Щеплення від COVID-19: які дослідження проходять вакцини та наскільки вони ефективні

Вакцина від COVID-19 5 канал / Час. Підсумки тижня
Більшість країн Європи вже дозволили комбінувати препарати від коронавірусу

В Україні для екстреного застосування зареєстрували вакцину проти коронавірусу, яку розробила американська фармацевтична компанія Johnson & Johnson. Для повної імунізації достатньо лише однієї дози. Але поки що жодних анонсів щодо постачання її в Україну немає. Офіційний Київ ще домовляється щодо закупівлі. Тим часом більшість європейських країн уже дозволили комбінувати препарати проти COVID-19. І в нас також вирішили змішувати деякі з них. Тобто отримавши перше щеплення одним видом вакцини, друге можна зробити іншим.

Нині Міністерство охорони здоров'я дозволяє після Pfizer вводити Moderna або AstraZeneca, якщо є дефіцит або якщо людина отримала тяжку алергію після першої дози. Але вирішити це має лише лікар. І теоретично від комбінування нічого страшного бути не повинно. Нині у світі проводять чимало досліджень, зокрема, чи ефективно колоти аж три дози вакцини. Про результати – у сюжеті "Підсумків тижня".

У захисних масках та на безпечній відстані. Індонезійські підлітки чекають по кілька годин. Усім від 12 до 17 років. Черга вакцинуватися від коронавірусу дійшла і до них. Кілька місяців на щеплення чекала й 16-річна студентка Віска Хумайра Ражґа, і от нарешті отримала свою першу дозу.

"Я щаслива. Поки це не означає, що я маю імунітет, але вже на шляху до цього. Це найкраще, що могло бути", – розповіла студентка Віска Хумайра Ражґа.

На іншій частині півкулі настрої інші. Британці, серед яких уже половина вакцинованих, благають
про цілковите припинення коронавірусних обмежень. Уже втомилися від постійних пересторог.

"Я думаю, уже пізно говорити, що можна було чогось уникнути. Тому дуже чекаю завершення. Усі
ми страждаємо й хочемо жити, як раніше. Відкрий Британію, Борисе Джонсон", – заявила мешканка Великої Британії Менді Сьютер.

Вакцинація в Індонезії
Вакцинація в Індонезії5 канал / Час. Підсумки тижня

Вікно можливостей прочинилося. Загалом бодай одну дозу препарату отримали більш ніж 3 млрд людей у світі, а от повністю щепилися понад 880 млн. Це приблизно 10% усього населення планети.

"Деякі країни мають високий рівень вакцинації. І щодня її пришвидшують. Відпочивати не можна ні хвилини. Потрібно думати про майбутнє", – заявив голова ВООЗ Тедрос Адханом Ґебреєсус.

Нині у світі активно використовують шість різних препаратів. Це американські Moderna та Johnson & Johnson, американсько-німецька Pfizer/BionTech, шведсько-британська AstraZeneca та китайські CoronaVac і Sinofarm. Попри масову вакцинацію, дослідження всіх наявних препаратів тривають і досі. Найефективніші результати нині мають Moderna та Pfizer.

Препарати Moderna та Pfizer, імовірно, створюють тривалий імунітет і вакцинуватися повторно за
рік чи два уже не буде потреби. Це останні дослідження американських вчених, які опублікував журнал Nature. Однак лише за умови, якщо вірус далі не мутуватиме. Результати дослідження посилюють наявну доказову базу, що більшість людей, імунізованих мРНК вакцинами, можливо, не потребують щеплень-посилювачів, за умови, що вірус та його варіанти не надто еволюціонують у порівнянні з нинішніми формами.

Американський препарат Pfizer може не впоратися з новим і ще небезпечнішим варіантом коронавірусу "Дельта". Ізраїльські вчені переконані: він захистить лише на 64%, хоча раніше
медики вважали, що вакцина так само дієва і проти інших мутацій. Але так званий індійський штам став аж надто потужним. Він більш заразний, швидше передається і спричиняє більше ризиків госпіталізації та реанімації.

Вакцини від коронавірусу
Вакцини від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Щоби захистити людей, у Pfizer вирішили перевірити, чи ефективно колоти одразу три дози препарату. Розробники переконані, що після отримання третього уколу ефективність Pfizer може
підвищитися приблизно уп'ятеро. Точніші дані оприлюднять впродовж наступних кількох тижнів. Потім їх має затвердити американський та європейський регулятори. І лише після цього компанія зможе розпочати клінічні випробування. Їх планують на серпень.

Pfizer і BioNTech бачили обнадійливі дані в нинішньому підсилювальному дослідженні третьої
дози цієї вакцини. Попередні результати демонструють, що третя доза, введена за 6 місяців після
другої, має стабільний профіль засвоєння.

Не дві дози, а три – за таких умов може бути ефективнішим і китайський препарат CoronaVac, який активно використовують в Україні. Саме так робитимуть у Чилі, й уже провели перші випробування. Офіційного ж підтвердження від компанії-виробника щодо ефективності трьох доз поки що немає. Вакцина CoronaVac нині проходить черговий етап клінічних випробувань. Добровольці отримають третій укол через 8 місяців після другого.

Тедрос Адханом Гебреєсус
Тедрос Адханом Гебреєсус5 канал / Час. Підсумки тижня

Ефективнішою може бути й AstraZeneca. Науковці з Оксфордського університету переконані: проміжок між введенням двох доз шведсько-британської вакцини має бути більшим. За останніми дослідженнями, найкращі результати були в тих, хто отримав другий укол за 45 тижнів. Нині ж ВООЗ рекомендує колоти другу дозу за 8-12 тижнів. І ефективною AstraZeneca поки що залишається проти всіх наявних мутацій. Всесвітня ж організація охорони здоров'я налаштована не так оптимістично, адже нові варіанти коронавірусу поки що перемагають у перегонах із вакцинами. Усе через недостатнє виробництво та несправедливий розподіл препаратів у всьому світі.

"Вакцинний націоналізм, левова частка якого припадає на жменьку країн, є морально
невиправданою та неефективною стратегією суспільної охорони здоровʼя проти вірусу. Деякі
країни з високим рівнем вакцинації відмовляються від протиепідемічних заходів і послаблюють заходи, наче пандемія вже закінчилася", – заявив Ґебреєсус.

Попри подальше значне зростання кількості хворих на COVID-19, у ВООЗ все ж запевнятють, що ситуація з коронавірусом потрохи почала стабілізуватися. І хоча оптимістичних прогнозів поки що не дають, вкотре повторюють: вакцинація – єдина можливість вирватися з "пащі" пандемії якомога швидше.

Мирослава Танська, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Тарифний зашморг: скільки доведеться платити за комірне восени
Наступний матеріал
Як Сталін і Гітлер закохалися один в одного: історія "мужеложества", про яке знає, але мовчить Путін
Loading...