народити дитину і після того вирішити питання із пухлиною. Якщо ж бачать, що пухлина є небезпечною і в неї є тенденція до якогось росту і вона може швидко перетворитись на злоякісну пухлину, то зрозуміло, що треба оперувати під час вагітності. Сьогодні в нас у місті Києві відповідно до наказу департаменту охорони здоров’я є поєднання ведення вагітності з хірургічною патологією. На Харківському шосе, 21, на базі Київської міської клінічної лікарні №1 і комунального підприємства «Академія здоров’я людини» лікування хірургічних патологій при вагітності успішно проводиться на цих базах.

–  Саме в цьому закладі на цьому спеціалізуються?

Так, саме в цьому закладі, на цій базі кафедра акушерства та гінекології післядипломної освіти національного медичного університету під керівництвом професора Макаренка. Зрозуміло, що ми залучаємо більше такого наукового потенціалу, ми залучаємо більше практиків, тому що знаєте, немає якоїсь досягнутої вершини. Медицина – це та наука, яку треба вчити кожен день і все життя навчатися, неважливо, чи тобі 20 чи 80 років. Все одно треба вчитись, вчитись і вчитись і звичайно якимось чином залучати всі нові технології, техніку, нові підходи до вивчення тієї чи іншої проблеми.  Ми дуже багато проводимо консиліумів, різного роду медичних рад для вивчення тієї чи іншої динаміки захворювання, тієї чи іншої причини захворювання і яким чином діяти, яким чином проводити лікування такої вагітності при існуванні якоїсь хірургічної патології.

Це не завжди операції, це може бути і нагляд за вагітними?

Звичайно. Є два варіанти – проводити оперативні втручання під час вагітності, або скажімо відслідковувати динамічне спостереження вагітності.

Якщо пухлина доброякісна, то жінка може просто знаходитися під наглядом?

Вона може знаходитися під наглядом, але це при строгій диференціації. В індивідуальних випадках. Досить уважно до цього питання підходити, уважно, високопрофесійно, тому що випадки всякі можуть бути, ординарні і неординарні. Медицина тому й небезпечна, що немає нічого однакового, особливо сьогодні. У нас іде процес після Чорнобильської аварії, ми йдемо до мутагенних факторів, які впливають на наш організм, і до всяких нетипових форм різного виду захворювання і навіть нетипові вагітності.

А що таке нетипові вагітності?

Я маю на увазі те, що вагітність не завжди протікає за типовими нормами, тому що виникає багато зовсім різних захворювань і під час вагітності, тому треба бути тут на високій строгості та відповідальності ті професійності.

Це так впливає погана екологічна ситуація?

Це комплекс чинників, які впливають сьогодні. Екологічна ситуація, відповідно ті продукти, які споживає сьогодні вагітна жінка, не тільки неякісні, а й з усіма домішками, приправами, барвниками, хімічними елементами, які надзвичайно негативно впливають не лише на вагітну жінку, а й взагалі на людину. Тому це є великою проблемою сьогодні. Раніше, якщо взяти років 30 тому, скажу, що якість продукції була набагато вищою, і продукти були набагато якісніші, ніж сьогодні. Сьогодні вже треба досить зважено підходити до того, що можна купувати, а що не можна, що можна вживати, а що не можна.

Виникають весь час спори стосовно кесаревого розтину та природніх родів. Наприклад, в Америці майже всіх кесарять, а в нас надають перевагу природним родам. Що скажете ви взагалі?

Давайте ми таким чином побудуємо нашу розмову, що ми прибічники логіки, мудрості, фізіології та природи. Треба сказати, що пологи – це не є хвороба. Це є фізіологічний процес . Нас тисячі років народжували, це вічний процес, яким передається наша енергія, це є вічний двигун. Тому всі наші процеси, які відбуваються, ми повинні зводити до природнього руху. Якщо взяти про пологи, то ми можемо максимально провести їх природнім шляхом, то це є мистецтво самого лікаря, акушера-гінеколога і це є фізіологічний процес жінки. Коли ми бачимо, що не можна, чи є велика загроза при проведенні пологів природнім шляхом, тоді зрозуміло, що нам треба вирішити питання на користь кесаревого розтину. Але про цей процес ми можемо сказати перед пологами або під час пологів. Тому що розвиток пологової активності в жінки непередбачений, він може перейти у будь-який характер і може бути небезпечний для цієї дитини, а можливо навіть і для матері. Тоді лікар акушер-гінеколог обов’язково приймає рішення, щоб провести пологи шляхом кесаревого розтину. Якщо порівнювати Україну зі Штатами чи з європейськими державами, зрозуміло, що в європейських державах і в США тим більше урбанізація та економіка диктує свої правила.

Це пов’язано з віком?

Це пов’язано з віком – раз, це пов’язано з динамікою – два, зі здоров’ям жінки – три, це пов’язано із тонусом м’язів і бажанням – чотири, і це зрештою пов’язано з фінансами, тому що є в Америці дуже багато жінок, які просто "я просто хочу народити дитину, але шляхом кесаревого розтину, щоб у мене був гарний акушер-гінеколог, лікар-анестезіолог і неонатолог".

Це не так боляче?

Це не так боляче. Але все ж таки це є процес і більше навантаження на дитину, на організм материнський і більше залучено медикаментів для цієї матері. Ми ж знаємо, що у США набагато менший відсоток годування материнським молоком, ніж у нас. А це є найважливішим, тому що ми повинні як тільки дитина народжується, одразу пригорнути дитину до грудей матері. Одразу після перерізання пуповини ми повинні прикласти до грудей матері для того, щоб дитина відчула це молозиво, щоб відчула всі ці речовини, які є в організмі матері, надзвичайно корисні в перші години після пологів. І зрозуміло, материнське молоко ніхто не замінить і ніщо не замінить ніколи. Це й імунна система розвивається, це є боротьба з усіма недугами, які виникають у ранньому віці і це є профілактика здоров’я на все життя.

Скажіть, це міф, що кесаревий розтин є менш травматичним для дитини?

Не можу я з цим погодитися. Зрозуміло, що якщо брати теоретично, то можливо він і менш травматичний. Але різкий перехід із одного середовища в інше більш негативно впливає на саму дитину, чим процес народження природнім шляхом. Природа так побудована, що не можна одразу дитину з одного середовища помістити в інше. Вона повинна пройти через якийсь період часу, через відповідний шлях, це є досить не всім зрозуміло і медицині не до кінця зрозуміло, але факт є фактом. Колись народна мудрість говорила: «Дваждысолнце не должно взойти над головой рожающей женщины». Тобто жінка за добу повинна народити. Сьогодні пологи вже більш таким технологічним шляхом, партнерські пологи відбуваються завдяки розвитку медицини. Жінка орієнтовно повинна народити за 10-12 годин першу дитину.

А другу?

Друга дитина, зрозуміло, що трошки швидше все відбувається. Але це є природній шлях. Природній шлях нічого не замінить і ніхто не замінить, тому що це є домінанта і це є фундамент і це є профілактика нашого здоров’я. Кесаревий розтин, так, це є один зі способів вилучення дитини, але це в тих випадках, коли це є крайньою життєвою необхідністю.

А взагалі, коли є випадки, коли жінка народжує довше, то тоді стимулювання йде, втручається лікар?

Лікар відслідковує динаміку пологової активності і динаміку пологів, тому він відповідно слідкує за розвитком і залучає ті чи інші ресурси і можливо й медикаменти та всі інші речі для того, щоб дитина народжувалася, щоб отримувала менше ризиків та була здорова.

Перейдемо до другого блоку питань – це вже фінансові. Давайте в середньому порахуємо, яка стандартна собівартість пологів в Україні в цілому. Для того, щоб людина розуміла, що вона готується до цього етапу і знає, на яку суму може розраховувати.

Я б розказав не тільки за пологи, а й за різні хвороби, за різні проблеми, які виникають. Сьогодні я зупинюсь на фізіологічних. Фізіологічні пологи це є, ще раз повторю, народжували дві тисячі років назад, тисячу років назад, 500 років назад і зараз народжують. Великих затрат тут не існує, надзвичайних якихось. Але зрозуміло, що сама медицина високозатратна і високотехнологічна, сам процес обслуговування – уже сьогоднішній технологічний і технічний процес. Тому більше тут пов’язано із моментами доповнення до пологів. Це є догляд за матір’ю, дитиною, комфортні умови, всякі інші речі – це є складові, які вже щось вартують. У державних установах усі ці питання пов’язані до мінімізації і державні установи повинні затвердити свої послуги у державній адміністрації, в управлінні цінової політики, де визначають економічні затрати, економічну собівартість в такому плані. Уже процес сам, хто фінансує, чи це фінансує держава, чи це фінансує страхова компанія, чи це фінансують інші юридичні особи, чи це фінансує сама людина, приєднується до фінансування – це вже питання третього порядку. Але ми можемо сказати, що, наприклад, що собівартість фізіологічних пологів – це є одна сума, вартість патологічних пологів, кесаревого розтину, чи інших – це є друга, третє питання вартість боротьба за виживання дитини при недоношеності, при великих патологіях чи при народженні дітей з крайніми випадками, де залучається арсенал медиків для боротьби, це надзвичайно договартісно у плані медичного забезпечення і всіх інших речей. Я не говорю про те, що люди повинні сплачувати, я говорю про вартість послуги. Тому що вона може бути сьогодні умовно від 100 гривень і закінчуючи умовно дуже великою сумою. Все це залежить від ситуації. Але акцентую увагу на те, що фізіологічні пологи – це не є дороговартісна послуга. Цю економічну їх складову визначає управління цінової політики. Ну,  ще раз повторю, що ми сьогодні при цьому реформуванні, яке зараз тільки починається у нашій державі і буде продовжуватися, тому що ми знаємо, що от із 1991 року, коли народилася наша держава, ми взяли курс на ринкові відносини, на капіталістичні відносини. Але деякі галузі в нас, в тому числі й медицина, залишились із соціалістичною складовою. Як ми раніше думали у 70-80 роках, так і зараз, що все це безкоштовно і все це десь звідкись воно отримується. Ніхто це не рахує, ніхто не веде чітких підрахунків, як це було раніше. Сьогодні це є зовсім по-іншому. Сьогодні цей вектор, розвиток галузі охорони здоров’я, зрозуміло, що повинен іти разом із розвитком економіки, із ринковими відносинами в державі. Це я кажу словами сьогоднішньої дійсності існування нашої держави, як вона є. Тому ми підійшли до тієї складової частини, що будь-яке захворювання, будь-яке лікування є економічно затратним і хтось повинен його фінансувати. Як ми бачимо сьогодні в Європі чи Америці, що найбільш дорогозатратною є медицина. Створити систему, хто це повинен оплачувати. Я за те, щоб це була різновекторна система фінансування кожного захворювання. Сплачує держава те, що вона повинна, сплачує страхова компанія те, що повинна, чи можливо інші юридичні особи чи суб’єкти підприємницької діяльності, чи частину сплачує фізична особа, яка готується до цього питання. Але це не повинно бути в гострих станах, це не повинно бути в невідкладних станах і це в тих станах, коли є ризик для життя.

5.ua

Це вже тоді платить держава?

Так. Це виключно. Сьогодні ми говоримо, наприклад, пологи. Сьогодні 2/3 пологів займає складова комфорту. Як людина, де вона знаходиться, хто біля неї, в якій палаті, чи це дві чи три породіллі. Про це йде сьогодні мова, про складову частину комфорту і всього іншого. Це вже є питання супроводу, це не є прямо медична проблема. Тому що слід відтотожнювати саму медичну проблему від проблеми комфорту чи готельних послуг чи всіх інших послуг. Але те, що ці послуги повинні бути визначені, ці послуги вони повинні бути обраховані і знати собівартість – це однозначно так. Наприклад, скільки коштують ті чи інші пологи, те чи інше захворювання. Хто оплачує, це вже інше питання, ми йдемо до ринку. Зрозуміло, що сьогодні одним із векторів реформування є те, щоб держава фінансувала не будівлі, не споруди, не всілякі інші площі, комунальні видатки, а щоб держава фінансувала виключно послуги. Кожна послуга повинна бути вирахувана економічно, повинна бути обчислена вартість даної послуги і чітко означено, хто фінансує дану послугу, щоб це не відображалось на якомусь дефіциті виконання лікувального процесу для кожної людини.

Тобто це ви вже говорите про реформу медицини?

Це я говорю про саму суть фінансування.  Сьогодні ми бачимо, що 85-90% у структурі фінансування медицини займає заробітна плата всіх медиків і всіх тих, хто причетний до медицини, а також фінансування, утримання споруд, будівель, лікарень, лікувальних установ, комунальні витрати, сплата за землю, сплата за всі інші речі. У сумі орієнтовно це 85-90% фінансування іде на ці цілі. 10-12% фінансування іде тільки на саму послугу – це є медикаменти, технічне забезпечення, технологічне забезпечення, харчування, господарські послуги, які є в будь-якій установі чи в лікувальному процесі.  А в дійсності на сьогодні сам медичний технологічний процес повинен займати не менше 50% від вартості.

У нас є ще велика проблема – це малозабезпечені сім’ї. От жінка з малозабезпеченої сім’ї повинна якось народити, в нормальних людських умовах, тому можливо дійсно законодавство і нова реформа мають обов’язково передбачити ці питання та забезпечити таких жінок по суті медициною.

На превеликий жаль, малозабезпечених стає все більше й більше в нашій країні, і скоро може таке трапитись, що буде більша частина малозабезпечених людей. Але це не може впливати на якість лікування людей. Генерала лікуй як рядового, а рядового як генерала. Оце повинно бути законом, тому що як тільки є на лікарняному ліжку якість лікування людини, вона повноцінна, якісна та в повному обсязі. Уже процес фінансування, економіки, затрат повинні в іншому місці відбуватися, тільки не на принципах якості лікування. Тому мені дуже сподобалось, наприклад, у США я був у дуже багатьох клініках, 15 штатах був, від півдня до півночі – у них таке правило є, що коли поступають люди без якогось визначеного місця проживання, їм дають на три доби можливість перебувати у закладі і безкоштовне харчування, лікування, народити дитину. Через три доби зрозуміло, що вони повинні визначитися десь уже і підписати відповідні угоди, але на вулиці ніхто нікого не залишає, такого не може бути. Ми сьогодні бачимо, що у нас ця тенденція є у нашій державі, вона якось збільшується, ми бачимо більше осіб без постійного місця проживання. Тут треба розрізнити, чи це бажання самої людини, що вона хоче жити за межею, чи вона просто вже дійшла до крайності. Економіка, соціальна система диктує сьогодні процес медичної галузі. Те, що у нас є правильним і фундаментальним, таким надійним треба залишити, а всі інші речі треба запозичити у тих держав, де це є найкраще. І це буде суть реформи, щоб ми в жодній мірі не забрали щось одне, з якоїсь суперрозвинутої однієї країни, і давайте ми залишимо у нас. У нас немає підтримки, чим залучити це все, і вийде так, що так з усім буде велика проблема. Одним словом, нам треба так цю всю реформу правильно розвивати. Треба взагалі і в політичному, і в адміністративному, і в суспільному аспекті розвивати грамотність людей, що нам треба всім дбати, думати про своє здоров’я. Це найважливіше. Я повинен відповідати за своє здоров’я. Якщо я, наприклад, 25-30 років нищу своє здоров’я, я до нього ніяк не відношуся, курю, різні токсичні напої вживаю і багато чого іншого, а потім потребую, дайте мені це, дайте мені інше. Ну, почекай, ти ж не хотів нормальний образ життя вести. Але всі невідкладні стани, всі конкретні процеси, які пов’язані із гострими станами, повинні фінансуватися і будуть фінансуватися державою. А далі вступає питання про всі додаткові механізми фінансування. Ну і не треба забувати, що ми не в якомусь такому просторі проживаємо, що все падає з неба, невідомо звідки береться, а в нас є джерело забаганок. Треба розуміти, що воно десь мусить це все з’явитися. До мене звертаються багато людей та кажуть, що хочуть мати хорошу палату, хочуть мати хорошого лікаря, наприклад Іванова, Петрова, тому що він анестезіолог і Сидорова, тому що він хороший неонатолог і хочу, щоб вони приїхали до мене . Зрозуміло, що я не можу заставити їх поїхати серед ночі і всіх. Це є вже якась домовленість персонального ведення пологів. Але хочу сказати, що за кожну добу в пологових будинках, як мінімум, чергує бригада, де 7-8 лікарів досвідчених, вищої категорії, тому в будь-якої людини, яка звертається, приймуть пологи абсолютно безкоштовно, нададуть допомогу, це однозначно. А далі вже проблема готельних послуг, додаткового комфорту і можливо виникає питання фармації, вартості медикаменту. Це вже питання інше, тому що не все сьогодні зрозуміло, що лікувальні заклади не можуть фінансувати і не мають можливості. От, наприклад, передчасні пологи, народження дітей із критичною масою тіла, наприклад починаючи від 500 -700 грамів, вони потребують багато дороговартісних медикаментів, дороговартісного виходжування цього процесу, це не один-два дні, на це йдуть місяці.

Тут питання якраз по малозабезпечених сім’ях, якщо брати матерів-одиначок, у нас, на жаль, у країні війна, і ми бачимо, що сім’ї залишаються без годувальників і також можливо багатодітні сім’ї, коли людина просто не в змозі, вона працює, вона намагається, але не в змозі оплатити якусь послугу. От як у цьому випадку бути?

В цьому питанні дві сторони медалі. Перша – це повинне бути державою визначено. А друге питання – це залежить із внутрішньої політики будь-якого лікувального закладу. Я ще раз повторю, що лікувальний заклад – це є той самий храм, це є святість і як поставиться це питання, якщо ми переживаємо за тих же учасників АТО, за ті сім’ї, за тих же волонтерів, за людей одиноких, які втратили своїх годувальників, чи за тих матерів, у кого багато дітей, то зрозуміло, що ми якимось чином все віддамо, щоб допомогти, аби врятувати цих людей. Багато є спекуляцій у цьому питанні, але тут треба розрізняти. Єдине, що хочу сказати, давайте будемо думати про позитив, мріяти позитивно і мріяти про краще. Бо якщо ми будемо жити одним негативом і думати про все погане і не думати про майбутнє, тому що я «коваль свого щастя», ніхто не прийде і не скаже – на тобі. Ти сам повинен іти по сходинках все вище і вище і досягати вершин. Тому це питання дуже важливого значення в нашій природі та в нашій державі, тому що здоров’я людини – це є найцінніше після існування держави, буде людина – буде держава. Буде здорова людина – буде здорова держава.

Попередній матеріал
Комерційний директор "Київенерго" про підвищення тарифів, платіжки з захмарними цифрами та подальші договори зі столицею
Наступний матеріал
Щодня особлива історія: "5 канал" починає розповідь про українських першопрохідців "Пласту"
Loading...