Шахраї активізувалися. Особливо після звістки про виплату тисячі гривень за вакцинацію. Тепер зловмисники телефонують під приводом повідомити про те, що гроші вже прийшли, треба тільки перевірити дані клієнта і можна йти тисячу отримувати. Схема запрацювала, бо ж не всі, особливо у селах, розуміють, куди ж ту тисячу витрачати, якщо концертних залів із кінотеатрами і фітнесом немає. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".
Якщо вам надійшло смс-повідомлення про те, що ви можете отримати виплату за вакцинацію, не поспішайте радіти й намагатися одержати ці гроші. Швидше за все, написали шахраї. Про нову схему дізналися в державному "ПриватБанку", до якого поскаржилися клієнти.
"Ми отримали кілька десятків таких повідомлень від клієнтів. Не від тих, що щось зробили, втратили гроші, а від клієнтів, які побачили таку небезпеку і повідомили банк", – сказав прессекретар "ПриватБанку" Олег Серга.
Від фейкового інформаційного ресурсу шахраї пропонували не тисячу за вакцинацію, а цілих сім. Але, щоб гроші отримати, потрібно було перейти за зазначеним посиланням. І вже на шахрайському сайті – внести особисті дані і реквізити банківської картки.
"Під приводом того, що на цю картку будуть зараховані гроші, маючи дані картки, шахраї можуть зняти гроші чи оплатити якусь покупку в інтернеті", – додає Олег Серга.
Експерт із питань цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважує: "Вони будуть пробувати маленьку суму, там 100 грн, і якщо оплата проходить, то буде тисяча, так далі і так далі".
Щоб цього не сталося – не переходьте за підозрілим посиланням, яке вам надіслали з невідомого номера. Якщо представляються, до прикладу, представником фінустанови, перевірте інформацію на офіційному сайті.
"Або можна зателефонувати в банк так само і перепитати чи це їхній сайт, чи не їхній. Як він насправді виглядає", – зауважив Павло Бєлоусов.
Крім того, банк ніколи не проситиме вас назвати особисті дані. Але саме про такі методи шахрайства деякі кияни уже мали нагоду дізнатися.
"Мені зателефонували нібито працівники "Ощадбанку". Просили надати якісь дані і коли я сказала одні дані, потім інші, ну там ще, ага, я зрозуміла, що вони від мене хочуть, а потім я сказала, ви що шуткуєте, знущаєтесь наді мною", – пригадує мешканка Києва Ірина.
Мешканець Києва Віталій зазначив: "Деколи бувають живі дзвінки з їхніх контакт-центрів, в яких представляються службою безпеки якогось банку. Коли їм конкретні питання, вони зразу звалюють".
Але якщо вашу персональну інформацію шахрай таки встиг вивідати, йдіть до поліції. Зловмисник дізнався дані вашої кредитної картки? Блокуйте її і повідомте банк про шахрайську схему.
"Є дуже налагоджена система банків з кіберполіцією", – наголошує прессекретар "ПриватБанку".
А там радять: якщо стикнулися з шахраєм – гляньте, чи попадався він уже на таких аферах.
"На сайті кіберполіції є кнопка "стоп фрот", де можна перевірити посилання на сумнівний сайт, номер телефону або номер банківської картки. Можливо, шахрай вже є в базі кіберполіції", – акцентувала увагу старша інспекторка з особливих доручень департаменту Кіберполіції Анна Селезньова.
А повернути вкрадені гроші можливо, якщо ви звернулись до правоохоронців, і ті знайшли злодія.
"На стадії досудового розслідування або коли передається акт уже до суду готувати цивільний позов про стягнення коштів, які незаконно набули неправомірним способом ці шахраї", – підсумував адвокат Віталій Руляков.
Але стягнути їх практично неможливо, якщо персональні дані ви передали самостійно, скажімо, на фейковому сайті, де пропонували отримати фальшиву коронавірусну виплату. Бо не те що не отримаєте грошей, а й втратите свої.
Лідія Середюк, Ольга Сошенко, "5 канал"
Читайте також: Випитували банківські дані в людей: у Києві викрили телефонних шахраїв