Архів
Архів prm.ua

"Розстріляти, майно конфіскувати": як українці знаходять інформацію про родичів закатованих радянським режимом

Читайте по-русски
Інформацію про репресованих родичів можна знайти в архівах

Вони жили своїм життям, мали активну громадянську позицію, хотіли блага для свого народу, а не для Радянського Союзу. І за це поплатилися життям. В Україні вшановують пам'ять жертв політичних репресій. Багато родин і досі не здогадуються про долі своїх репресованих родичів. Дехто боїться згадувати минуле, дехто — має замало інформації і навіть не намагається шукати. Утім навіть якщо відомостей про родича обмаль, шанс знайти інформацію про нього є. Про історію успіху таких пошуків та як самостійно віднайти свого закатованого родича дізнавалася журналістка "5 каналу".

"Ось я тримаю копію "Кримінальна справа Кардаша Павла Тимофійовича", – каже студент Іван Костенко.

Під грифом "Цілком таємно" такі документи про свого прапрадідуся Іван отримав, звернувшись до хмельницького архіву. Досі знав лише його ім'я, дату і місце народження та рік розстрілу.

"Це була звичайна людина, хлібороб, кулак, тоді якщо ти заможний селянин, то ти вже кулак. Мав всього лиш два класи сільської школи, мав діточок, працював на благо родини. І вже тоді це могло стати підставою для розстрілу", – додає Іван Костенко.

За кілька необережних слів, захист церкви та активну позицію у сільській громаді:

"Кардаша Павла Тимофійовича розстріляти, і його приватне майно конфіскувати. Один підпис, одна дата, печатка...І все, людини немає", – відмічає студент.

Через 30 років Павла Кардаша реабілітували. Усе завдяки його дружині, Ганні, яка не втрачала надію та намагалася оскаржити дії КДБ.

"Ми перепрошуємо, через неточні покази, наприклад, Кучера, Вінника, які свідчили проти Кардаша, ми випадково не те рішення прийняли", – читає з документа Іван Костенко.

Іван пишається своїм прапрадідусем.

"Прізвище Кардаш воно не зникло. І моя якраз місія була те, щоб це пам'ятали, щоб цю родинну пам'ять пронести моїм онукам і правнукам", – підсумовує він.

Мільйони репресованих і розстріляних. Лише тут у Биківнянському лісі були поховані близько сотні тисяч тих, кого режим назвав ворогами народу. На деревах – жалобні стрічки і портрети закатованих. Досі родини не мають жодної інформації про своїх загиблих родичів. Утім віднайти відомості про репресованих родичів можна. Архів національної пам'яті навіть створив відео-інструкцію. У відеороликах роз'яснюють: з чого почати пошук документів, у яких архівах шукати інформацію та як написати заяву до архіву. А ще — історія успішного пошуку репресованого родича. Якщо вам не вдається знайти інформацію самостійно, ви можете звернутися по консультацію до архіву Інституту національної пам'яті.

"Це переважно звичайні громадяни, які ніколи не зверталися до архівів, не мають документів, і часто інформація у вигляді родинних легенд. Десяткам, у множині десяткам людей допомогли знайти цю інформацію. Підказали, де знаходиться ця справа, або навіть безпосередньо надали копії всіх цих справ", – стверджує директор архіву національної пам'яті Ігор Кулик.

Директор архіву запевняє, що навіть маючи обмаль даних про родича, лише ім'я та рік народження, знайти інформацію можливо.

Маргарита Варадовська, Валентин Стрельцов та Олександр Химич, "5 канал"

Попередній матеріал
Як гастролювати Росією без туалетів на заправках – Валерій Харчишин у "Є СЕНС"
Наступний матеріал
У Мексиці відкрили новий вид динозаврів
Loading...

Петро Порошенко бере участь у вшануванні жертв комуністичних репресій у Биківні

В Україні сьогодні День пам'яті жертв політичних репресій

Заборонена символіка, суперечки та проросійський марш: як у Києві відзначили 9 травня

В Одесі поліцейські зупинили чоловіка із комуністичною символікою: відкрито провадження

Більшовики крали і зброю, і жіночі сукні: як жителі Шостки захищали місто і пороховий завод від російського мародерства

Студенти проти комуністичної і нацистської диктатур – унікальне відео революцій, що змінили Європу